Повстанське життя, сховане у скляній банці

Стоїть крайній зліва Василь Романюк-«Чорноморець», а крайній справа сидить Дмитро Балагурак-«Скоба»
Стоїть крайній зліва Василь Романюк "Чорноморець", а крайній справа сидить Дмитро Балагурак "Скоба" Фото: Яворівський архів УПА

11:49, 22 лютого 2024

Go to next

Дві скляні банки викопали на своєму подвір’ї під час прибирання Василь і Ганна Кіщуки з присілку Липний села Яворів на Прикарпатті 24 червня 1999 року. Були сховані під розваленою сушаркою. Обидві щільно закриті кришками й засмолені. В одній містилися чорно-білі плівки з фотографіями, на яких можна було розгледіти людей у військовій формі. Друга банка розгерметизувалася, її вміст спорохнів і розсипався. Імовірно, там були підписи до фото. 

Кокора

Анна-Лілія Кокора

журналістка

Того ж дня Марія Кіщук, Василева мати, спустилася в село до стоматолога. Розповіла лікарю про знахідку. Той повідомив свого двоюрідного брата Василя Гуменюка, ветеринара, який від дитинства захоплювався фотографією.

— Кіщуки просили видрукувати фото — сподівалися побачити там свого родича-повстанця, який зник безвісти, — розповідає Василь Васильович. — Перше, що я зробив, — промив плівки у фізрозчині й висушив, щоб вони не руйнувались. Протягом місяця виготовив відбитки для Кіщуків. Свого родича вони там не побачили. Тоді взявся оцифровувати негативи. На це витратив рік. 

КіщукП

Місце, де знайшли скляні банки з плівками

Фото: надав Василь Гуменюк

Усього на плівках було 216 кадрів, майже всі — формату 6х9 сантиметрів. Гуменюк з’ясував, що їх робили на два німецькі фотоапарати — Zeiss Ikon Nettar 515/2 та Zeiss Ikon Nettar 515. Фотографів було мінімум шестеро: Дмитро Білінчук "Хмара", Назарій Данилюк "Перебийніс", Іван Кулик "Сірий", Михайло Кашуба "Тряпка" і Юліан Матвіїв "Недобитий". Імовірно, саме Білінчук і сховав їх біля хати висланого з села повстанця Палія Мицканюка незадовго до свого арешту 1952 року. 

— Він був добрим фотографом і знав, як зберігати такі речі, — продовжує Гуменюк. — Опис поклав окремо, бо при контакті з папером плівки пошкодилися б. На допитах у МДБ "Хмара" докладно описав цю добірку. Чекісти перекопали всю Мицканюкову ділянку, та нічого не знайшли. Виявили їх випадково тільки через пів століття. Плівки були в доброму стані, за винятком 10—12 кадрів. Трохи подряпані, деякі мали нерізке  нечітке зображення — це були сюжетні фото. Однак й із них вдалося зробити задовільні відбитки. 

Збір у Шешорських лісах

Збір у Шешорських лісах

Фото: Яворівський архів УПА

Дослідник нікого не знав на фото. Показав їх повстанцеві Петру Підтелейчукові "Спартаку". Той упізнав Дмитра Білінчука, який походив із сусіднього села, Юліана Матвіїва "Недобитого", з яким мав очну ставку в слідчому ізоляторі Лук՚янівської тюрми, Василя Савчака "Сталя" і Григорія Легкого "Бориса" — окружних провідників Буковини та Коломийщини. Також порадив звернутися до редакції газети "Шлях перемоги". Опублікувавши їх там, Гуменюк отримав майже дві сотні листів з коментарями. У 2002 році організували фотовиставку, а 2005-го вдалося видати альбом. Відтак Василь Васильович віддав плівки Косівському братству ветеранів УПА імені курінного Дмитра Гаха "Скуби". Там їх зберігають дотепер.

— Першою я оцифрував фотографію, на якій позують 15 повстанців, — каже чоловік. — Всі хлопці — красиві, охайні, усміхнені. Випромінюють молодечий запал. Власне, так само виглядають вояки на більшості знімків. Яворівський архів доніс зримі образи повстанців — відчайдушних, героїчних воїнів. Він багатоплановий — тут є фото на постоях, у рейдах, із цивільними, на відпочинку, портрети "на пам’ять" тощо. Всього на віднайдених фото зображено понад 300 осіб. Опізнати вдалося 97. 

Схожі матеріали

olga-ilkiv.jpg

“Я є націоналістка і націоналісткою помру”, – зв’язкова Романа Шухевича Ольга Ільків

600.jpg

Шість міфів про Шухевича, які не дають вам спокою

hitar2.jpg

(Не)вирване коріння. Репортаж із "партизанської столиці" — Хітара

Ілюстрація Олени Сметани

Є лише одна заковика. Віталій Ляска

bez_b 800x500_2 (1).jpg

Історичні відносини між Україною та Польщею | Леонід Зашкільняк

Об’єднані батальйони «Нахтігаль» і «Роланд» у Франкфурті-на-Одері, осінь 1941 року. Роман Шухевич стоїть крайній у першому ряду. Джерело: Архів ЦДВР

Шлюб за розрахунком. Роман Шухевич і німецьке військо

600.jpg

"Про колективне-особисте". Огляд книги "Нотатки з кухні “переписування історії” Володимира В’ятровича

школа сео

Альтернативна освіта 1940—1960-х років

600.jpg

Гуцулка з Криворівні, яка стала легендою