Про млини і жорна життя

15:25, 5 вересня 2022

млин

Як же ж недбало ми ставимось до своєї спадщини... Багато мандруючи, досить часто бачу забуті, закинуті, спаплюжені будівлі млинів. Це особливо прикро, бо біля млина завше вирувало життя — це було його сільське осердя, адже без борошна не було б паляниці у сільській хаті.

voloshyn.jpg

Богдан Волошин

публіцист

Колись возами селяни підвозили мішки зі збіжжям до млина, в очікуванні черги проводились неспішні розмови про врожай, війни і дітей. Шуміла вода в лотках, скрипіло колесо, що крутило важкі жорна, а посивілі від муки мірошники сипали в мішки тепле борошно.

млин
Усі фото: Богдан Волошин

Потім уже були електричні млини і під ними стояли не вози, а вантажівки. І навіть за совітів чимало млинів по селах мали роботу.

Нині колись поставні і зґрабні будівлі зазвичай у запустінні, або, в кращому випадку, переобладнані, пристосовані під крамниці і склади. У гіршому — їх чекає пустка і руйнація.  

Млини в Дев’ятниках, Бортниках, Гологорах, Бібрці, Тернопіллі... Я б міг назвати десятки покинутих старих будівель, де колись мололось зерно і вирувало життя. У деяких збереглись навіть жорна і частково обладнання. Можна було б створити музей, щоб наші нащадки могли наочно побачити, як твориться хліб, який вони їдять. Можна, але такого досі нема. Та чи буде?

Схожі матеріали

49DEB3E800000578-5463569-image-m-51_1520254177135.jpg

Український гопак в Антарктиді

600.jpg

Долина Зубри. Золота галицька провінція

600.jpg

Борщовичі – село не про борщ. Золота галицька провінція

600.jpg

Трудовач: брама в Гологори. Золота галицька провінція

600.jpg

Трибухівці – костел при гостинці. Золота галицька провінція

600.jpg

Тартаківські тарапати. Золота галицька провінція

600.jpg

Бойківське пограниччя. Золота галицька провінція

600.jpg

Бережанська Швейцарія. Золота галицька провінція

kav.jpg

Новгород-Сіверський — заповідник руської тиші