"Якби не смерть Сталіна, повстання не було б", – політв'язень Євген Грицяк

15:53, 9 серпня 2021

1920.jpg

Євген Грицяк (1926–2017) за допомогу повстанцям був засуджений до 25 років таборів. Відбув у неволі трохи менше половини терміну. Був одним із лідерів Норильського повстання 1953 року – першого й наймасовішого спротиву політв’язнів ГУЛАГу. Звільнившись із табору, не міг влаштуватися на роботу й залишався під наглядом КДБ. Ще в 1970-х він дав велике інтерв’ю про той здвиг кореспонденту газети The Chicago Tribune. Його спогади потрапили за кордон і вийшли друком в американському видавництві "Смолоскип". За рік до смерти пана Грицяка "Локальна історія" записала з ним інтерв’ю

пуківський.jpg

Юрій Пуківський

кандидат історичних наук, заступник головного редактора журналу "Локальна історія"

1.jpg

Євген Грицяк, 1940-ві роки

Фото: gazeta.ua

Молоко для совіта

Коли 1938 року вбили Євгена Коновальця, одна газета написала: "Смерть команданта ОУН". 

– А що то за слово ОУН? – спитав я тата. 

– Це не слово, це скорочена назва Організації українських націоналістів, – відповів тато. І пояснив: поляки лише за підозру, що хтось належить до ОУН, садять на 10 років до Картузької БерезиПольський концентраційний табір. – Ред.

Я ріс в селі Стецева на Покутті. Якось пас корови в полі. Дивлюся, в долині, нижче нашої ниви, з луга стирчить ручний кулемет на ніжках. Підійшов до мене солдат: "Молоко маєш?". Дав йому молока. Пригнав худобу в село і кажу, що вже бачив совітів.

На самий Святий вечір арештували Петра Веригу. Він був членом Радикальної партії, передплачував газету "Громадський голос". До нього сходилися сусіди, і він їм читав. У 33-му читав про голод на сході України, йому то нагадали. До сьогодні ніхто не знає, де він подівся. Так ми зустріли радянську владу. 

Я пішов до торговельної школи в Снятині. Осип Зінкевич із Микулинець розповів мені, що в школі існує підпільна націоналістична організація – Юнацтво ОУН. Я відповів, що готовий вступити.

Спочатку треба було вивчити приречення: "Прирікаю перед Богом і духом предків аж до смерти про вірність Україні на дотримання організаційних тайн і безоглядний послух".

Я взяв псевдо "Полтавець", бо дуже любив виставу "Наталка Полтавка". Нас була п’ятірка: Зінкевич звеновийкерівник звена – базового осередку організації. - Ред, потім Плав’юк, Марковський, Скорейко і я. Ми зустрічалися десь в хащах, над Прутом. Обговорювали ситуацію, вночі розкидали по селу летючки. З тих п’ятьох двоє пішли в підпілля, москалі вбили їх ще в 44-му. Двоє виїхали за кордон. А я – в тюрму. 

Підпільник у печі

Я хотів іти в підпілля, у бойову організацію. Прийшов до одного керівника – він відмовив: 

– В нас тепер такий наплив, що ми одягнути і озброїти не можемо. Як нам буде треба, ми знаєм, де ти знаходишся. 

Кого не взяли в підпілля, ішов в совєтську армію. Я закінчив шоферські курси в Куйбишевській області. Отримав машину й мав їхати в Кросно, в Польщі. Сідаю в ту машину – вона не заводиться. Приходить майор: 

korotkiy-zapis-spogad-v-norilske-povstannya-p-slya-povstannya.jpg

Обкладинка книги спогадів Євгена Грицяка

– Врєдітєль! Через пол часа машина нє будєт работать – розстрєляєм. 

І я драпанув серед білої днини – не чекав, би мене розстріляли. На польсько-чеській границі мене зловили поляки і передали більшовикам. Там відразу: "Розстрєлять!". Був один лейтенант із Вінниччини, добре по-українськи говорив. Він сказав: 

– Вас мали розстріляти, але підете в штрафну роту. А там куди крива вас виведе... 

В штрафній роті я був ранений, а тато загинув на війні. Потім служив ще 5 років на IV Українському фронті. Моя частина прибула до Коломиї. На Великдень відпросився в старшини додому за півлітру. Сиджу в татової сестри, тітки Василини. Тут з печі хтось зіскакує: "Слава Україні!" – то був її син Іван, підпільник. Ми привіталися, обнялися, поговорили й розійшлися. 

Наша частина займала величезні пивні склади графа Потоцького, заповнені трофейними лікарствами. Нам дозволяли брати все, кому що треба. Я брав бинти, вату, проти грипу лікарства – і через сусідку Олю Василько передавав у підпілля. 

Підписав, але нікого не видав

Арештувала мене армійська контррозвідка в 49-му. Слідство тривало два місяці. Мені зразу сказали: 

– Ми не б’ємо, як там в МГБ, але кращих результатів досягаємо. 

Видають рано оселедець з’їсти, а цілий день води не дають. Вдень спати не можна – будить наглядач. Вночі – на слідство. Я був такий вимордуваний, що підписав вирок, не читаючи. Присудили 25 років. Але нікого не видав, по моїй справі нікого більше не судили. 

В Караганді до мене підходить в’язень Степан Венгрин і каже: 

– Ми вже не витримуємо в таких умовах, пропадаємо. Робили запит до Львова, щоб нам щось помогли. Нам порадили організувати страйк – по всіх лагерях, – а нам скажуть, які вимоги ставити. Ми вирішили, щоби ти командував цим повстанням. 

– Я це підтримую, – кажу. – Але якщо лиш в нашій одній зоні. Ми ж навіть не знаємо, хто в сусідніх таборах. Піднімемо в себе, а тоді воно ланцюговою реакцією піде по інших таборах, де до цього будуть готові. 

На цьому ми розійшлися.

І так я думав, думав. Приходжу з роботи – а мене арештують і ведуть в карцер. Через деякий час і Степана туди. На вечір напхали десь 20 чоловіків. На другий день до нас попадає в’язень Василь Драпак. Каже, що хлопці в зоні готові. Але хочуть, аби ми оголосили голодівку, а вони на підтримку оголосять страйк. Ми погодилися, оголосили голодівку. А рано наслухаєм: розвод на роботу пішов. Щось не зорганізували. 

“Суки” хочуть нас порізати"

На третій день нас усіх вивезли в пересильний пункт – селище Майкодук. Там за стінкою від барака була лікарня. Хтось крикнув з вікна: 

– Хлопці, привезли до нас “сук” з ножами, і “суки” хочуть нас порізати. 

“Суки” – то також в’язні, битовики, які вислуговувалися. Ми давай пробиватися надвір. Одну стіну пройшли – хтось розібрав цеглу під вікном. До дверей – а там колодка залізна. Голими руками нічого не зробиш. Офіцер на вишці почав стріляти. Спочатку в стіну, вапно поза комір сиплеться. Василь Щирба з Тернопільщини дістав кулю в нирку. Його занесли до лікарні, а ми всі повтікали. 

Зайшли в лікарняну палату – то сусідня з тею кімнатою, де “суки”. Сказали хворим вийти всім. Поламали одне залізне ліжко і тим залізом зробили отвір в дерев’яній стіні десь може 1,5 метра висоти і ширини. По боках того отвору стали два “суки” з ножами. Ну хто голову туди суне?! Побачили на стіні вогнегасник. Взяли, одному в очі хлюпнули – він закричав, побіг туди вглибину. На його місце став другий. 

Прибігли 25 солдатів, озброєних автоматами, на чолі з начальником лагера, генерал-лейтенантом Сергієнком. Він зажадав, щоб ми дали себе замкнути. 

– Дамо, але заберіть від нас “сук”, – кажемо. 

Пару годин з ним торгувалися. Спочатку він погрожував розстрілом. Врешті-решт пообіцяв, що забере. Тих “сук” забрали, вивезли звідти. А через пару днів нас повезли на Норильськ. 

"Як умирати – то з музикою"

В Норильську було важко. То за полярним колом, дуже холодно. “Суки” мали владу над в’язнями. Як саджали когось до БУРаБарак усиленного режима. – Ред., то влаштовували молотобойку. Четверо здорових “сук” стоять по кутах. В’язня запирають там і вони починають шукати йому п’ятого кута. Поб’ють, а відтак уже в камеру пускають. 

Був такий випадок: посадили одного, Криса, здається, прізвище. Побили – і в камеру. Через деякий час перевірили, що є ще інший Криса, якого треба було побити. Цього випускають, а того заводять і б’ють. Потім перевірили – і то не той, є ще третій. Третього також побили й посадили. 

Ми протестували: битовиків усе випускають, а для політв’язнів ніякої амністії нема. Нам казали: товариш Сталін зробить таку амністію, шо світ такої ще не чув. А я кажу, для цього треба було так багато людей посадити, шо світ не чув. І всі в’язні чекали, шо Сталін має амністію зробити. Нарешті Сталін не встиг. Помер – і нічого не змінилося. Це наелектризувало всіх – українців і неукраїнців. У нас було 68 національностей. Кожен чекав амністії, а її немає. А тут трапилась нагода. І я взяв справу в свої руки. Мені 27 років тоді було. Якби не було смерти Сталіна, то повстання не було б.

То був кінець травня, вже сніги танули. В 5-му відділенні, яке від нас було 3 кілометри через тундру, кілька бараків відгородили від зони і почали звозити туди штрафників з усіх зон. На 1-й зоні було двоє віруючих, одного з них вивозили. Інший каже: 

– Везіть і мене, аби ми були разом. 

– Лізь на машину, – сказав конвоїр. 

Він кинувся до машини, а старший лейтенант з пістолета його наповал убив. 

002_Peretoky_Ganna Kaminecka_new.tif

Похорон загиблого в Норильську політв'язня-українця, 1950-ті роки

Фото: з архіву проєкту "Локальної історії"

З нашої лагерної тюрми на 5-ту зону переводили 16 хлопців. Була якась яма, повна води, – конвой повів людей просто туди. Люди просились обійти, конвой щось жорстко повівся. Вони сіли, аби не дати стріляти. Надійшов якийсь сержант Циганков: 

– Хто тут зачинщик?

– В першому ряду посередині. 

Підійшов і йому в голову вистрелив з карабіна.

Ми мали працювати в другу зміну, мурувати щось там. Розчин привезли, а ми до нього не приступаємо. Написали лозунг: "Нас розстрілюють і морять голодом". 

А тут стрільба в 5-й зоні. Десь хлопці співали. Конвой вимагав, аби припинили, – вони не хотіли. Стали стріляти, одного вбили, шістьох поранили. То вже і 5-та зона до роботи не приступила. Потім жіноча зона по сусідству перестала працювати. Вивісили гасло: "Свобода народам і людині". 

Я не боявся смерти. В мене був строк – 25 років. Думав: я і так звідти не вийду. Вже як умирати – то з музикою. 

3.jpg

Вигляд на табір у Норильську, перша половина 1950-х років

Фото: з архіву проєкту "Локальної історії"

Скорочення для одного

Я не вірив, що мене випустять. Три рази сидів в закритій тюрмі, мав за собою повстання. Але восени 1956-го покликала комісія. Якийсь прокурор почав підскакувати: 

– А что ви думалі, что ви нам здєлаєтє? Гєрманія какая била, і ми разбілі. Ви щіталі, что ми с вамі нє справімса?!

А голова комісії? 

– Добре, йдіть. 

І відпустили. Приїхав я додому. Викликає перший секретар райкому партії: 

– Ми пропонуємо вам вибратися з села! 

– Куди? 

– Де пропишуть, туди їдьте. Маєте три дні. 

На другий день знов кличуть:  

– Ви чому ще не поїхали? 

– Так дали три дні…

– Ніяких трьох днів, уже їдьте! Не поїдете по-доброму, ми вас по-поганому повеземо. 

Поїхав у Вінницьку область, бо там була родина жінки. Пішов на роботу в радгосп. Перший день вийшов в поле, скидав фірманові на віз солому. Як він поїхав, я собі ліг на солому: ніде ніякого конвою нема, нічого... Так добре мені на цій найпростішій роботі стало. 

Так кидали мене по різних роботах: сажу з печей по колгоспних хатах вимітати, вагони розвантажувати. А осінню влаштували скорочення – звільнили тільки мене одного. Поїхав у Херсонську область, але там теж довго не протримався. Вирішив повертатися додому – що буде, то буде. 

Можливість робити добро

Ніде не показуюся, сиджу в хаті. Великдень відсвяткували. Викликає голова колгоспу. 

– За тиждень у нас 1 Травня. Ти б не міг дошку пошани зробити, лозунги понаписувати? 

Погодився, зробив. Потім почали будувати клуб. Я взяв лопату, пішов копати під фундамент. Якийсь інженер подивився, що я по кресленнях розуміюся і каже: 

– Чого вони шукають по цілій області спеціаліста, аби їм клуб будував, як мають свого?

Голова колгоспу каже: 

– Берися за це будівництво. Тобі все одно гроші на дорогу потрібні. 

Так я з місяць побудував. Кличуть в КДБ. 

– Ну як іде робота? – питає підполковник Красников. 

– Добре. 

– Ми знаємо. Нам дуже приємно, що ви так для свого села постаралися. Ми вас пропишемо, будете жити тут. Будете працювати. Але ви ні одного кроку не ступите, щоб ми не знали. 

Так я дальше працював. Аж проходить вже деякий час. Приходить з области начальник оперативного відділу: 

– Ну як робота? 

– Дуже гарно. 

– То дуже приємно. Але що це для вас в селі такому закиненому клуб будувати? Ми знаємо, що ви дуже багато шкоди наробили радянській владі. Тепер ви маєте можливість якось зробити добро. Ми хочем, щоб ви йшли працювати з нами. І не думайте, що ми будем посилати вас по ресторанах слухати, що там п’яні говорять. Ми то і без вас знаємо. А в вас є знайомі – німецькі, японські офіцери. Ми б хотіли використати вас для роботи серед них. 

На це я згоди не дав. Вони так кілька разів мене викликали, вмовляли. Нарешті сказали: 

– Якщо ви не погоджуєтесь з нами працювати, то будете сидіти там, де сиділи.

Поїхав в Караганду. Побув три місяці, трохи грошей заробив і вже хотів брати розрахунок. Вночі мене арештували вдруге. Це був 1959 рік.

Грицяк_hromadske.ua_new.jpg

Євген Грицяк

Фото: hromadske.ua

Без суду

– Ми були проти того, щоб вас звільняли, – казав мені цей старший лейтенант зі Снятина. – Але нас тоді не хотіли слухати. А тепер послухали. 

Другий раз мене посадили за Постановою Президії Верховної Ради за підписом Ворошилова – "в віду тяжесті пріступлєнія". Рішили, що я замало відбув. Суду не було. Пустили в хід отой старий вирок, що вже був анульований в 56-му. І я мав його добувати. 

Працював три роки на заводі. Обклеював текстурним папером футляри радіол "Родіна" і якихось радіоприймачів. Дістав таку алергію від того клею, що лиш ввійду в цех, вчую той запах – вже не можу нічого. Просився, щоб мене перевели на іншу роботу. Не схотіли. Тоді я відмовився від роботи. Місяць не ходив – посадили до карцеру. Коли випустили, я далі не ходжу. 

– Чому не ходиш на роботу? – питає начальник режиму, якийсь майор. 

– Тому що мене неправильно арештували і неправильно утримуєте. То хоч дайте нормально працювати. 

Потім я пішов на роботу в нічну зміну. Приходить наглядач і каже: 

– Іди в зону, бо тобі там прийшло звільнення. 

Схожі матеріали

Барановський. Мотика. Буній

Троє підсудних Самбірського процесу. Історія одного фото

Пагутяк

Варязький інцидент. Галина Пагутяк

600.jpg

Замах "Гонти" на польського міністра

600.jpg

Шість міфів про Шухевича, які не дають вам спокою

bez_b 800x500_2 (1).jpg

Історичні відносини між Україною та Польщею | Леонід Зашкільняк

Весілля манько 4

"Дві сестри — одна доля"

Попадин сео 3

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

Михайло Сорока

Михайло‌ ‌Сорока:‌ ‌підпільник,‌ ‌у‌ ‌якого‌ ‌забрали‌ ‌все‌ ‌

бандера сео

"Насамперед Нація, а потім уже Бог". Християнський націоналізм Степана Бандери