09:05, 18 жовтня 2021

У “Софії Київській” знайшли унікальну єпископську печатку ХІ-ХІІ століття

Припускають, що знахідка належала автору одного із ключових творів середньовічної паломницької літератури про святині християнського Сходу єпископу Даниїлу Юрієвському.

246285553_6564302633581687_8233210409425394609_n.jpg
facebook.com/tymur.bobrovskyy

Під час археологічних розкопок у Національному заповіднику “Софія Київська” дослідники виявили  свинцеву підвісну печатку ХІ-ХІІ століття з унікальним зображенням святого Даниїла Стовпника.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив археолог Тимур Бобровський.

“Печатка досить велика, з добре збереженими зображеннями на обох сторонах. За стилістикою зображень та палеографією супровідних написів, її можна датувати у межах другої половини ХІ - першої половини ХІІ століть”, – розповів археолог.

На одному боці печатки – зображення Божої Матері Епіскепсис (Знамення) з відповідними грецькими ініціалами, на іншому –  святого преподобного Даниїла Стиліта (Стовпника), також підписане грецькою мовою. Бобровський підкреслює, що саме це зображення є унікальним, оскільки досі не траплялось ані в давньоруській, ані у візантійській сфрагистиці. Однак, історик додає, що  такий тип печаток вважають єпископським.

“Тож  перед вами вперше знайдена і досі єдина з відомих печатка, що, найімовірніше за все, належала Юріївському єпископу Даниїлу”, – заявив дослідник.

246221169_6569472309731386_1685807597922997109_n2.jpg
facebook.com/tymur.bobrovskyy

Даниїл Паломник –  східнослов'янський православний монах-мандрівник. Відвідував місця, пов’язані із земним життям Ісуса Христа і біблійними подіями. Саме ці пам'ятки описав особливо докладно, не упускаючи можливості нагадати зв'язані з ними перекази або апокрифічні легенди.

За словами Тимура Брбровського, єпископ Даниїл народився, ймовірно, у другій половині ХІ століття на теренах сучасної Чернігівщини. Там прийняв чернецький постриг і вже на початку ХІІ століття у сані ігумена здійснив кількарічну подорож до Константинополя та Єрусалима.

Після повернення на батьківщину створив опис своєї мандрівки, який знають за назвою “Життя і ходіння Даниїла, Руської землі ігумена”. Цей твір дотепер в усьому світі  вважають одним з ключових джерел з середньовічної топографії святинь християнського Сходу.

Близько 1113-1114 року ігумен Даниїл висвятився на єпископа міста Юр'єва (сучасна Біла Церква).

У 1115 році  про нього згадують у літописі як про одного із присутніх на урочистому перенесенні мощів святих Бориса та Гліба до нової усипальні у Вишгородському храмі. Приблизно у той же час він написав  Послання до Володимира Мономаха стосовно “винних у гріхах”. Йому приписують також низку інших творів давньої літератури.

Помер ігумен-єпископ Даниїл у 1121-1122 році, ймовірно, у своїй єпархії, де і був похований.

 “Життя і ходіння Даниїла, Руської землі ігумена” вплинуло на розвиток цілого нового жанру в літературах східних слов'ян – у наш час твір ігумена Данила, як і твори його послідовників, відносять до чітко визначеного окремого жанру “ходінь”.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що під час розкопок у  Національному заповіднику “Софія Київська” знайшли частину золотої прикраси ХІІ століття.

Схожі матеріали

Походження людей та народів | Леонід Залізняк

Походження людей та народів | Леонід Залізняк

02

Мандри мамонтового бивня з Трипілля

скіфи

Скіфи очима Геродота. Міфи і реальність

600.jpg

Сім варязьких знахідок в Україні

Фундаменти_собору_Успіння_Пресвятої_Богородиці_P1890395

Назад у майбутнє. Галина Пагутяк

600

Юрій Лукомський: "Якби Давній Галич не занепав, сьогодні це було б велике місто, як Київ"

Памятка_Атаки_І_1955

Затоплені археологічні пам’ятки Дністра

Listing_Podkast_1.jpg

Що їли люди кам’яної доби? 5 гастрономічних трендів

bez_b 800x500_1.jpg

Що хозари дали Київській Русі? | Олексій Комар