Від русинів до українців: освіта мого роду. Галина Пагутяк

16:51, 31 серпня 2023

педагогічний

Історія освіти в Галичині  XIX—XXI століть легко простежується в кожній родині. Водночас вона є частиною історії формування національної ідентичності. Мої предки Басараби належали до ходачкової шляхти. Не тому, що ходили в ходаках взуття, яке побутувало в Україні до початку ХХ століття. Виготовляли з одного шматка товстої, але м'якої коров'ячої або свинячої сиром'ятної шкіри. , а тому що були грамотними і ставали в разі потреби делегованими від громади у владні інстанції.

galyna-pagutiak.jpg

Галина Пагутяк

письменниця, лавреатка Шевченківської премії з літератури

Про Костя Басараба, який помер до 1820 року, я нічого не знаю, але його син Дмитро1801-1879 ходив "босим до Відня" у справі громади. На жаль, не існує жодного дослідження  про селянських посланців, яке могло би підтвердити боротьбу наших предків проти панського засилля і бюрократії колоніальної адміністрації. Але я знайшла інвентаризаційний опис земель села УріжСамбірщина за 1853 рік, де Дмитро Басараб був головою комісії. Він перебував в опозиції до графині Марії Гумницької у справі побудови нової церкви. 

Селяни були обурені, що цю церкву графиня римо-католичка ставить на своєму ґрунті й відмовлялися працювати на будові. Це було вже після Весни народів і скасування панщини в Галичині. Підтримував їх і місцевий парох Петро Мудрак, родом із Волошинової1795- 1867. Священник був одним з перших, хто навчався у Самбірській гімназії й у Львівській духовній семінарії, його батько вивчився за півроку на священника при дворі львівського єпископа. Освіту Дмитро мав, вочевидь, дяківську, тобто ходив до дяка, як колись Тарас Шевченко, а вже його син Іван1847-1928 мав змогу навчатися у маленькій школі, де було всього п’ять учнів. Вона з’явилася у 1850-х роках і провадив її перший урізький вчитель-професіонал Василь Огар. Утім, він був теж дяком. 

самбірська гімназія

Самбірська гімназія, 1893 рік

Фото: sambir-gymnasium.edukit.lviv.ua
львівська семінарія

Львівська духовна семінарія, 1894 рік

Фото: photo-lviv.in.ua

Селяни не те, що не хотіли, аби їхні сини були грамотними. Вони знали, що грамотних хлопців забирають до війська, тому не хотіли віддавати своїх синів у науку. І за навчання платила громада, а не цісар. Сини Івана — Григорій1887 - 1962 та Дмитро1895-1914 були тими, хто не лише здобув парафіяльну освіту, якість якої значно покращилась, а й стали українськими патріотами. Бо "Просвіта", навіть дві (українська і москвофільська), з’явилася у селі завдяки священникам Івану Леонтовичу та Михайлу Городиському вже у 1909 році. А з нею книги, хата-читальня, яку спалили москвофіли у 1935 році, кооператив, захоронка. Хлопці читали, а мій дід по мамі Григорій був ще й січовим стрільцем і виховував дітей патріотами, розповідаючи їм історію України. 

Завдяки йому моя мама Іванна1930 року народження, записана у метричній книзі як Яніна, вважала себе українкою і ображалася коли її називали русинкою. Вона пішла до школи після українського дитячого садкузахоронки, але школа була польською. Мама дружила з доньками інженера водотягу поляка Чупкевича і сиділа за однією партою з єврейкою Регіною, яку вбили під час Голокосту. Улюблена дочка діда, мама першою в роду стала вчителькою, здобувши освіту на повоєнних дев’ятимісячних курсах, а згодом у Дрогобицькому педінституті. Усім українським, що є в мені, я завдячую їй, як і літературному таланту, що передався мені від неї і від тата. 

cykiy derghavniy pedagogichniy universitet im. i. franka

Дрогобицький державний педагогічний університет ім. І. Франка

Фото: esu.com.ua

Старша мамина сестра стала секретаркою у деканаті Дрогобицького педінституту, молодша — бібліотекаркою. Усі троє були професіоналами, любили свою справу і цінували свій статус, бо стали першими інтелігентами в родині. А діти інтелігентів, як було прийнято, всі здобували вищу освіту, також за радянських часів. Почали виникати вчительські династії, принаймні, вже є три покоління, хоча вчительська професія втратила престиж за радянських часів, а у теперішні й поготів.

У 1990-х вища освіта не допомогла сотням тисяч українців зберегти робочі місця. Гуманітарії ще якось животіли, бо їхню працю оплачувала держава, а от інженери, економісти, майстри були змушені виїхати на заробітки, чи торгувати на базарі. Я сама була свідком того, як на базарі дві пані з науковими ступенями сперечалися про Фрейда, торгуючи бакалією. Тобто моє покоління, яке мало відпрацювати три роки після закінчення вишу, яке садовили за "тунеядство", тепер опинилося на вулиці з малими дітьми і в агресивному криміналізованому соціумі, де вчорашні двійочники ставали мільйонерами і депутатами Верховної Ради. 

Здавалося б, прагнення здобути освіту розтане як туман. Але ні, платне навчання забезпечило усіх українців дипломами, які можна було купити. Вартість цих дипломів миттю оцінив ринок праці і тепер трамвайними контролерами та паркувальниками беруть лише людей з вищою освітою. Типова ситуація — випускник університету, отримавши диплом, їде на будову в Чехію, де батьки вже знайшли йому місце різноробочого.

Мені та моїм сестрам доводилося надзвичайно важко, аби вчити дітей при повному безгрошів’ї. Сестра втратила роботу, я отримувала мізер в музеї, книжки не виходили майже 10 років. Але в нашій родині з’явилася  перша особа з науковим ступенем. Моя дочка Владислава захистила докторську дисертацію з історії у Ягеллонському університеті і тепер подорожує літаком до Відня на наукові конференції, а не йде "босо і пішки", як її пра-пра… Дмитро Басараб. А моя племінниця Іванна перша в роду стала професійним митцем, закінчивши львівську Академію мистецтв.

З татового боку мій дід Семен Пагутяк був сільським писарем за Польщі, троє із чотирьох синів здобули вищу освіту, а їхні діти (дітей у них було багато) всі також вивчилися без хабарів і протекції. Традиційно — на вчителів та економістів, щоб залишитися у прекрасному селі Сторонна, галицькому Макондо величезного роду Пагутяків. Мій тато Василь Пагутяк, який починав із вчительських курсів, отримав дві вищі освіти і залишив онуці, що народилася уже після його смерті, чудову історичну бібліотеку й підручники іноземних мов. Латину я почала самотужки вивчати у 8 класі з татового підручника. За деякими підручниками з історії моя дочка навчалася в УКУУкраїнський католицький університет. Крім того, тато писав колись вірші і малював.

Добре знати такі речі. Принаймні, знаєш, що любов до української літератури, схильність до творчості, зацікавленість історією і здібність до вивчення іноземних мов, вміння комунікувати з людьми, пристрасть до мандрівок не впали з неба. Вони як зерна в ріллі чекали свого часу. Іноді досить самого прагнення до знань, щоб мотивувати нащадків здобувати освіту.

Схожі матеріали

CEO_мова.jpg

Азбучна війна, або як кирилиця мало до коша не пішла

600.jpg

Петро Могила: воїн, дипломат, святий

Таємний університет

Українські. Таємні. Про вищі студії у міжвоєнному Львові на початку 1920-х

універ сео

Університет у Чернівцях. Історія однієї споруди

bohdan lepkuj.jpg

Богдан Лепкий "Матура"

сео Заклинські

Сім’я Заклинських у таборі Ґмінд під час Першої світової війни

сео росія

"Будівництво російської державності": як викладатимуть історію у вишах Росії

радянська школа

Букет флоксів. Галина Пагутяк

shkola 1200.jpg

Що не так з уроками історії у школі? Пояснюють історики