Скандинавські історичні артефакти в Україні трапляються не так часто. Але коли ти ними цікавишся, то дивишся на світ по-іншому. Іноді це допомагає побачити щось особливе. Ця історія — тому підтвердження.

Святослав Чирук
кандидат історичних наук, заступник директора з наукової роботи Музею історії Дніпра
Експонат КП № 2485/163
Жовтень 2013 року. Надворі спека. Справді оксамитовий сезон. Тоді я та моя дівчина навіть подумати не могли, що приїхали до Криму востаннє. Зупинились у Севастополі, а звідти – до Бахчисараю, подивитися на Ханський палац. І ось там звичайна відпустка перетворилася на кількамісячне дослідження. Коли ми блукали Художнім музеєм, то майже проминули білий столик, на якому лежали циліндр і тростина. Дівчина звернула мою увагу на ту тростину:
— Мені здається, чи вона справді вкрита рунічними знаками?
Я спершу не повірив очам. Аж надто дивне поєднання: Ханський палац у Криму та скандинавські руни. Підійшовши ближче, я переконався — це був справжнісінький футарк! Підпису не було, тож я звернувся до доглядача Музею. Як виявилось, тростина та циліндр особливої історії не мали, а сама експозиція символічно натякала на те, що у Криму колись бував… Олександр Пушкін.
Тоді я висловив обережне припущення, що ця тростина — ніщо інше, як рунічний календар. Мені вже доводилось чути про такі, але ще їх не бачив. Гіпотеза зацікавила музейників. Нас познайомили з науковими співробітниками музею, дозволили оглянути й зафільмувати експонат КП №2485/163. До палацу тростина потрапила в 1930-х з "Ермітажу" в межах кампанії з "підсилення колекцій регіональних музеїв". Про те, що треба передати супровідні документи — наприклад, паспорт експоната, — тоді не подумали. Або їх просто загубили. Ми обмінялися контактами із співробітниками, помилувалися заходом сонця, стоячи над прямовисним обривом на Чуфут-Кале, а вниз спускалися вже в сутінках.
Що таке рунічний календар

Замальовки рунічних календарів з колекції Київського університету опубліковані в книзі Срезневського
Повернувшись додому, я написав електронного листа до Скандинавського музею (Nordiska Museet) у Стокгольмі, колекція якого містить найбільше рунічних календарів світу. Надіслав світлини та спитав їхню думку. Мені відповіли, що так, тростина з колекції Художнього музею Бахчисарайського історико-культурного заповідника справді є рунічним календарем. Утім, на думку шведського фахівця, цей артефакт — не надто унікальний, бо належав до пізніх або так званих інтелектуальних календарів, які виготовляли у XVIII столітті. "Існує кілька сотень таких у музеях по всій Європі та у приватних колекціях, — пояснили мені. — Можливо, в майбутньому вони будуть цікаві тим, хто захоче описати цю традицію. Окрім пізніх календарів, збереглося чимало друкованих інструкцій до них".
Традиція складати рунічні календарі у Скандинавії сягає Середньовіччя. Їх виготовляли для того, щоби вираховувати дату Великодня та інших церковних свят. Вони поєднують місячний і сонячний календарі й дотримуються принципу циклічности, тому їх можна використовувати як "вічні".
Хоч зазвичай рунічні знаки позначають звуки, у календарях їх використовували замість цифр. Кожна руна означала число відповідно до свого порядкового номеру в алфавіті — футарку (отримав таку назву через перші шість літер, які залишалися незмінними в різних варіантах алфавіту: f, u, þ, a, r, k). Руни записували у два рядки. У верхньому вказували дні тижня, нижній містив так звані місячні руни, які узгоджували сонячний і місячний цикли.
За формою серед рунічних календарів виокремлюють рунстафи (палиці) і рунбуки (скріплені між собою таблички). У Середньовіччі їх створювали та використовували не служителі Церкви, а звичайні селяни — бонди. Тому в них є багато відмінностей і помилок. Приміром, данські та вестготські календарі часто починали рік від 25 грудня. Норвезькі поділяли на зимові та літні: від 14 квітня до 13 жовтня і від 14 жовтня до 13 квітня. Натомість шведські переважно починали рік від 1 січня. Різнилися між собою і свята, які могли позначати за допомогою особливих знаків чи картинок.
Українські рунічні календарі
У XVIII столітті рунічні календарі вже почали сприймати як атрибут скандинавської народної культури, яким можна і треба пишатися. Традиція їхнього виготовлення в сільській місцевості вже відмирала. Натомість по містах календарі виробляли масово, із друкованими інструкціями та з найрізноманітніших матеріалів — навіть із порцеляни.
Рунічними календарями послуговувались не тільки у Скандинавії. Вони були поширені в Естонії, де проживало чимало шведів. Траплялись згадки про подібні артефакти у Латвії та Литві. У статті "Древній литовський календар", опублікованій у "Відомостях імператорської археологічної комісії"1865 рік, описане побутування рунічних календарів серед слов’янського населення на Волині. Філолог В’ячеслав Срезневський виявив чотири такі артефакти в колекції Кременецького ліцеютеперішня Тернопільська область. Він докладно описав їх, а два навіть намалював. Підсумком цієї роботи стала книжка "Північний різний календар", яка отримала Уварівську премію.

Рунічний календар зі Старошведського, 1766 рік

Рунічний календар зі Старошведського, 1829 рік
Ще два рунічні календарі зберігали в селі Старошведськомусучасна Зміївка Херсонської области. Предки засновників населеного пункту 1782 року прибули до українських степів з острова Даґьотепер Хійумаа в Естляндії. Вони привезли зі собою і рунбук. Ще один такий календар виготовив житель Старошведського — Андреас Крістіанссон з роду Кнутасів. Це єдиний такий артефакт, достеменно створений на території сучасної України й один із небагатьох, автор якого відомий. У 1929 році шведи покинули село, забравши зі собою й обидва календарі. Тепер вони перебувають у фондах Скандинавського музею.
Втрачена пам’ятка
Рунічних календарів в Україні було небагато. Бахчисарайський рунстаф став першим за тривалий час, який вдалось виявити й описати. Це кругла в розрізі дерев’яна палиця з кулеподібним навершям завдовжки 80 сантиметрів. Руни й малюнки вирізані, при цьому творець застосовував давніші данські руни. Безпосередньо під навершям, упоперек тростини, також є написи (кодова табличка). Місяці розділені між собою колами із зображенням Сонця та Місяця. Над колами вирізані по три специфічні символи, знаки зодіаку й іноді маленькі хрести. Руни розташовані у два рядки, з ними зіставлені малюнки згори. Імовірно, нижній кінець календаря свого часу пошкодили й відрізали. Відсутні червень і грудень, стерті останні числа травня.

Кодова табличка з Бахчисарайського рунічного календаря
Оскільки руна 1 у календарі вперше припадає на 19 січня, у зазначених часових межах необхідно знайти роки, у яких перший молодий місяць за юліанським стилем припадав на цю дату. У нашому випадку це: 1748-й, 1767-й, 1786 рік. Враховуючи те, що календарі зазвичай створюють наперед, то ймовірною датою укладання календаря є один із цих років: 1747-й, 1766-й чи 1785 рік.
Опис і спогад — ось і все, що в нас залишилося. Тепер це ще один слід в історії, зшитій зі згадок, прорисів та припущень. Можливо, він походить не з «Ермітажу», а з "Кунсткамери", де зберігають велику колекцію рунічних календарів, яку описав ще фінський історик Андреас Юхан Гіппінг. Цього ми не дізнаємось, бо історія експоната для нас втрачена. А тепер і він. Чи назавжди?
Дочитали до кінця? Підтримайте редакцію "Локальної історії" на Patreon!