У “Софії Київській” знайшли рідкісний хрест-релікварій ХІІІ століття
Чи не вперше на території заповідника археологам вдалось віднайти такий хрест цілим.
Під завершення археологічного сезону у Національному заповіднику Софія Київська дослідники розкопали енколпіон (хрест-релікварій), ймовірно, з першої половини ХІІІ століття.
Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив археолог, керівник розкопок Тимур Бобровський.
Автором знахідки є науковий співробітник Вячеслав Гайдук.
“Ми ще у процесі розкопок, але сезон потроху добігає кінця. Розкопи завжди на останнє балують чимось надзвичайним археологів, які старанно працювали та шанобливо ставилися до давнини”, – прокоментував знахідку Бобровський.
Хрест виконаний із бронзи. За словами Тимура Брбровського, це ледь не перший цілий енколпіон з території Софії Київської за усі десятиліття її досліджень. Однак, у коментарях до посту археолог зазначив, що невідомо, якому святому присвячували релікварій, бо знахідка була порожньою.
Водночас старший науковий співробітник заповідник Володимир Ставицький припустив, що знахідка може датуватися у межах першої половини ХІІІ століття.
Енколпіон (релікварій) – складаний нагрудний хрест давньокняжої доби.
Такі хрести складалися з двох частин – спідньої й верхньої, їх виготовляли із дрібних металевих пластин.
Хрести-енколпіони з'явилися на Русі у X столітті, в період поширення християнства. Як правило, всередину таких хрестів вкладали мощі святих або частинки освяченої просфори , щоб вберегти людину від різних бід.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що у “Софії Київській” знайшли єпископську печатку ХІ-ХІІ століття з рідкісним зображенням святого Даниїла Паломника.