Затоплені археологічні пам’ятки Дністра

13:55, 27 жовтня 2023

1960

Науковці відділу археології Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України 24 жовтня презентували сайт "Затоплена спадщина", на якому будуть доступні архівні фото- та кіноматеріали з затоплених археологічних пам’яток долини Дністра. Фахівці оцифрували фото й відеоплівки з розкопок 1950–1980-х років на затоплених територіях Буковини й Прикарпаття. На сайті можна побачити, як працювали і що знаходили археологи на тих територіях. Проєкт профінансував Український культурний фонд.

Володимир Молодій.jpg

Володимир Молодій

журналіст

З початком повномасштабної війни у відділі археології Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича почали впорядковувати архіви. Музей готували до можливої евакуації. Під час цієї роботи працівники й працівниці Інституту взялися також розбирати фото і відеоархів, який зберігався у відділі археології. А відтак виявили частково неопрацьовані плівки з 1940–1970-х років. Команда у складі Наталі Булик, Марії Войтович, Руслана Коропецького, Ірини Луцик, Олени Томенюк, Тетяни Ястремської та Яни Яковишиної відібрали й опрацювали частину матеріалів з району Дністра.

Науковців зацікавила насамперед та територія, яка сьогодні недоступна через затоплення у результаті будівництва та введення в експлуатацію Дністровської ГЕС та Бурштинської ТЕС. У 1970-х роках комуністи запланували збудувати на Дністрі гідроелектростанцію. Уперше ріку перекрили 1977 року. Не зупиняло проектувальників ні критично негативний досвід Київського, Каховського й Канівського водосховищ, ні те, що для масштабного проєкту потрібно було переселити мешканців кількох десятків сіл. Впродовж восьми наступних років виселили 7486 дворів із 31 села в Чернівецькій та Хмельницькій областях. За тим почали затоплювати території водою. Вода зайняла 16 тисяч гектарів полів та лісів. Бурштинську ТЕС ввели в експлуатацію трохи раніше, 1969 року. Тоді затопили ділянку площею понад тисячу гектарів.

Так перестали існувати такі села, як Молодове, Кормань й Атаки. Місцеві жителі розбирали свої будинки і перевозили на нові місця. Крім того їм треба було вирубувати ліси, аби підготувати території для майбутнього затоплення. Воду впускали поступово. Люди ставали вимушеними переселенцями. Під водою також зникли й важливі пам’ятки української культури та історії.

Памятка_Кормань_IV_1974

Пам'ятка Кормань IV, 1974 рік

Памятка_Молодове V_1956

Пам'ятка Молодове V, 1956 рік

Памятка_Молодове_І_1979

Пам'ятка Молодове І, 1979 рік

Та дещо таки вдалося зберегти. Від 1950 років до початку затоплення на тих територіях працювали масштабні рятівні археологічні експедиції Інституту суспільних наук АН урср (нині Інститут українознавства імені Крип’якевича НАН України). Серед археологів, задіяних в роботі, були Олександр Черниш, який досліджував пам’ятки Молодове, Кормань і Атаки, та Володимир Баран – археологічні розкопки на околицях сіл Боршів та Дем’янів. Лариса Крушельницька – на пам’ятках Бовшів та Непоротове; Катерина Черниш – на пам’ятці Ленківці.

Вчені виявили величезну кількість предметів від доби палеоліту і до пізнього середньовіччя. Знайдені артефакти увійшли в скарбницю світової історико-культурної спадщини. Їх розвезли по музеях, а плівки з процесом роботи, побутом та знайденими речами, залишилися чекати свого часу.

Від початку проєкту "Затоплена спадщина" над опрацюванням матеріалів працювало Українське фотографічне товариство й Центр порятунку української культурної спадщини. Вони допомогли оцифрувати й відреставрувати всі фотонегативи. Тож тисяча кадрів із 40 плівок стали доступними на сайті "Затоплена спадщина". Ресурс запрацює з 31 жовтня.

Памятка_Атаки_І_1955

Пам'ятка Атаки І, 1955 рік

Памятка_Демянів_1962

Пам'ятка Демянів, 1962 рік

Схожі матеріали

Походження людей та народів | Леонід Залізняк

Походження людей та народів | Леонід Залізняк

02

Мандри мамонтового бивня з Трипілля

скіфи

Скіфи очима Геродота. Міфи і реальність

600.jpg

Сім варязьких знахідок в Україні

Фундаменти_собору_Успіння_Пресвятої_Богородиці_P1890395

Назад у майбутнє. Галина Пагутяк

600

Юрій Лукомський: "Якби Давній Галич не занепав, сьогодні це було б велике місто, як Київ"

Listing_Podkast_1.jpg

Що їли люди кам’яної доби? 5 гастрономічних трендів

bez_b 800x500_2.jpg

Як степ змінив українців | Олександр Галенко

bez_b 800x500_1.jpg

Що хозари дали Київській Русі? | Олексій Комар