Дослідники опублікували матеріали з кримінальної справи Йосифа Сліпого
Цими днями відзначають 130-ту річницю від дня народження митрополита.
Центр досліджень визвольного руху виклав у вільному доступі документи з архівно-кримінальної справи митрополита Української греко-католицької церкви Йосифа Сліпого.
Про це Локальній історії повідомила прес-служба ЦДВР.
Оприлюднення документів приурочили до 130-ої річниці від дня народження митрополита.
Колекцію з 50-ти документів Центр досліджень визвольного руху опублікував на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.
До збірки увійшли:
- Ордер на арешт та обшук;
- Анкета арештованого Йосифа Сліпого;
- Протоколи допитів митрополита УГКЦ;
- Протокол обшуку в резиденції митрополита у Львові 12-14 квітня 1945 року;
- Список антирадянської націоналістичної літератури вилученої в резиденції;
- Листи, написані до Йосифа Сліпого, тощо.
Серед опублікованих матеріалів збірки є листи до Йосифа Сліпого, написані відомими діячами греко-католицької церкви, зокрема блаженним священномучеником Василем Величковським. Він писав митрополиту з концтаборів ГУЛАГу.
Серед адресантів – відома монахиня, праведниця народів світу Олена Вітер, яку заарештували за звинуваченням у планах вбити двох співробітників НКВС, а також радянського письменника Ярослава Галана. В одному з листів до Сліпого Олена ділиться власними роздумами про радянські репресії проти духовенства та церкви, згадує фізичні тортури котрих вона зазнала під час перебування в НКВС.
“…По бурі – котра часом і корисна, бо все, що немає сильного фундаменту – вириває з корінням всякого рода дерева і навіть дах з домів. Потім начинають будувати ще кращі будівлі-гиганти, на сильних фундаментах. Так все мені тепер зрозуміло і ясно, перейшла університет життя – пізнала і ще більше оцінила ту велику ласку покликання…”, – писала монахиня.
Під час заслання митрополита ці документи зберігалися в будинку для інвалідів в місті Маклаково (тепер – Лісосибірськ) Красноярського краю Росії, та були вилучені під час чергового арешту Сліпого у 1958 році.
Більше за темою читайте у матеріалі Олія, хліб, вино. Пошта в’язня Йосифа Сліпого.