14:51, 24 листопада 2021

Український інститут нацпам'яті випустив ролик до 100-річчя масового голоду 1921-23 років

Дослідники підкреслюють, що це був перший масовий голод, який став наслідком поразки Української революції 1917-1921 років.

Український інститут національної пам'яті випустив ролик, присвячений голодомору 1921-1923 років. Цьогоріч виповнилося сто років від початку цих жахливих подій.

Про це повідомили на офіційному сайті Українського інституту національної пам'яті.

Дослідники підкреслюють, що у 1921 році, крім природних факторів – небаченої посухи, що охопила значні території – до катастрофічного становища селян спричинилася грабіжницька політика більшовицької Росії, яка розглядала селянство як “підозрілий елемент”, що постійно перебуває під впливом “класових ворогів». А Україну – як сировинний придаток, що мав забезпечувати “диктатуру пролетаріату” всім необхідним, у першу чергу – продовольством.

“Урожай на півдні чудовий, тому питання життя і смерті для нас – зібрати з України 200-300 мільйонів пудів хліба”, – писав у травні 1921 року Володимир Ленін.

Викачування продовольства в період запровадження продрозверстки та політики “червоного терору”, виснажило запаси українців.  

“Для кращої “мотивації”, збирати хліб в Україну Ленін пропонує відправити півмільйона новобранців із охопленого голодом Поволжя. Під маркою допомоги голодуючим, більшовики грабують церковні цінності, накручують в пресі істерію проти “куркулів, які не хочуть ділитися хлібом”, – йдеться у ролику.

Голод 1921-1923 років був чи не єдиним, який більшовики не приховували від міжнародної спільноти. Утім, переважну частину міжнародної гуманітарної допомоги скеровували на Поволжя, тоді як з охопленої голодом степової зони України продовжували везти в Росію продовольчі запаси. Лише в серпні 1922 року продовольчі пайки з гуманітарних місій почали отримувати й українці.

Міжнародна допомога стабілізувала ситуацію в Україні, чим одразу скористалися більшовики, розпочавши світовий експорт зерна – 13,5 млн. пудів зерна нового врожаю з України було відправлено за кордон. Так само хліб продовжували вивозити в Росію. Через це в південних регіонах України голод тривав до літа 1923-го.

Масштаби голоду на півдні України більшовики всіляко приховували, розповідаючи лише про “продовольчі труднощі”. Нині Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України оцінює втрати українців від надсмертності в 1921-23 роках на рівні 935,8 тисяч осіб. 40% із них становили діти до 14 років.

“Масовий голод пригасив і активність селянських повстань. Більшовики це врахували. Це стало генеральною репетицією Голодомору 1932-1933 років”, – резюмували у ролику.

Ролик ствонили спільно зі студією “Диваки-продакшн”. У відео використані історичні фото та матеріали із фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що за новими даними дослідників, протягом ХХ століття від штучних голодів померли 15,5 мільйонів українців.

Схожі матеріали

600.jpg

Чому Захід не виступив на захист українців, знаючи про голод 33-го?

600+.jpg

Як говорити про трагедію Голодомору, щоб бути почутими : кейс онлайн-ресторану пам’яті “Непораховані з 1932-го”

600+1.jpg

Кількісні докази геноциду українців

6001.jpg

Москва вдалась до Голодомору, усвідомивши, що інші стратегії знищення українців не діють

Camera 2-1200х600-05.jpg

Українські підлітки зняли короткометражки про своїх бабусь та дідусів. Показуємо сім найцікавіших

800x500-Kylchuckuj.jpg

Чому відбувся Голодомор | Станіслав Кульчицький

86_main.jpeg

Світовий конгрес українців створює глобальну Мережу нащадків жертв Голодомору

pamjatnik-petrovs-komu.jpg

В Україні знесли останній пам’ятник співорганізатору Голодомору Петровському

errio_banner_pt1.jpg

Отвертий лист Ольгерда Бочковського до пана Едуарда Ерріо