10 фільмів про Чорнобиль, які ви навряд чи дивилися

07:00, 26 квітня 2022

1920.jpg

"Чорнобиль" від американського телеканалу НВО увійшов до п'ятірки найкращих телесеріалів в історії. Однак його автори – не перші, хто звертається до теми катастрофічної аварії в кіно. Фільми про Чорнобиль почали знімати ще в СРСР. Серед виробників – США, Франція і навіть Люксембург. У стрічках знімалися зіркові актори та початківці, яких тепер впізнають глядачі. Декілька з них претендували на премію "Оскар"

андр.jpg

Едуард Андрющенко

історик, журналіст

"Розпад"

Країна: СРСР, США
Рік: 1990
Режисер: Михайло Бєліков
Рейтинг IMDb: 6,8

За сюжетом журналіст Олександр Журавльов повертається додому та планує зустрітися з друзями дитинства. Плани змінює Чорнобильська катастрофа. Олександр проривається на станцію, щоб допомогти товаришам. Інші герої фільму – молодята Валерій та Люба, які в день власного весілля втікають від гостей та опиняються у радіоактивній зоні. Ще одна сюжетна лінія розповідає про хлопчика, який залишається у Прип’яті разом із котиком, бо його не можна було вивозити.

"Розпад" випустили на Кіностудії імені Олександра Довженка. Серед акторів – молодий Олексій Горбунов. Вулиці міста енергетиків знімали на київській Оболоні.

hqdefault (1).jpg

Стоп-кадр з фільму "Розпад"

"Чорнобиль: останнє попередження"

Країна: США, Велика Британія, СРСР
Рік: 1991
Режисер: Ентоні Пейдж
Рейтинг IMDb: 6,4

Фільм знятий за автобіографічною книжкою "Останнє попередження: Спадщина Чорнобиля" Роберта Ґейла – одного з найвідоміших світових експертів у сфері захворювань, спричинених радіацією. Він приїхав до СРСР відразу після аварії. Зустрічався з Михайлом Горбачовим.

Ґейл брав участь у написанні сценарію стрічки. Його роль зіграв Джон Войт, батько Анджеліни Джолі.

imagetools1.jpg

Стоп-кадр з фільму "Чорнобиль: останнє попередження"

"Я пам’ятаю"

Країна: Білорусь
Рік: 2005
Режисер: Сергій Сичов
Рейтинг IMDb: 4,2

Після трагедії минуло 20 років. Художник із Мінська Анатолій весь час думає про аварію, через яку втратив брата. Він їде до рідного селища на Гомельщині. Виявляється, тамтешні люди відновили свої помешкання та налагоджують життя. Це додає Анатолієві життєвих сил. Він вирішує розмалювати церкву.

– Мистецтво має обнадіювати, – розповідав режисер Сергій Сичов. – Людина народжується для того, щоб жити, виховувати дітей, вирощувати хліб. Природа все перемагає. Були цивілізації і до нас. Життя не закінчується трагедією. Сьогодні завдання кінематографа – допомагати людям знаходити віру в майбутнє.

"Я пам’ятаю" – один із небагатьох оптимістичних фільмів про Чорнобиль. Щоправда, успіху не мав – вкрай низька оцінка від глядачів на кіносайті IMDb.

"Аврора"

Країна: Україна
Рік: 2006
Режисерка: Оксана Байрак
Рейтинг IMDb: 6,2

12-річна Аврора мешкає у дитячому будинку в Прип’яті. Єдина її близька людина – Тарас Савченко, працівник атомної електростанції. Коли стається вибух, дівчинка біжить до нього на роботу. У результаті отримує шалену дозу радіації. Єдиний шанс на порятунок дає лікування у США. Там Аврора зустрічає свого кумира – зірку світового балету. Він переживає творчу кризу та депресію, але зустріч з Авророю все змінює.

Фільм зняли до 20-річчя катастрофи. Головну героїню зіграла 15-річна киянка Анастасія Зюркалова, чоловічі ролі дісталися росіянину Дмитрові Харатьяну та американцеві Еріку Робертсові, брату Джулії Робертс. "Аврору" висували від України на "Оскар" як найкращий фільм іноземною мовою. Однак з’явилися критики.

"Чому стрічка задекларована в українському прокаті як українська для мене – загадка, – обурювалася журналістка Вікторія Стах. – Абстрагувавшись і уявивши себе на місці якоїсь американки чи мексиканки, я навряд чи зрозуміла б, про трагедію якої країни йдеться. Звісно ж, якби протягом фільму не промовлялось слово "Чорнобиль". До речі, в Краснодарі, Омську, Санкт-Петербурзі, Ростові-на-Дону, Єкатеринбурзі та багатьох інших російських містах фільм називають "отечественным". А в інформації на російських сайтах зазначають: "Производство – Россия".

Avrora film.jpg

Стоп-кадр з фільму "Аврора"

"Двері"

Країна: Ірландія
Рік: 2008
Режисерка: Хуаніта Вілсон
Рейтинг IMDb: 7,2

Сюжет заснований на одному з розділів книжки Світлани Алексієвич "Чорнобильська молитва". Він називається "Монолог про ціле життя, написаний на дверях" та займає 1,5 сторінки. Фільм триває 16 хвилин.

Після вибуху на ЧАЕС сім’я втікає з Прип’яті, не знаючи, що всі їхні речі смертельно небезпечні. Від опромінення помирає донька головного героя. За традицією, небіжчиця повинна лежати на дверях її будинку, поки не привезуть труни. Батько повертається до міста, щоб викрасти двері.

"Двері" номінували на "Оскар" як найкращий ігровий короткометражний фільм.

"У суботу"

Країна: Росія, Німеччина, Україна
Рік: 2011
Режисер: Олександр Міндадзе
Рейтинг IMDb: 5,5

Дія відбувається протягом доби. Головний герой, комсомолець Валерій Кабиш, на станції помічає пожежу. Він прибігає до начальства та випадково підслуховує розмову: сталася аварія. Але про це не можна розповідати – треба уникати паніки. Чоловік постає перед дилемою: розказати про все своїм рідним, щоб врятувати їх, або промовчати.

"Роль" ЧАЕС зіграла Вуглегірська ТЕС у Світлодарську на Донеччині. Частина зйомок відбувалася в Енергодарі Запорізької області.

"Чорнобильські щоденники" (в українському прокаті "Заборонена зона")

Країна: США
Рік: 2012
Режисер: Бредлі Паркер
Рейтинг IMDb: 5,0

Наш час. Шестеро молодих туристів їдуть у Прип’ять на екскурсію. Влада запевняє, що це безпечно. Далі – зустрічі з диким ведмедем, оскаженілими собаками, зомбі з вогнепальною зброєю та якимись людьми в респіраторах, що блукають підземеллям.

Фільм має вікове обмеження – 18+. Одну з головних ролей виконує американський актор українського походження Дмитро Дяченко. Стрічка сподобалася далеко не всім.

"Жахливо, що така трагічна подія використана в голлівудському фільмі жахів, – йшлося у заяві громадської організації "Центр друзів Чорнобиля". – Жах – це не мутанти, що бігають навколо. Справжній жах – це ефект, який Чорнобиль продовжує справляти на життя мільйонів людей, які були спустошені фізично, емоційно та економічно".

"Земля забуття"

Країна: Україна, Франція
Рік: 2012
Режисерка: Міхаль Боганім
Рейтинг IMDb: 6,4

Одна з героїнь – Аня, яка через катастрофу стала вдовою просто в день свого весілля. Інженер електростанції Олексій разом зі своїм сином вирішили посадити дерево. А лісничий Микола робив свій щоденний обхід лісу навколо станції. Згодом нам покажуть, що сталося з цими людьми через 10 років.

У ролі Ані – голлівудська зірка з України Ольга Куриленко.

"Метелики"

Країна: Україна
Рік: 2013
Режисер: Віталій Воробйов
Рейтинг IMDb: 7,6

Дві сестри їдуть машиною на вихідні до родичів у Прип’ять. Дорогою машина ламається, і вони залишаються ночувати просто неба. Аж раптом у напрямку атомної електростанції прямують пожежні автомобілі, які зіштовхують їхню машину на узбіччя. Далі доводиться йти пішки. У місті одна з дівчат залишається у лікарні допомагати постраждалим, а друга знайомиться із солдатом строкової служби та закохується.

У фільмі грають Ірма Вітовська, Олександр Ігнатуша та Микола Боклан. Є дві версії: двогодинна та міні-серіал – чотири серії по 52 хвилини. "Метелики" мають найвищий рейтинг порталу IMDb серед згаданих тут стрічок.

"Голоси Чорнобиля"

Країна: Люксембург
Рік: 2016
Режисер: Пол Крухтен
Рейтинг IMDb: 7,4

Ще одна екранізація "Чорнобильської молитви" Світлани Алексієвич. Назва фільму англійською Voices from Chernobyl ("Голоси Чорнобиля") та французькою La supplication ("Благання") збігаються з назвою книги у відповідних виданнях.

В основі сюжету – справжні історії людей, які пережили катастрофу: ліквідаторів, науковців, журналістів та мешканців Зони. Стрічку називають "художньо-документальною". Всі художні прийоми зведені до мінімуму. Гра акторів – вкрай лаконічна. Показують кадри закинутої Прип’яті в наші дні. Диктор читає уривки з книги Алексієвич.

Більшість ролей дісталися українцям. Люксембург висував "Голоси Чорнобиля" на "Оскар".

Дочитали до кінця? Підтримайте редакцію "Локальної історії" на Patreon!

Схожі матеріали

600.jpg

Chornobyl Files або як розповідати про українську історію Західній аудиторії

600.jpg

Україна, яка померла: слідами постчорнобильських експедицій на Поліссі

600+.jpg

Опромінені. Історія подружжя Ігнатенків

стрій сео

Побут поліщуків, якого вже нема: села зони відчуження на фото 1930 року

600.jpg

Сергій Плохій: "Українська політика і українська Незалежність значною мірою виникли з Чорнобиля"

Літо 1986_табір Ювілейний.jpg

8 місяців невідомости: історія евакуації із Прип’яті

IMG_1575.jpg

Чорнобильські селфі