Світ, якого більше немає

15:00, 18 квітня 2021

1_scover.jpg

Переселення у 1940-х роках, операція «Вісла» 1947 року, а також обмін територіями між Польщею та Радянським Союзом у 1951-му назавжди зруйнували етнічну самобутність Лемківщини і частини Бойківщини. Пастухи, музики, майстри і навіть циганські табори на тлі панорам Карпатських гір – той світ дивиться на нас зі світлин польського етнолога Романа Райнфуса. Упродовж 1929-1938 років він подорожував Карпатами, досліджував культуру та побут місцевого населення і знімав усе на фотокамеру.

photo-k_1.jpg

Катерина Москалюк

журналістка, документальна фотографка

«Під час "роботи в полі" батько не розлучався зі своїм блокнотом, олівцем та фотоапаратом. Він навчився у директора Етнографічного музею у Кракові Северина Удзеля, що музейний працівник може робити все: фарбувати стіни, ремонтувати експонати, описувати колекції, готувати виставки та проводити екскурсії відвідувачам та адаптувати розповідь до їх інтересів», – писала у спогадах про батька Христина Райнфус.

rainfuss_01.jpg

Лемкиня з куделею у лемківському с. Біла Вода (тепер частина с. Явірки Новоторзького повіту Краківського воєводства, Республіка Польща), середина 1930-х рр. ХХ ст.

Усі фото: Роман Райнфус, skribh.wordpress.com

Роман Райнфус народився 27 травня 1910 року у родині Францішка Райнфуса та Зосі Мнерк у польському містечку Переворськ, за 45 кілометрів від нинішнього українського кордону. Навчався у гімназіях у Горлицях та Тарнові. 1931 року переїхав до Кракова і вступив на юридичний факультет Ягеллонського університету. У 1935-му опублікував своє перше етнографічне дослідження про культури лемків у журналі Ilustrowany Kuryer Codzienny. Через десять років захистив дисертацію на тему «Лемки як група етнографічна» та отримав науковий ступінь доктора наук.

rainfuss_02.jpg

Мальована хата у лемківському с. Солинка Ліського повіту Підкарпатського воєводства. Червень 1937 року

rainfuss_03.jpg

Головні убори нареченої та дружки у бойківському с. Ветлина Ліського повіту Підкарпатського воєводства. Червень 1937 року

rainfuss_04.jpg

Хата у бойківському с. Криве Ліського повіту Підкарпатського воєводства. Середина 1930-х рр. ХХ ст.

Зустріч зі Северином Удзелею справила визначальний вплив на Райнфуса. Удзеля був великим ентузіастом досліджень народної культури та побуту і став одним із співзасновників Етнографічного музею у Кракові. Дослідник зауважив, що Райнфус не горить працювати у нотаріальній конторі. Запропонував Роману поєднувати навчання на юридичному факультеті із етнографічними студіями у Ягеллонському університеті, а також запросив на роботу у музей.

Райнфус узявся збирати матеріали про лемківський край, у музеї працював на посаді «відповідального за все». Формував виставки, проводив екскурсії, прибирав, був охоронцем. Йому виділили для проживання квартиру на краківському Вавелі недалеко від королівського замку.

Під час роботи у нотаріальній конторі Роман Райнфус ретельно вивчив кадастрові карти. Цей досвід згодом допоміг йому і в польових дослідженнях. У Северина Удзеля він навчився проводити наукові дослідження, працювати на локаціях, замальовувати предмети матеріальної культури. А згодом – і знімати на камеру.

rainfuss_05.jpg

Мандрівний скляр у лемківському с. Ліщини (тепер Горлицького повіту Малопольського воєводства). 1932 рік

rainfuss_06.jpg

Дві ґаздині у бойківському с. Ветлина (тепер Ліського повіту Підкарпатського воєводства). Серпень 1936 року

rainfuss_07.jpg

Лемківська родина у лемківському с. Вільхівець (тепер Кросненського повіту Підкарпатського воєводства). Липень 1933 року

Фотографія стала невід’ємною частиною його життя. Придорожні каплиці та церкви, гірські притулки та колиби, пастухи та майстри, дівчата в народних строях і безтурботні діти залишились на фотоплівках та скляних пластинах польського дослідника.

Під час Другої світової війни Роман Райнфус клопотав про збереження фондів та експозиції краківського Етнографічного музею. У 1944–1946 роках був професором Університету імені Марії Склодовської-Кюрі в Любліні. Після війни, у 1946-му очолив відділ народного мистецтва Державного науково-дослідного інституту народної творчості Польської академії наук. Керував відділом до 1980 року, а потім вийшов на пенсію. Помер 1998-го, у 88-річному віці.

Року 2015 у Польщі вийшов альбом «Карпатський світ бойків і лемків. Роман Райнфус». Фотокнигу опублікували у співпраці з Музеєм народної архітектури в місті Сянок. В альбомі – понад 200 фотографій повсякденного життя Карпатських горян.

rainfuss_08.jpg

Церква у лемківському с. Бальниця Сяніцького повіту Підкарпатського воєводства. 1934 рік

rainfuss_09.jpg

Юний кошикар у лемківському с. Кальниця (тепер Сяніцького повіту Підкарпатського воєводства). Середина 1930-х рр. ХХ ст.

rainfuss_10.jpg

Діти на санях у лемківському с. Флоринка (тепер Новосондецького повіту Малопольського воєводства). 1934 рік

rainfuss_11.jpg

Стрижка овець у лемківському с. Команча Сяніцького повіту. Червень 1937

rainfuss_12.jpg

Заготівля сіна у бойківському с. Довжиця Ліського повіту Підкарпатського воєводства. Серпень 1935 року

rainfuss_13.jpg

Заготівля сіна у лемківському с. Чирна Новосондецького повіту Малопольського воєводства. 1934 рік

rainfuss_15.jpg

Господар годує овець у лемківському с. Рихвальд (тепер Овчари) Горлицького повіту Малопольського воєводства. Вересень 1933 року

rainfuss_16.jpg

Колиба поблизу у лемківському с. Дубне Новосондецького повіту Малопольського воєводства. Травень 1936 року

Схожі матеріали

img346.jpg

Реклама кондитерських виробів "Бранка" у Львові

Капров

"В Україні я бачив міста-примари, але дух людей у тих містах обнадіює", — ізраїльський фотограф Едуард Капров

Полтавщина_СЕО

Полтавщина у 1909 році. Підбірка світлин українського фотографа Анатолія Павловича

Улас Самчук_СЕО

Городоцький прихисток Уласа Самчука

Жінки несуть на головах складене полотно, Галичина. František Řehoř, 1890-ті рр. XIX ст. XX_259 Sbírka Národního muzea. Praha, Česká republika

Із фотоапаратом Шухевича. Як видатний чеський етнограф Франтішек Ржегорж досліджував Галичину

Фердинанд Бучина з дружиною Властою, провідник Микола Думен (зліва) та кінь Муці в Підкарпатській Русі (теперішнє Закарпаття).jpg

У медовий місяць із фотокамерою. Фердинанд Бучина та його мандри Закарпаттям

naive-gates (29).jpg

“Ласкаво просимо”. Наївне мистецтво українських брам

Військові австро-угорської армії в окопах. Галичина, 1917 р. ÖNB Schalek Alice

Аліса у воєнному краї: Перша світова в об’єктиві репортерки Аліси Шалек

photositka.jpg

«Під тиском тоталітарного режиму». Репресії проти Свідків Єгови у СРСР