10:04, 28 червня 2021

На розкопках давнього городища під Кам’янцем-Подільським знайшли згорілі дитячі останки

Те, що тіла не поховали, свідчить, що все населення чималого давньоруського міста знищили або взяли в полон.

846821_big1.jpg
Фото Ігоря Старенького

На Кармалюковій горі, що біля Кам’янця-Подільського, закінчився другий сезон археологічних розкопок давнього городища. Окрім усього, дослідники виявили згорілі останки дитини та підлітка, яких, найімовірніше, вбили під час нападу на поселення.

Про це повідомляє Главком.

Поселення біля Кам’янця Подільського є багатошаровим. Воно функціонувало у різні періоди – за трипільців, в ранню залізну добу та в ХІІ-ХІІІ століттях і було знищено у результаті нападу ворога.

Археологи дослідили три ділянки городища, але основний акцент зробили на території біля головного валу. Його основу складала кам’яна мурована стіна. Для таких поселень раннього періоду це надзвичайно рідкісне явище. Також дослідники віднайшли рештки дерев’яної конструкції. Припускають, що це залишки спаленої у нападі башти. Окрім того, археологи виявили залишки керамічного посуду (у тому числі й амфорного типу), наконечники стріл, фрагменти кольчуги, кресало, пірофілітове пряслице, уламки скляних браслетів тощо.

Науковий працівник Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, археолог Ігор Стеренький розповів, що знайдені під час досліджень артефакти належать до усіх етапів існування городища – трипільцям, скіфам, але основний масив – речі давньоруського періоду.

846824_big.jpg
Фото Ігоря Старенького

Під час розкопок археологи натрапили і на сліди давнього воєнного злочину – напівспалені дитячий та підлітковий кістяки. Вчені наголошують, тіла не поховали, тож це свідчить, що все населення чималого городища знищили або вивезли в полон.

Однак, підкреслюють дослідники, впевнено говорити, хто знищив одне з найбільших поселень на Поділлі, наразі неможливо через  “чорних археологів”, які вже 20 років грабують городище.  

“На жаль, майже весь масив наконечників до стріл вибрано копачами. А саме вони дають можливість встановити, хто атакував городище. Одиночні знахідки наконечників поки що не дають можливості зробити хоч які впевнені висновки. Якщо ж говорити суто гіпотетично – це міг бути якийсь з ординських загонів, так і військо князя Данила Галицького, яке відзначилося тут під час карального походу проти Болохівських земель”, – зауважив Ігор Старенький.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що у кургані на Дніпропетровщині виявили гігантський кам'яні брили, які колись виставили по колу. Знахідку охрестили “українським Стоунхенджем”.

Схожі матеріали

navareks_800-500.jpg

Античний вітрильник “Зміїний-Патрокл”

600.jpg

Бобри, черепахи та молюски: що їли люди в кам’яну добу

Храм сатанів

На Хмельниччині виявили залишки давнього храму, зруйнованого більшовиками

пост 11б.jpg

На Львівщині науковці планують звести слов'янську хижу за автентичними технологіями

4_arheologi_pixabay_com_1_650x410.jpg

На Луганщині у скіфському кургані знайшли вівтар для жертвоприношень

076baee1071875d2d2188da9b672bdc8-1024x538.jpeg

На Луганщині знайшли поховання племені з видовженими головами

600.jpg

Прочитати пектораль. До ювілею знахідки ХХ століття розкриваємо її секрети

IMG_20210623_125241.jpg

На Дніпропетровщині перепоховали останки скіфського воїна

600.jpg

Нове життя давніх артефактів