"Ізраїль понад усе". Огляд книги "Моє життя" Ґолди Меїр

ezgif.com-gif-maker.gif
Go to next

11:44, 24 грудня 2021

Go to next

Ця книжка – своєрідна інструкція зі створення незалежної держави. Як в умовах, коли проти цього весь світ, завдяки праці та солідарності реалізувати багатовікову мрію. Авторка Ґолда Меїр народилася у Києві, згодом емігрувала до США і зрештою стала прем’єркою Ізраїлю. Третьою у світі жінкою на такій посаді. Після публікування 1973 року її біографічна книга стала бестселером. І сьогодні входить до переліку найкращих мемуарів політичних діячів ХХ століття. Нещодавно "Моє життя" Ґ. Меїр вийшла у видавництві "Наш формат"

Володимир Молодій.jpg

Володимир Молодій

журналіст

Ґолда починає книгу з деталей свого дитинства. Народилася вона 1898 року в Києві. Майже не пам’ятає міста, до якого батьки переїхали за кілька років до її народження, але пригадує, що там їм було зле. Очевидно, у Російській імперії початку минулого століття мало кому було добре. Вона пояснює це злиднями й антисемітизмом.

"Я вважаю, що фундаментальне людське право всіх батьків – не боятися, що не зможеш забезпечити своїх дітей, хай би скільки ти трудився. Я була знайома з цим страхом задовго до того, як відчула його на власній шкурі, а відчувши таке раз, більше не забудеш"

Однак що довше гортати книгу, то частіше авторка відходить від своєї біографії, все більше описуючи народження Ізраїлю. Ще з юних років Ґ. Меїр захоплювала ідея окремої єврейської держави. І що старшою вона ставала, то більшу політичну активність проявляла. До Палестини вона переїхала вже зі США, куди емігрувала з родиною. Одним із переломних моментів у житті дівчини стало знайомство із двома гостями з Близького Сходу, які якось зупинилися у будинку її батьків. Це були Давид Бен-Гуріон, який через тридцять років став першим прем’єр-міністром Ізраїлю, і Іцхак Бен-Цві – який був другим президентом.

Відтак Ґолда вступила до єврейської робітничої партії, а 1921 року разом із чоловіком, сестрою і двома її дітьми на борту пароплава "Покахонтас" прибула до Палестини.

"Я інколи дивуюся, як ми пережили ті роки, але, можливо, фізична й емоційна витривалість – це просто справа звички; нам багато чого бракувало, але можливостей випробувати себе у критичну мить було вдосталь"

Розповіді Ґ. Меїр про те, як євреї з’їжджалися самовіддано будувати свою державу на піску та камінні, захоплюють. Найбільше вражає солідарність і любов до свого народу, із якими вони створювали свою країну. Мрія Ґ. Меїр здійснилася 1948 року, коли вона стала однією із двохсот найвпливовіших єврейських політиків, які взяли участь у церемонії проголошення Ізраїлю. 

У своїй книзі авторка описує те, як вдавалося забезпечувати помешканнями й роботою лавину новоприбулих до Ізраїлю євреїв. Розповідає про відносини з Німеччиною у перші роки після Другої світової війни і як у поїздці до Берліна, вже на державній посаді, нічого не їла й не пила на німецькій території. Розказує про війни з арабами і підтримку французів. Чи як збирала пожертви на війну з американських євреїв по всьому світі.

"Залежність від благочинності суперечить не тільки засадничим принципам сіонізму (покладатися на себе, працювати руками), а й ідеї національної незалежності, тож я почала шукати інші джерела коштів, які зроблять світове єврейство нашими повноправними партнерами в сіоністській справі і "збиранні вигнанців"

Ґолда обіймала посади міністерки праці, міністерки закордонних справ і прем’єр-міністерки. За те, що інтереси Ізраїлю відстоювала надзвичайно жорстко й послідовно, її назвали "Непоступлива".

Книга написана так, що читається як пригодницький роман. Зрештою, десь таким і було життя Ґолди Меїр: сповнене небезпек і непевностей, ризиків та наважувань, драматизму й героїзму. Чудовий переклад Ярослави Стріхи тільки підсилює позитивні враження від книжки.

Схожі матеріали

шевченко

Нова книга до Шевченківського свята. Галина Пагутяк

Synced Sequence.Still006.jpg

Сила імперської інерції. Данило Судин про сурогат російських перекладів

летуни SEO

"Ціль війни — мусить промовляти до душі народу". Уривок з книги 1930-х років

макогін

"Макогін псевдо Розумовський". Іван Монолатій

600х400 (1).jpg

"Найближчий варіант, коли Україна може повернути Крим – 2024 рік", – Сергій Громенко

Wojciech_Orliski_fot._Adam_Stpie_Agencja_Gazeta.jpg

"Лем писав фантастику, щоб не збожеволіти від страху", – інтерв’ю з біографом Войчехом Орлінським

1200-630

"Коли світ завмирає". Огляд книжки "І сталася тьма" Девіда Маккіна

600 кінг

Чарльз Кінґ: "Море не визнає національних кордонів"

сео

"Народ не жиє, а голодує". Галицький економіст про становище українців у 1920-х