На початку минулого століття українські видавництва сформували унікальну індустрію різдвяної листівки. Її тиражували у кільканадцятьох друкарнях, передовсім на Галичині. Малюнки створювали відомі художники. Радянська влада цю традицію ліквідувала, а замість Різдва запровадила культ Нового року. Різдвяні листівки перейшли у підпілля. Їх друкували упівці як символ збереження різдвяних традицій та українського духу. А найбільше святкових карток виходило серед української діаспори в Америці та Канаді.
Різдвяні листівки почали масово виготовляти в середині XIX століття. Року 1843 англійський клерк Генрі Коул замовив у художника Джона Калкота Горслі малюнок із вітальним написом, який можна було б надіслати поштою. На першій поштівці було зображено родину за святковим столом. Під сценкою містився напис "Веселого Різдва та щасливого Нового року!".
![отк.jpg](/media/images/otk.max-1920x900.jpg)
Перша друкована листівка масового виробництва, 1843 рік
Фото: uk.wikipedia.orgНа українських теренах різдвяні листівки почали виготовляти та надсилати наприкінці ХІХ століття.
Сюжети перших поштівок були дуже різноманітними: колядники, Свята вечеря, різдвяний дідух, Діва Марія з Ісусом, ангели, волхви, засніжені краєвиди, трембітарі. Герої були вбрані в український національний одяг, а на святвечірньому столі виднілося дванадцять страв.
![Без имени-3.jpg](/media/images/Bez_imeni-3_FWSGaGG.max-1920x900.jpg)
Листівка "Веселих свят!". Олена Кульчицька, поч. ХХ століття
Фото: baitsar.blogspot.com![Олена Кульчицька «Ангели співають» (накладом книгарні «Рідної школи», 1938 р.).jpg](/media/images/Olena_Kulchitska_Angeli_spivayut_nakladom_k.max-1920x900.jpg)
Листівка "Ангели співають". Олена Кульчицька, 1938 р. Надруковано накладом книгарні "Рідної школи"
Фото: baitsar.blogspot.com![Без имени-4.jpg](/media/images/Bez_imeni-4.max-1920x900.jpg)
Листівка "В дорозі до Вифлеєму". Олена Кульчицька, 1930-ті роки. Надруковано накладом "Народного базару" в Перемишлі
Фото: baitsar.blogspot.comДавні листівки виготовляли в різних форматах – вони бували і геть маленькими, і великими. Створювали їх із картону, тканини, дерева.
Малюнки на поштівках стали цілим мистецтвом. До створення українських різдвяних карток долучилися українські художники та гравери Василь Дядинюк, Юліан Крайківський, Олена Кульчицька, Осип Курилас, Мирон Левицький, Ярослав Пстрак та інші. Митці намагалися додати листівкам власного стилю.
![Без имени-6.jpg](/media/images/Bez_imeni-6.max-1920x900.jpg)
Листівка "Веселих свят". Мирон Левицький, Торонто, 1960 р. Надруковано у видавництві "Гомін України".
Фото: baitsar.blogspot.com![Без имени-5.jpg](/media/images/Bez_imeni-5.max-1920x900.jpg)
Листівка "Ой на Україні зорі засвітили". Мирон Левицький
Фото: istpravda.com.ua![вселенная веселиться.jpg](/media/images/vselennaya_veselitsya.max-1920x900.jpg)
Листівка "Вселенная веселися". Юліан Крайківський
Фото: tsdazu.archives.gov.ua![з колядою.jpg](/media/images/z_kolyadoyu_6YNs9V3.max-1920x900.jpg)
Листівка "З колядою". Юліан Крайківський
Фото: tsdazu.archives.gov.ua![застеляйте столи.jpg](/media/images/zastelyayte_stoli.max-1920x900.jpg)
Листівка "Застеляйте столи та все килимами". Юліан Крайківський
Фото: tsdazu.archives.gov.uaНа зламі ХІХ–ХХ століть на Галичині поштівки видавало чимало видавництв: у Львові – "Рідна школа", "Зоря", "Українська преса", "Русалка", "Сокільський базар"; у Коломиї – "Галицька накладня"; у Перемишлі – "Народний базар". У Кракові листівки друкувало "Українське видавництво", у Празі – "Видавництво Ю. Тищенка". До того ж власні картки тиражували українські громадські організації "Пласт", "Сокіл", "Основа".
Під час Другої світової війни різдвяна листівка перейшла у підпілля – її створювали у підпільних друкарнях Української повстанської армії. Найчастіше тиражували на звичайній друкарській машинці. Вони були прикрашені цікавими комбінаціями літер або простим малюнком. Також відомо про листівки, які власноруч намалювали комбатанти.
![Без имени-10.jpg](/media/images/Bez_imeni-10.max-1920x900.jpg)
Трембітар з гвинтівкою. Різдвяна листівка УПА, видана до 1947 року
Фото: istpravda.com.ua![0e3be46-hutsul.jpg](/media/images/0e3be46-hutsul.max-1920x900.jpg)
Різдвяна листівка УПА, видана до 1946 року
Фото: istpravda.com.uaВід 1946 року Закордонні частини ОУН та Закордонне представництво Української Визвольної Ради видавали листівки в Німеччині – Мюнхені, Зальцбурзі, Регенсбурзі, Новому Ульмі.
На художніх листівках зображували бійців повстанської армії у різдвяних сценках. Вони охороняли колядників, дарували український герб новонародженому Ісусові Христу. Часто на картках зображували українські святині – собор Святого Юра у Львові та Софію Київську. Листівки підписували вітаннями "З Різдвом Христовим!", "Бог предвічний народився!", гаслами "За українську соборну державу!", "Воля народові і людині!". Їх створювали не лише для того, щоб привітати, а й щоб зміцнити дух у складний час боротьби.
![a7755bb-zirka.jpg](/media/images/a7755bb-zirka.max-1920x900.jpg)
Різдвяна листівка, видана 1947 року Пресовим бюро Закордонного проводу Української Визвольної Ради
Фото: istpravda.com.ua![bd182a8-zirka-selo.jpg](/media/images/bd182a8-zirka-selo.max-1920x900.jpg)
Різдвяна листівка, видана 1947 року Пресовим бюро Закордонного проводу Української Визвольної Ради
Фото: istpravda.com.ua![5b7a315-lis-dity.jpg](/media/images/5b7a315-lis-dity.max-1920x900.jpg)
Різдвяна листівка, видана до 1952 року. Художник Юрій Костів
Фото: istpravda.com.ua![773d449-3.jpg](/media/images/773d449-3.max-1920x900.jpg)
Різдвяна листівка, виготовлена у підпільній друкарні Карпатського Крайового проводу ОУН. 1950. Архів Центру досліджень визвольного руху
Фото: istpravda.com.uaБагато листівок створювали в середовищі української еміграції у США та Канаді. Різдвяні поштівки малювали, зокрема, Яків Гніздовський, Едвард Козак, Юліан Крайківський, Микола Антохій. Ці листівки продовжували художню традицію довоєнного часу. Переважали релігійні сюжети та зображення українських святкувань Різдва. Василь Залуцький намалював листівку, на якій зображене традиційне різьблення у карпатському регіоні.
![111.jpg](/media/images/111.max-1920x900.jpg)
Листівка "Глянь оком світлим, о Божий Сину на нашу землю на Україну". Мирон Левицький, 1946 р., видавництво Івана Тиктора, Інсбрук, Австрія
Фото: baitsar.blogspot.com![112.jpg](/media/images/112.max-1920x900.jpg)
Листівка "Вийди вийди господарю подивися на отарю". Мирон Левицький, 1946 р., видавництво Івана Тиктора, Інсбрук, Австрія
Фото: baitsar.blogspot.com![1946 рік. Видавництво Івана Тиктора, Інсбрук, Австрія._Мирон Левицький.jpg](/media/images/1946_rik._Vidavnitstvo_Ivana_Tiktora_Insbru.max-1920x900.jpg)
Листівка "Що то за предиво в світі новина що пречиста Діва Сина зродила". Мирон Левицький, 1946 р., видавництво Івана Тиктора, Інсбрук, Австрія
Фото: baitsar.blogspot.com![1965 р., січень. – Листівка секретаря управи 5-го відділу жіночого УГО-А (Українська гетьманська організація Америки) Стефанії Лужецької до Єлизавети Скоропадської-Кужім.jpg](/media/images/1965_r._sichen.__Listivka_sekretarya_upravi.max-1920x900.jpg)
Фото: cdiak.archives.gov.ua
Листівка секретаря управи 5-го відділу жіночого УГО-А (Українська гетьманська організація Америки) Стефанії Лужецької до Єлизавети Скоропадської-Кужім, січень 1965 р. Художник - Едвард Козак.![1946 р., 30 грудня. – Листівка Івана Калиновича до Олександри Скоропадської..jpg](/media/images/1946_r._30_grudnya.__Listivka_Ivana_Kalinov.max-1920x900.jpg)
Листівка Івана Калиновича до Олександри Скоропадської, 30 грудня 1946 р.
Фото: cdiak.archives.gov.ua![113.jpg](/media/images/113.max-1920x900.jpg)
Листівка невстановленої особи до Олександри Скоропадської, 31 грудня 1948 р.
Фото: cdiak.archives.gov.ua![114.jpg](/media/images/114.max-1920x900.jpg)
Листівка невстановленої особи до Данила Скоропадського
Фото: cdiak.archives.gov.ua![Козак.jpg](/media/images/Kozak_3dmDozj.max-1920x900.jpg)
Різдвяна листівка художника Едварда Козака
Фото: baitsar.blogspot.com![Антохій.jpg](/media/images/Antokhiy.max-1920x900.jpg)
Різдвяна листівка художника Миколи Антохія
Фото: baitsar.blogspot.com![В. Залуцький «Традиційне різьблення у карпатському регіоні». Різдвяна листівка. ЦДАЗУ, ф. 18, оп. 1, спр. 4, арк. 41.jpg](/media/images/V._Zalutskiy_Traditsiyne_rizblennya_u_karpa.max-1920x900.jpg)
Листівка "Традиційне різьблення у карпатському регіоні", художник Василь Залуцький
Фото: tsdazu.archives.gov.uaНа теренах радянської України святкувати Різдво й надсилати різдвяні листівки було заборонено. Замість янголиків і колядників на них зображали Діда Мороза й Снігуроньку, а вітання "З Різдвом Христовим!" витіснило побажання "З Новим Роком!". Натомість набули поширення саморобні різдвяні листівки.
Схожі матеріали
![Колядки_1200х630](/media/images/Kolyadki_1200kh630.2e16d0ba.fill-600x320.png)