14:15, 15 листопада 2021

“Український Стоунхендж” засипали землею, щоб вберегти від негоди і вандалів

Зробили це після тривалого тиску активістів, які вимагали від влади докласти зусиль для збереження пам'ятки.

Древній кромлех, який знайшли навесні у Новоолександрівці біля міста Дніпро, частково засипали землею. Таким чином пам'ятку, віком у 5 тисяч років, законсервували, аби уберегти від зимової негоди та вандалів.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив активіст Володимир Степаненко.

“Сьогодні відбулося те, чого ми всі так довго вимагали. Першочергові заходи з консервації  вжиті. Хто хоче посперечатися так зробили, чи не так – робіть це в себе вдома на дивані. В такому вигляді пам'ятка точно переживе зиму! Крапка”, – заявив Володимир Степаненко.

Він додав, що за цей час потрібно розробити проєкт з музеїфікації, пам'ятки та втілити його в життя протягом наступного року.

Брили кромлеху, який вважають старшим за Стоунхендж та піраміди в Гізі, засипали землею більш, ніж на половину.

У коментарях Степаненко наголосив, що кромлех законсервували силами забудовника, який був ініціатором дослідження кургану.

До слова, консервацією зайнялись після тривалого тиску зі сторони активістів. Вони неодноразово зазначали, що пам'ятку знищує негода, а люди перетворили тисячолітній кромлех на вбиральню та “місце для проведення шабашів”.

img_1_1636977712279.jpg
Фото Володимира Степаненка

Розкопки кургану у селі Новоолександрівка археологи почали цієї весни у зв'язку з будівництвом об'їзної дороги навколо Дніпра.

Усередині кургану знайшли унікальний кам'яний кромлех. Його відразу ж назвали “українським Стоунхенджом”. Дослідники зазначили, що знахідка на 500 років старша, ніж єгипетські піраміди Гізи, що в передмісті Каїра. У кургані знайшли десятки поховань людей різних епох, починаючи з третього тисячоліття до нашої ери. На думку археологів, спочатку курган насипали представники ямної культури – кочових скотарів, які жили в степу.

Сам ж кромлех спорудули для центрального поховання. У ньому виявили останки молодого чоловіка, ймовірно вождя або жреця. Для його поховання і зведення кромлеха одноплемінники перетягнули з району дніпровських порогів сімдесят тонн гранітних плит і насипали чотириста тонн грунту. У могилі не було скарбів чи зброї. Дослідники припускають, що поховання могли пограбувати ще в давнину.

Виявлені останки й інші артефакти відправили на експертизу до Києва і в закордонні лабораторії. Вони, на думку археологів, можуть дати цінну інформацію про ямну культуру та її носіїв.

Схожі матеріали

Походження людей та народів | Леонід Залізняк

Походження людей та народів | Леонід Залізняк

02

Мандри мамонтового бивня з Трипілля

скіфи

Скіфи очима Геродота. Міфи і реальність

600.jpg

Сім варязьких знахідок в Україні

Фундаменти_собору_Успіння_Пресвятої_Богородиці_P1890395

Назад у майбутнє. Галина Пагутяк

600

Юрій Лукомський: "Якби Давній Галич не занепав, сьогодні це було б велике місто, як Київ"

Памятка_Атаки_І_1955

Затоплені археологічні пам’ятки Дністра

Listing_Podkast_1.jpg

Що їли люди кам’яної доби? 5 гастрономічних трендів

bez_b 800x500_1.jpg

Що хозари дали Київській Русі? | Олексій Комар