"Отче мій, якщо можливо, нехай мине ця чаша мене.
Однак не як я бажаю, лише — як ти".
Євангелія від Матея 26, 39
Так мовив у Гетсиманії Ісус Христос, якого зрадив Юда Іскаріот, перед мученицькою смертю на хресті. Ці слова обрав епіграфом й Іван Багряний до свого "Саду Гетсиманського", прототипом персонажа якого він напевно був. Або міг бути в реальному житті, якби не вирвався із радянської України. Написаного наприкінці 1940-х у повоєнній Німеччині "Саду Гетсиманського" могло б і не бути. Так само могло б і не бути "Тигроловів", яких автор відновлював з пам’яті, бо ж чернетки загубились у нурті воєнних лихоліть. Івана Багряного цілком могли повільно вбивати в енкаведистських катівнях у Харкові або ж заслати до віддалених регіонів СРСР. В обох випадках і присуд, і логіка вказують на єдино прийнятний варіант. Смерть.
Про українців у таборах Ді-Пі читайте у новому випуску журналу "Локальна історія".
Замовити можна тут
Тоді ж могли (чи мали б?) померти Шерех, Маланюк, Лятуринська... Згодом і Яків Гніздовський не малював би своїх улюблених овець, а Володимир Чижович не став би одним із реформаторів американського сокеру. А яким був би світ комп’ютерних технологій без винаходів Любомира Романківа? Список цих відомих і невідомих можна продовжувати до двохсот тисяч переміщених осіб. Політиків, літераторів, комбатантів, митців. Ба більше, йдеться ж і про їхніх дітей та онуків, які могли не народитися. Але народилися. Їх минула та чаша, якою радянська тоталітарна дійсність напувала досхочу. До смерти, звісно.
![Скитальці](/media/images/1._2.max-1920x900.jpg)
"Скитальці" (Displaced Persons) Яків Гніздовський, 1948 рік
Фото: hnizdovsky.galleryВони врятувалися від смерти, але стали скитальцями, displaced persons. Як іронічно писав Богдан Бойчук, діпівці були нормальними людьми, правда, дещо звихненими. "Бо, коли, наприклад, найбільший філантроп в історії людства Йосип Сталін запропонував їм безплатні помешкання та харчування на Сибіру, — то вони, мов навіжені, втікали від нього чимдалі на Захід. А іншого великого філантропа Адольфа Гітлера, який запропонував їм подібні умови життя в концентраційних таборах, оминали десятою дорогою".
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:
Українська політична еміграція. Інтерв'ю з письменницею Оксаною Забужко у програмі "Без брому"
У таборах для переміщених осіб вони будували Україну в мініатюрі. Там зустрілися галичани та наддніпрянці, праві та ліві, упівці та червоноармійці, прості сільські парубки та високочолі інтелектуали. Попри життєві негаразди, важку фізичну працю та ловитву радянських репатріаційних комісій, у таборах вирувало наукове, культурно-мистецьке та освітнє життя. Люди без громадянства, але з батьківщиною не прагнули щодуху розмитися та асимілюватися у повоєнному світі. Попри суцільну невідомість, їх не охопила апатія. Кордони ставали все вищими, але не могутнішими за волю людей, які опинилися поза ними. Вони зберегли Україну і примножили її. Вони не піддалися спокусі внутрішнього гетто, а волали на весь світ про Україну. Діпівського потенціалу вистачило, щоб на десятиліття наповнити стару еміграцію свіжим струменем і сформувати нову політичну українську діаспору. І це все було зроблено в біженських бараках. І зроблено всупереч, бо ж за словами діпівця Уласа Самчука: "Там удома їх захочуть витерти з пам’яти, але тут вони ростуть, зростають і вростають у пам’ять вічного і, як бумеранг кинутий у простір, повернуться назад".
За пів століття бумеранг, який запустили діпівці, таки повернувся на батьківщину. Колишні таборяни та їхні нащадки передали поколінням незалежної України естафету історичної тяглости й доклалися до формування нашої ідентичности. Ми вчились історії завдяки Орестові Субтельному та відкривали українську пісню завдяки Квітці Цісик. До речі, обоє народжені не в Україні. І таких прикладів — чимало. Українській державі варто задуматися про зворотний кидок бумеранга й розпочати системну працю із закордонними українцями. Не щоб віддячити за минуле, а заради майбутнього. Тим паче, що мільйони наших співгромадян через того самого ворога знову опинилися за межами України.
Схожі матеріали
![сео хрещення](/media/images/seo_khreshchennya.2e16d0ba.fill-600x320.jpg)