Дослідники оприлюднив тисячу документів з архівів комуністичних спецслужб про митців з України, Чехії та Грузії
Архів розповідає історії митців за комуністичного режиму: як про переслідування та утиски, так і про факти співпраці з репресивними органами.
Центр досліджень визвольного руху опублікував тисячу розсекречених документів комуністичних спецслужб з українських, чеських та грузинських архівів про 30 митців двадцятого століття, які перебували в полі зору комуністичної влади.
Про це повідомили на Facebook-сторінці ЦДВР
Уся колекція доступна на сайті Електронний архів Українського визвольного руху у розділі Репресоване мистецтво: Україна, Чехія, Грузія.
Серед опублікованого в колекції – документи зі справ Остапа Вишні, Валер’яна Підмогильного, Михайла Бойчука, Леся Курбаса, першого президента Чехії Вацлава Гавела, першого президента Грузії Звіада Гамсахурдіа, литовсько-грузинського художника Романа Сути та інших митців, до яких була прикута увага КДБ та ŠtB. Служба державної безпеки Чехословаччини
Підбірки документів розповідають історії про життя митців у комуністичних суспільствах: як про переслідування та утиски, так і про факти співпраці з репресивними органами.
Дослідники підкреслюють, що частину документів у збірці публікують вперше. Зокрема, йдеться про копію альбому з акварельним малюнком Адольфа Гітлера, яку диктатор подарував українському художникові Миколі Глущенку у 1940 році. Також – фотографію дружини художника, теж агентки та мисткині під псевдонімом “Художниця”. Окрім того, в архіві представили світлини стеження чеських комуністичних спецслужб за тамтешнім письменником Міланом Кундерою та документи про те, як спецслужби отруїли собаку чеського письменника Павела Когоута, аби вчинити психологічний тиск на митця.
Незабаром ЦДВР презентує виставку “Репресоване мистецтво”, яка розкаже про кожну з цих історій окремо.
Проєкт “Репресоване мистецтво. Національна культура очима КҐБ/ŠtB: Україна, Чехія, Грузія” реалізований Центром досліджень визвольного руху спільно з чеською організацією Gulag.cz та грузинською організацією საბჭოთა წარსულის კვლევის ლაბორატორია Soviet Past Research Laboratory за підтримки Європейського Союзу за програмою House of Europe
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що ЦДВР опублікував вивезені в Росію копії архівів НКВС про боротьбу з УПА.