Мазепинка

Katamaj-2
Січовий стрілець та публіцист Дмитро Катамай у мазепинці, 1916 рік Фото: Бродівський краєзнавчий музей
Go to next

16:23, 19 вересня 2023

Go to next

"Вранці ми вже умундуровані вирушили з сотнею за залізничний двірець, — згадує початки українського стрілецтва влітку 1914 року Гандзя Дмитерко. — Тут ми чекали нашої черги. Із інших сотень приходили стрільці дивитись на нас, як на дивогляд. У мене була шапка мазепинка, і я замінялась із стрільцем Яримовичем за шолом, бо шолом краще закривав мене. Яримовича брали також за дівчину, а він червонів і хвилювався. Стрільці мали з того потіху".

Року 1909 виповнилося 270 років від дня народження та 200 років від дня смерті гетьмана Івана Мазепи. З такої нагоди галицька інтелігенція вирішила перевидати "Історію України-Руси" Миколи Аркаса, вперше видрукувану 1908-го в Санкт-Петербурзі. Книгу мав оздобити портрет гетьмана. Його замовили в художника Осипа Куриласа. Однак коштів на видання забракло. Портрет поширювали як листівку. "Гетьман представлений в синім, багато гаптованім жупані і киреї, підбитий соболями. На голові соболева шапка з червоним верхом", — описував його педагог і літератор Богдан Лепкий.

8_i-v1592984134.jpg

Святослав Липовецький

публіцист

Року 1914 українці готувалися до іншого ювілею — 100-річчя від дня народження Тараса Шевченка. У Львові мав відбутися "Шевченковий здвиг" за участи гімнастичних і парамілітарних організацій. Український січовий союз, що об’єднував руханково-протипожежні товариства краю, затвердив уніформу для своїх членів. Головний убір розробив Лев Лепкий — брат Богдана, студент Краківської академії мистецтв. За зразок узяв соболеву шапку з клиноподібним вирізом із портрета Мазепи роботи Куриласа. Голова "Січі" Кирило Трильовський запропонував використати тканину оливкового кольору.

Першу шапку пошив генеральний писар Українського січового союзу Дмитро Катамай. Тож спочатку її називали "катамайкою". Пізніше поширилася назва "мазепинка". 28 червня 1914 року тисячі січовиків із різних місцевостей Галичини прокрокували центром Львова в одностроях і мазепинках.

Того самого дня із Сараєво прийшла новина про вбивство австрійського престолонаслідника, що стало поштовхом до Світової війни. Влада дала дозвіл на створення легіону Українських січових стрільців. Вояки були погано споряджені, зате на перших фото на їхніх головах уже можна побачити шапки із клином.

006

Офіцер УГА Петро Франко у мазепинці, 1918 рік

Фото: wikipedia.org

Незабаром УСС одягли в однострій. Щоб закцентувати на своїй самобутності, стрільці чіпляли на австрійські головні убори з лівого боку "чічку" або ж "розетку" — круглу відзнаку з жовтої та синьої стрічок. "Тепер кожний маляр чи фотограф має величезну трудність в схопленню січового стрільця, бо не все може поставити його лівим боком, щоби видно було відзнаку, — іронізував журналіст Роман Купчинський у фейлетоні для газети "Діло". — А поставити його правим боком, то нічим не різнить від кожного іншого жовніра. Треба дуже ознайомленого зі стрільцями артиста і глядача, щоби один міг схопити типовий рух, чи поставу стрільця, а другий, щоби міг пізнати потім, що се стрілець".

Провід УСС вирішив розробити проєкт головного убору. Його знову створив Лев Лепкий, який також записався до легіону. Шапка повторювала виряд січовиків, додатковим елементом стала відзнака: лев, що дереться на гору, і напис "У.С.С. 1914". Майже рік зайняли офіційні погодження. 17 січня 1917 року мазепинки почали шити державним коштом.

Виданий 1918-го збірник "Червона калина" опублікував анекдотичний діалог між австрійським офіцером і українським стрільцем:

— Ви пiдете як пропагандист до москалiв.
— Голошу слухняно, що не можу, бо українцi присягали до останнього боротися з москалем, а не переговорювати з ним.
— То скиньте мазепинку, вiзьмiть австрiйську шапку та йдiть перед ворога.
— Перед ворогом скидає український легiонiст шапку тiльки разом з головою.
— Коли так, то маєте 21 день вiдпустки.

У квітні 1919 року мазепинку вже використовували як головний убір Галицької Армії. Правда, коштів на повноцінне обмундирування те військо не мало. Надалі мазепинка не раз ставала приводом для сутичок між українцями та поляками. Року 1938 її носили члени "Карпатської Січі", під час Другої світової війни — українські поліцаї та вояки УПА. 20 квітня 2015 року Міністерство оборони затвердило мазепинку як польовий кашкет Збройних сил України.

Схожі матеріали

strij bukovyna.jpg

Жіночий костюм північної Буковини

vojaku unr.jpg

Як виглядав однострій козака Армії УНР?