Музей Голодомору вирушив у масштабну експедицію збирати свідчення вцілілих жертв геноциду
Зараз цим людям, щонайменше, 90 років, тож дослідники вважають це чи не останньою можливістю доповнити джерельну базу історіями із перших уст.
Команда Музею Голодомору вирушила у другу експедицію Україною, щоб записати свідчення тих, хто пережив події 1932–1933 років.
Про це повідомили на офіційному сайті музею.
Дослідники зазначають, що очевидців Голодомору залишилося дуже мало, цим людям зараз, щонайменше, 90 років. Саме тому їхні спогади такі цінні.
“За 18 днів наша команда проїхала майже 5000 кілометрів, відвідала 64 населені пункти, де записала 87 історій з очевидцями Голодомору. Ми побували і в містах-мільйонниках, і в районних центрах, і в маленьких селах, де зараз залишилося всього кілька мешканців, у Дніпропетровській, Запорізькій, Полтавській, Харківській, Вінницькій та Хмельницькій областях,” – повідомили в музеї.
Найстарший свідок Голодомору, з яким вдалося поспілкуватися, – Ганна Тодосівна Губіцька з міста Деражня Хмельницької області. Цьогоріч у грудні їй виповниться 102 роки.
В експедиціях музейники також записують інтерв’ю з місцевими краєзнавцями і збирають експонати для другої черги музею.
“Експедиція, яка загалом охопить 10 областей України, має велике значення для збереження пам’яті про геноцид українців. Саме зараз ми маємо останню можливість доповнити джерельну базу для вивчення Голодомору історіями свідків з перших уст. Також експедиційна команда фіксує місця масового поховання жертв геноциду. На цих місцях будували заводи, стадіони, інколи вони перетворювалися на пустирі, адже комуністичний тоталітарний режим десятиліттями намагався приховати правду. Фіксування таких місць важливе для відновлення історичної справедливості. Музей робить усе можливе для поширення правди про геноцид українців і масові штучні голоди 1921-1923 років 1946-1947 років”, – говорить заступниця директорки Музею Голодомору Юлія Коцур.
Далі команда планує відвідати Донецьку, Луганську, Миколаївську та Херсонську області.
Проєкт втілюють за підтримки Українського культурного фонду.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що біля Борисполя виявили ймовірні останки жертв Голодомору