13:24, 10 вересня 2021

Дослідники презентували онлайн-виставку про митців України, Чехії та Грузії у документах комуністичних спецслужб

Щодня на сайті виставки  “Репресоване мистецтво” відкриватимуть по три нові історії.

Центр досліджень визвольного руху спільно з партнерами презентує онлайн-виставку  “Репресоване мистецтво” про 30 митців з України, Чехії та Грузії, які перебували у полі зору комуністичних спецслужб.

Про це Локальній історії повідомили у пресслужбі ЦДВР.

Щодня на сайті виставки відкриватимуть три нові історії. Проєкт починається розповідями про українського художника Михайла Бойчука, чеську співачку Марту Кубішову та литовсько-грузинського митця Романа Суту. 

Кожну з них можна також прочитати англійською мовою, а історії про чеських та грузинських митців – додатково національними мовами. 

В онлайн-виставці “Репресоване мистецтво” Україну представлять історіями Валер'яна Підмогильного, Остапа Вишні, Олександра Довженка, Михайла Бойчука, Леся Курбаса, Опанаса Заливахи, Стефанії Шабатури, Миколи Глущенка, Василя Стуса.

Серед чехів, історії яких входять до в проєкту, – перший президент країни Вацлав Гавел, письменник Мілан Кундера та інші. Також до виставки увійшли історії литовсько-грузинського художника Романа Сути та першого президента Грузії Звіада Гамсахурдії. Імена інших героїв вже можна знайти на сайті проєкту.

“Хтось вимушено співпрацював, але водив спецслужби за носа, як-то український письменник-гуморист Остап Вишня. Хтось добровільно пішов на вербування, але виконував не лише роль благородного розвідника – наприклад, український художник Микола Глущенко, хтось ще юним помилився один раз, але наслідки йому згодують досі, як це сталося з чеським письменником Міланом Кундерою. Хтось зламався, але отримав другий шанс, – як-то перший президент Грузії і письменник Звіад Гамсахурдіа”, – зазначає координаторка виставки Анна Олійник.

Описи до колекцій також доступні англійською мовою.  У документах можна побачити, про що чекісти писали у своїх доповідних, які донесення хотіли отримати і як замовляли критичні рецензії на тих, кого хотіли посадити.

Скріншот із сайту виставки_2.jpg
Скріншот із сайту виставки ЦДВР

Онлайн-виставку публікують в рамках проєкту “Репресоване мистецтво. Національна культура очима КҐБ/ŠtB: Україна, Чехія, Грузія”, який реалізує Центр досліджень визвольного руху  спільно з чеською організацією Gulag.cz та грузинською організацією SovLab: Soviet Past Research Laboratory за підтримки Європейського Союзу за програмою Дім Європи. 

Раніше Центр досліджень визвольного руху опублікував збірку із тисячі документів, що лягли в основу виставки. До кожного героя підготувал  тематичну колекцію документів з архівів колишніх комуністичних спецслужб. Їх можна переглянути та безкоштовно завантажити на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху

IMG_20210910_123057.jpg
Скріншот із сайту виставки ЦДВР

Схожі матеріали

Marina Trattner

“У шведських джерелах козаки – європейці”. Марина Траттнер про листи Карла XII та українські артефакти у Швеції

Хромов 600

“Документи, які були найцікавішими для ворога, знищили в перший день війни”, — голова Держархіву Анатолій Хромов

штат.jpg

Штатний розпис співробітників Управління НКДБ Дрогобицької області (станом на 25 квітня 1941 року)

A_FL5809

5 фактів про Берестейську унію

сео

Ідейно (не)правильний театр

архів 1200

Захист від Московії чи ще більше занурення у “русскій мір”? Історики про заборону російських джерел

001_Каплица_Васильків_00008-12_red_post (1)

На ярмарку у Василькові. Київщина кінця ХІХ століття на фото з архіву Федора Вовка

600

Від княжої розвідки до СБУ

арк 26.jpg

Штатний розпис співробітників міських та районних відділів НКДБ Дрогобицької області (станом на 25 квітня 1941 року)