Якщо пошукати в мережі відгуки про цю книжку, то можна натрапити на чимало захопливих текстів. Цей огляд – не виняток. Роман Госсейні – не лише цікава та драматична розповідь із звивистим сюжетом, несподіваними поворотами і внутрішніми змінами героїв. Текст також дає розуміння непростої історії Афганістану впродовж кількох останніх десятиліть минулого століття.
Халед Госсейні – афгансько-американський письменник. "Ловець повітряних зміїв" – його дебютний роман. Книга побачила світ 2003-го і два роки поспіль очолювала список бестселерів The New York Times. Року 2007 за мотивами роману зняли фільм. У 2017 році книгу надрукувало українською Видавництво Старого Лева. Нещодавно ВСЛ роман перевидало
Володимир Молодій
журналіст
"Ловець повітряних зміїв" повідає історію афганського хлопчика Аміра. Він народився в Кабулі у заможній сім’ї, наближеній до керівництва країни. Мав усе для щасливого дитинства. Із найкращим другом Гассаном видирався на дерева й читав книжки, обожнював кебаб та поїздки з батьком за місто. І мріяв про перемогу у змаганні повітряних зміїв.
"Ми з Гассаном перезирнулися. І розреготалися. Малий індієць скоро засвоїть те, що трохи раніше вже засвоїли британці, а наприкінці 1980-х змушені будуть засвоїти росіяни: афганці – народ незалежний. Афганці плекають традиції, але зневажають правила"
Та одного разу Амір став свідком жахливого злочину. Побачене назавжди змінило його життя. Не тільки те, що він побачив, але й те, що зрозумів про себе, десятиліттями переслідуватиме його й не даватиме спокою. Амірові не вдасться сховатися від себе, навіть коли покине окуповану росіянами Батьківщину й емігрує до США. Щоб знайти спокій і подолати своїх демонів, уже дорослому чоловікові треба наважитися на щось немислиме для нього. Тому що це єдиний спосіб "знову стати хорошим".
Роман Госсейні – про дружбу та відданість, боягузтво і зраду, прощення й справедливість.
"… схильність афганців до перебільшення, яка, на жаль, є мало не національною хворобою: якщо хтось вихваляється, що його син – лікар, то доволі ймовірно, що той хлопчина просто склав іспит з біології у середній школі"
Також ви дізнаєтесь про афганські національні страви болані й кабул, схильність афганців до перебільшень і пліткувань. Як, мабуть, і кожне традиційне суспільство, афганське має безліч релігійних заборон, мітів та стереотипів. Книга розповість і про жахи життя під фундаменталістським деспотичним режимом талібів у 1990-х.
Це історія драм і трагедій однієї з найбільших країн Азії, про яку українці найчастіше знали хіба що через совєцьке вторгнення 1979 року.
"Ще він розповів, як жителі Кабула пробивали діри в стінах своїх осель, аби тільки уникнути небезпечних вулиць, і перелазити з діри в діру. А деінде пересувалися взагалі підземними тунелями"
А ще під палітуркою ВееСеЛівського "Ловця повітряних зміїв" – чудовий переклад українською. Праця Катерини Міхаліциної – справжня цукерочка, яка подарує суцільну насолоду. Роман не відпускатиме вас упродовж всього читання. І, зрештою, дуже ймовірно, що, перегорнувши останню сторінку, ви повторите слова перекладачки Галини Герасим, яка написала про цей роман коротко, але влучно – "збіса добра книжка".
Книгу "Ловець повітряних зміїв" можна купити тут.