Дослідники презентували онлайн-виставку про митців України, Чехії та Грузії у документах комуністичних спецслужб
Щодня на сайті виставки “Репресоване мистецтво” відкриватимуть по три нові історії.
Центр досліджень визвольного руху спільно з партнерами презентує онлайн-виставку “Репресоване мистецтво” про 30 митців з України, Чехії та Грузії, які перебували у полі зору комуністичних спецслужб.
Про це Локальній історії повідомили у пресслужбі ЦДВР.
Щодня на сайті виставки відкриватимуть три нові історії. Проєкт починається розповідями про українського художника Михайла Бойчука, чеську співачку Марту Кубішову та литовсько-грузинського митця Романа Суту.
Кожну з них можна також прочитати англійською мовою, а історії про чеських та грузинських митців – додатково національними мовами.
В онлайн-виставці “Репресоване мистецтво” Україну представлять історіями Валер'яна Підмогильного, Остапа Вишні, Олександра Довженка, Михайла Бойчука, Леся Курбаса, Опанаса Заливахи, Стефанії Шабатури, Миколи Глущенка, Василя Стуса.
Серед чехів, історії яких входять до в проєкту, – перший президент країни Вацлав Гавел, письменник Мілан Кундера та інші. Також до виставки увійшли історії литовсько-грузинського художника Романа Сути та першого президента Грузії Звіада Гамсахурдії. Імена інших героїв вже можна знайти на сайті проєкту.
“Хтось вимушено співпрацював, але водив спецслужби за носа, як-то український письменник-гуморист Остап Вишня. Хтось добровільно пішов на вербування, але виконував не лише роль благородного розвідника – наприклад, український художник Микола Глущенко, хтось ще юним помилився один раз, але наслідки йому згодують досі, як це сталося з чеським письменником Міланом Кундерою. Хтось зламався, але отримав другий шанс, – як-то перший президент Грузії і письменник Звіад Гамсахурдіа”, – зазначає координаторка виставки Анна Олійник.
Описи до колекцій також доступні англійською мовою. У документах можна побачити, про що чекісти писали у своїх доповідних, які донесення хотіли отримати і як замовляли критичні рецензії на тих, кого хотіли посадити.
Онлайн-виставку публікують в рамках проєкту “Репресоване мистецтво. Національна культура очима КҐБ/ŠtB: Україна, Чехія, Грузія”, який реалізує Центр досліджень визвольного руху спільно з чеською організацією Gulag.cz та грузинською організацією SovLab: Soviet Past Research Laboratory за підтримки Європейського Союзу за програмою Дім Європи.
Раніше Центр досліджень визвольного руху опублікував збірку із тисячі документів, що лягли в основу виставки. До кожного героя підготувал тематичну колекцію документів з архівів колишніх комуністичних спецслужб. Їх можна переглянути та безкоштовно завантажити на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що ЦДВР опублікував вивезені в Росію копії архівів НКВС про боротьбу з УПА.