Дусанівська церква Архангела Михаїла — одна з найдавніших на Перемишлянщині

09:56, 30 вересня 2022

церква

Давні галицькі села мають особливий чар і ауру. Неспішне побутування селян, розмірений триб життя, важка праця на полі та біля худоби, краса навколишньої природи — усе творить особливу філософію буття тутешніх мешканців. Таким є старовинне село Дусанів на Перемишлянщині, що заховалось поміж опільськими пагорбами.

voloshyn.jpg

Богдан Волошин

публіцист

Дусанів дуже давнє село, знане ще з 1370-го року. Його теренами провадив княжий шлях з Галича у Звенигород та Володимир на Волині. Про давні, ще дохристиянські часи, свідчать і топоніми — біля Дусанова є Бабина гора та Бабин діл. Очевидно на якійсь із ближніх гір стояв язичницький бовванідол. Неподалік села ще з княжих часів до 1744 року діяв стародавній монастир. 

У горішній частині села на горбочку "виросла" старовинна дерев’яна церква Архангела Михаїла, збудована в 1698 році — одна з найстаріших на Перемишлянщині. Маю сказати, що дорога до неї потребує добрих ніг і витривалости. Вʼюнка вуличка невпинно спинається усе вверх і вверх, здається їй не буде кінця і краю. І ось уже майже на маківці пагорба раптом зʼявляються круті сходи, піднявшись якими можна нарешті побачити заховану поміж дерев святиню.

IMG_7147
Усі фото: Богдан Волошин

Тризрубна церква, що колись була триверхою, наче присіла на схил пагорба. Поруч — відкрита усім вітрам дзвіниця. Колись святиня була крита ґонтомПокрівельний матеріал у вигляді тонких дощечок, нині  ж захована під бляхою. На затишному подвірʼї знаходяться цікаві камʼяні скульптури та хрести.

Здається, що звідсіля можна сягнути туго напнятого вітрила неба, білих баранчиків хмар і побачити край світу.

Тут особлива атмосфера єднання з природою і Богом. Направду, звідсіля не хочеться йти, але галицький світ з вершини пагорба видається безмежним і дорога від церкви вабить новими краєвидами та памʼятками, на які так багаті давні села Галичини. Жива історія краю, яку можна побачити і торкнутись…

Схожі матеріали

600.jpg

Врятована святиня. Костел у Біще. Золота галицька провінція

600+.jpg

Великомостівська синагога – пам’ятник жертвам Голокосту. Золота галицька провінція

PLast_16_1_005_z arkhivu Senyshynykh_Page_7

Ранкова руханка у Ґорґанах. Нове фото Степана Бандери

грушевський сео

Путівник Грушевського

600.jpg

Костел у Демні: забута пам’ятка. Золота галицька провінція

600.jpg

Новосілки: село легенд та скарбів. Золота галицька провінція

10.jpg

Автом по Галичині. Цикл статей Галактіона Чіпки за 1936 рік. Частина 9.

01.jpg

Турецький цвинтар у Лопушні. Золота галицька провінція

600.jpg

Лісова криївка поблизу Шпильчини. Золота галицька провінція