15:11, 26 квітня 2021

У Чорнобильській трагедії СРСР шукало німецький слід: СБУ розсекретила архіви КДБ

Документи свідчать, що аварії із значним викидом радіоактивних речовин на ЧАЕС траплялися і до 1986 року.

чорнобиль (1).jpg
cikavo-znaty.com

До 35 річниці Чорнобильської катастрофи Державний архів Служби безпеки України опублікував 35 архівних документів КДБ, які стосуються аварії на ЧАЕС. У відомстві зазначили, оприлюднили маловідомі факти, що замовчувала радянська влада.

Про це повідомили на офіційний сторінці СБУ у Facebook.

Архівні справи свідчать, що аварії на ЧАЕС траплялися і до 26 квітня 1986 року. Наприклад, у 1982 році на 1 енергоблоці відбувся значний викид радіоактивних речовин. Але доповідь КДБ про це закінчуаалась звичним “здійснено заходи для недопущення панічних та провокаційних чуток”. У 1984 році аварійні ситуації були на 3 і 4 енергоблоках.

Окрім того, з оприлюднених документів стає зрозуміло, що радянська влада чудово усвідомлювала, наскільки небезпечною є ЧАЕС. 

“У 1983-му керівництво Москви отримало інформацію, що ЧАЕС є однією з найнебезпечніших атомних станцій в СРСР через відсутність засобів безпеки. У випадку аварії радіоактивність оцінювалась «в 60 разів вища, ніж під час вибухів атомних бомб в Хіросімі та Нагасакі”, – розповіли в СБУ.

Однак, незважаючи на це, після аварії Москва вірила у різноманітні “теорії змови”, шукаючи винних серед іноземців та “агентурну мережу націоналістів”.

“Вже 27 квітня був готовий перелік «неблагонадійних» жителів Прип’яті, іноземних делегацій, які відвідували ЧАЕС, а також “сектантів, представників німецької національності та тих, хто листується за кордон”. А згодом з’являються документи, що “націоналісти” хотіли отримати зразки зараженого ґрунту за допомогою “агентурної мережі у Києві”, щоб дискредитувати радянське керівництво у світі”, – йдеться воприлюднених архівах.

Через кілька місяців – 8 липня 1986 року з’явилася директива, яка засекречувала всі деталі аварії: її причини, характер руйнувань, склад суміші, викинутої в повітря при вибуху, радіаційний стан, масштаби робіт з ліквідації, захворюваність та інші.

“У жовтні 1987 року кореспондент французької газети Жан П’єр Водон намагався вивезти за кордон зразки ґрунту і води з Прип’яті. Проте в секретній доповіді КДБ звітував про успішну спецоперацію: взяті іноземцем зразки були підмінені на радіоактивно чисті”, – розповіли в СБУ.

Також у збірці представили найпершу доповідь “наверх” про вибух – від директора ЧАЕС Віктора Брюханова – та переговори операторів станції в момент аварії.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що радіолокаційну станцію “Дуга” у Чорнобилі внесли до держреєстру пам’яток України.

Катастрофа на Чорнобильський атомній електростанції біля міста Прип'ять сталася в ніч на 26 квітня 1986 року. У перші тижні радянська влада замовчувала серйозність аварії.

Першими про катастрофу в Чорнобилі повідомляли за кордоном. На радянському телебаченні коротке офіційне повідомлення вийшло лише 28 квітня.

Відразу після катастрофи загинула 31 людина. 600 тисяч ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожежі та розчищенні, отримали високі дози радіації. Крім України, від радіації також постраждали Білорусь, частина Росії, території Литви, Латвії, Польщі, Швеції, Норвегії, Австрії, Фінляндії, Великої Британії.

Схожі матеріали

600+.jpg

Опромінені. Історія подружжя Ігнатенків

600.jpg

Chornobyl Files або як розповідати про українську історію Західній аудиторії

600.jpg

Сергій Плохій: "Українська політика і українська Незалежність значною мірою виникли з Чорнобиля"

600.jpg

10 фільмів про Чорнобиль, які ви навряд чи дивилися

IMG_1575.jpg

Чорнобильські селфі

600.jpg

Україна, яка померла: слідами постчорнобильських експедицій на Поліссі

Літо 1986_табір Ювілейний.jpg

8 місяців невідомости: історія евакуації із Прип’яті

стрій сео

Побут поліщуків, якого вже нема: села зони відчуження на фото 1930 року