Репресований зошит Лавра Нечипоренка

Фото з Музею Голодомору
Зошит Лавра Нечипоренка Фото з Музею Голодомору
Go to next

14:04, 23 листопада 2023

Go to next

"Моїй матері та внукам і правнукам її, щоб нащадки зберігали пам’ять про бабусю, яка переносила в душі своїй отеє лихо народне", — таку посвяту вивів на першій сторінці зошита у клітинку Лавро Нечипоренко1899–1977. Працював завучем і вчителем фізики в Боярці на Київщині. 

"Жоден лексікон людської мови не має слів, щоб розповісти про розпач народу, про страшне лихоліття 33-го року… Хай же ці сумні спогади про невимовне людське горе будуть китайкою-жалобою на незлічені могили без пори вмерлих невинних людей", — веде він далі. 

23_main

Андрій Ковальов

історик, краєзнавець, політолог

Мемуари Лавро почав писати в середині 1960-х. Твір назвав "33-й рік". Оповідає про жахи Голодомору в його рідному селі Єрчики Житомирської області та околицях: 

"В’їхали у Жидовці. Багато сімей обох наших сіл породичалось, на кожному кроці можна було зустріти когось з рідні чи знайомих. Зараз зустрічались окремі постаті, але пізнати когось не було можливості: опухлі та змарнілі обличчя спотворювали людей. Обшарпані хати, обскубані стріхи світили голими ребрами кроков та лат, повалені плоти, бур’янами порослі вулиці, забуті стежки до криниць. Подекуди тиняються згорблені постаті, попідтинню копошаться купками замурзані пухлі дітки, лазять навкарчки, а то просто на животі шукають калачиків на поживу і, найшовши, квапливо кладуть в ротики. А голосу не чути. Не чути ні людського, ні якоїсь скотини, ні домашньої птиці, ні собак. Тиша, страшна тиша". 

Нечипоренко передав рукопис вчителю іноземних мов Іванові Коваленку1919–2001. Той писав українські патріотичні вірші, які друкували в Чехословаччині та Канаді. Хотів, щоб він відредагував текст і набрав на друкарській машинці для подальшого розповсюдження. Але 1972 року Коваленка арештували. Обшук у його помешканні тривав 8 годин. Вилучили 50 рукописів і друкованих матеріалів, зокрема твори В’ячеслава Чорновола, Валентина Мороза, Михайла Осадчого. Конфіскували й зошит Нечипоренка. 

Коваленко відбув 5 років у Пермському концтаборі. Повернувся інвалідом ІІ групи. Лавра Нечипоренка допитували в цій справі як свідка. Його врятувало те, що "33-й рік" так і не був розтиражований. Допомогло й минуле — під час Другої світової війни був на фронті, втратив руку, отримав медаль "За відвагу". 

Року 1996 СБУ повернула Іванові Коваленку матеріали з його справи. Того ж року його донька Марія передала рукопис "33-й рік" Олександру, синові автора спогадів. А той подарував артефакт Музею Голодомору. 

Схожі матеріали

сео Бокань

Голодомор на заборонених фото Миколи Боканя

торгсин сео

Коштовності в обмін на їжу

800x500-Kylchuckuj.jpg

Чому відбувся Голодомор | Станіслав Кульчицький

600.jpg

Як зберегти родинні історії? 11 порад від Музею Голодомору

600.jpg

"Після Джадта берешся за голову: трясця, чому я не прочитав цього швидше?", – Ігор Балинський

Гладун_600х400.jpg

"Якби не катастрофи ХХ століття, то на початку 1990-х в Україні жило б 84 мільйони", – демограф Олександр Гладун

600+1.jpg

Кількісні докази геноциду українців

сео

Що Путін готував для українців? Фрагмент з книжки Віталія Огієнка

600.jpg

Олександр Фільц: "Усвідомлення своєї смертності – найсильніший мотор для людства"