Герб Івана Мазепи із багатьма невідомими
Унікальна для українського гетьманату подія відбулася першого дня осени 1707 року. Імператор Священної Римської імперії Йосиф I 1678–1711 підписав резолюцію про надання Іванові Мазепі титулу й герба імперського князя.
Річ Посполита часто нобілітувала гетьманів, генеральну старшину, полковників і сотників. Таким чином намагалася поширити свій вплив серед козацтва. Однак польська влада надавала тільки шляхетський титул. Князівські титули й герби мали право дарувати тільки імператори Священної Римської імперії.
Вважають, що Йосиф I підписав резолюцію на прохання царя Петра I. Той саме планував скасувати гетьманство, титул мав стати такою собі компенсацією для Мазепи. Що цікаво, того самого дня імператор уклав угоду зі шведським королем Карлом XII, який уже воював з Московією.
Герб Івана Мазепи уміщений на численних творах мистецтва, меценатом яких він був. Йдеться про церкви, церковне начиння, книги й інші друки, що охоплюють увесь період його гетьманування. Тому немає жодного сумніву, що гетьман Іван користувався гербом Курч і до надання йому титулу та герба імперського князя.
Виданий 1870 року Słownik heraldyczny містить зображення пишного герба Мазепи. На увінчаній князівською короною і підбитій горностаєм мантії вміщено щит під шляхетською короною, на якому в червоному полі бачимо різновид гербової фігури герба Курч зі срібним обладунком над нею. Помітно скромніше зображення, без мантії з князівською короною, бачимо у збірнику Allgemeines grosses Wappenbuch, надрукованому через 17 років.
Сторінка з книги Orbis Poloni
Фото: wikipedia.orgГерб Курч геральдисти описують так: "Щит — у червоному полі срібна перевернута й перехрещена літера Т із роздертим кінцем нагорі та зламаними кінцями знизу, обабіч якої — золота шестипроменева зірка праворуч і такий же півмісяць ліворуч у стовп ріжками праворуч. Клейнод — над шоломом у короні три срібні страусові пера". Джерела фіксують багато варіантів герба, що мають деякі відмінності.
Першим його почав використовувати княжий рід Курцевичів чи, як вони часом писали, Коріатовичів-Курцевичів. Спочатку то був їхній знак власности, яким мітили межі маєтків, бортні дерева, худобу, зброю тощо. У XV столітті символ перемістили на щит і вже використовували як герб. Чи не кожен із Курцевичів мав власний різновид родового герба, вносячи до нього деякі зміни.
Дмитро Булига-Курцевич і його син князь Йона протягом 1578–1618 років були білоцерківськими підстаростами. Предки Івана Мазепи належали до найзаможнішої частини тамтешнього зем’янства. Престиж князівського титулу був значним. Достатньо було одному з Мазеп побратися з представницею Курцевичів, щоб інші родичі могли користуватися їхнім гербом. Цікаво, що з усіх відомих різновидів герб Курч, яким послуговувались Мазепи, є найближчим саме до герба, який умістив на своїй печатці князь Дмитро Булига-Курцевич.
Дочитали до кінця? Підтримайте редакцію "Локальної історії" на Patreon!
Схожі матеріали
“У шведських джерелах козаки – європейці”. Марина Траттнер про листи Карла XII та українські артефакти у Швеції
Детальніше