"Творчість – це наше право від народження". Огляд книги "Кімната снів" Девіда Лінча

ezgif.com-gif-maker-1.gif
Go to next

12:13, 20 листопада 2021

Go to next

"Кімната снів" – це докладна й захоплива мандрівка внутрішнім світом одного з найкрутіших режисерів сучасности Девіда Лінча. А заодно – американськими кіноіндустрією і культурою. Особливого комфорту цій подорожі додає переклад Євгена Ліра й Остапа Українця. Книга побачила світ 2020 року у "Видавництві Жупанського"

Володимир Молодій.jpg

Володимир Молодій

журналіст

Біографію Девіда Лінча писали авторка й автор: критикиня і журналістка Крістін Маккена та сам Лінч. Книга складається з розділів, які описують різні етапи життя та творчости режисера, насамперед роботу над його фільмами. Писали так: спочатку Маккена збирала свідчення від усіх причетних до життєвих періодів кінорежисера й укладала всі розповіді в текст; а потім Лінч переповідав усе те саме, але зі своєї перспективи. Тому ця книжка, як зазначають автори в передмові, – це своєрідних діалог людини із власною біографію.

"Я завжди застібав горішній ґудзик сорочки, оскільки не люблю, коли вітер – чи взагалі будь-що – торкається моїх ключиць. Це мене доводить до сказу. Навіть не знаю чому. Можливо, то була одна з причин носити краватки – аби захистити шию"

"Кімната снів" нагадує сценарій для документального кіно. Читаючи цю книжку, ніби бачиш, як Лінч, його друзі, родичі чи сусіди вмощуються у крісло на чорному тлі й розповідають історії про режисера. З переломними періодами, з яскраво-білими лініями, коли працював над серіалом "Твін Пікс", із чорними, коли взявся за "Дюну". Оповідь ведуть, починаючи від дитячих ігор Девіда з друзями в його рідному Бойсе і до реквізитів та спецефектів в останньому фільмі.

Розповіді про життя Девіда Лінча, як і годиться, дуже американські, з характерними висловлюваннями та світоглядом. Книга сподобається тим, хто любить американську ретро-естетику.

"1950-ті ніколи не полишили Лінча. Матері в бавовняних сукнях з довгими рукавами, що усміхаються, витягуючи свіжі пиріжки з пічки; широкоплечі батьки, що смажать м’ясо на барбекю у спортивних футболках чи прямують на роботу у костюмах; усюдисущі сиґарети – у 50-х курили всі; класичний рок-н-рол; вечірні офіціантки, що несуть милі маленькі чашки; дівчата у коротких шкарпетках і шкіряних туфлях, у светрах і складчастих спідницях в шотландську клітинку – всі ці елементи належать до естетичного запасу Лінча"

Хроніку життя Девіда Лінча допомагають малювати уяві чорно-білі світлини, які розбивають розділи книги. Уся книга –стилістично чудова. Навіть просто погортавши її, можна здогадуватися, що йдеться про когось, хто спеціалізується на темряві.

"Якось я був на вечірці разом зі Спілберґом і сказав йому: “Тобі пощастило знімати речі, які подобаються мільйонам людей. Те, що роблю я, подобається кільком тисячам”

"Кімната снів" – це біографія людини, абсолютно зануреної у свій світ і його творче вираження. Лінч – як клубок харизми, талантів і працелюбности. Такий набір допоміг йому реалізуватися не тільки як кінорежисеру, а й як художнику, чиї картини виставляли в найвідоміших галереях, чи навіть музиканту, який виступав перед тисячними авдиторіями.

Однак така заглибленість у себе, певно, завжди мусить мати якісь недоліки щодо сприйняття зовнішнього. Роздумуючи про некінематограф, Девід інколи виглядає поверховим чи навіть лукавим. Практикуючи трансцендентну медитацію та пропагуючи мир і любов у всьому світі, Лінч взяв участь у флешмобі Ice Bucket Challenge й кинув виклик… Владімірові Путіну.

А у розповідях Лінча про поїздки до Східної Європи помітний ефект, який в американців чи західних європейців часто викликає ця частина світу. І який для людей Західного світу добре пояснює магнетизм Совєцького Союзу колись і Росії сьогодні. Що для одних було пеклом на землі, для інших – просто екзотика.

"Коли ми з Анджело прибули до Праги, там досі усім заправляли комуністи. Ідеш собі вулицею, заглядаєш до крамниці з одягом, бачиш чудові полиці з темного дерева, а на них – щонайбільше три светри. Всюди порожнеча. Похмурість. Ніхто до тебе не озивається. Коли заходиш до готелю, в коридорі стоять нафарбовані проститутки – просто фантастика. Ще розумієш, що всюди камери і мікрофони, просто відчуваєш це. Я лежав у ліжку та дослуховувався, намагаючись уловити високі частоти. Мені там подобалося"

Головний мотив книги – свобода. Свобода творчости, самореалізації і життя: як на першій світлині, що на обкладинці, де кількарічний Девід – у багнюці з голови до ніг. Лінч по-дитячому безпосередній, вражає дивакуватістю, але завжди емпатійний. Його "кімната снів" здатна мотивувати й надихати. І особливо буде цікавою, звичайно, тим, хто знає і любить його фільми.

Книгу "Кімната Снів" Девіда Лінча можна купити тут.

Схожі матеріали

1200х600.jpg

Портрет бісером. Огляд книжки "Велика президентка маленької країни" Дайви Ульбінайте

Іра 600

Мрія про машину часу Ірини Пустиннікової

Громенко_сео-1200х630

Короткий курс "Історії України" в Росії

солід сео

Таємний суп. Уривок з книжки Юрія Скіри "Солід. Взуттєва фабрика життя"

1200_C6PW8K8.2e16d0ba.fill-1200x630

"Козацький Марс". Уривок з книжки Олексія Сокирка про державу та військо Козацького Гетьманату

600

"Хочу, аби українці глибше розуміли своїх великих митців", — письменник Степан Процюк

1.Кавер_книги_1200х600_.jpg

“Кафе Європа”, “Збагнути Росію”: 10 історичних книжок 2020 року, які варто прочитати

Куромія 600х400.jpg

"Необачно трактувати Донбас як регіон, який є ворожим до цінностей Революції Гідності”, – Гіроакі Куромія

10_DianaKlochko (1)

Сивина як маніфест. Тетяна Яблонська. З книжки "Автопортрети тринадцяти українок" Діани Клочко