09:53, 13 вересня 2021

У РНБО підтримують перехід України на латинку

Відхід від кирилиці у Раді нацбезпеки назвали однією із фундаментальних речей для України.

14195289_777659339043935_2183242680929161188_o.jpg
facebook.com/latynka.tak

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов вважає, що Україна має перейти на абетку-латиницю.

Про це він заявив в інтерв’ю “Радіо Свобода” у  суботу, 11 вересня.

“Я за. Я вважаю, що це буде одна з фундаментальних речей, що нам треба позбавитися кирилиці і перейти на латиницю“, – сказав Данілов.

На заяву уже відреагував колишній керівник Українського інституту національної пам'яті, народний депутат України Володимир В'ятрович. Він розкритикував ідею з українською латинкою, назвавши ініціативу “атакою на базові для української ідентичності речі”. У цьому контексті В’ятрович згадав і нещодавній законопроєкт про великий Державний герб.

На своїй сторінці у Facebook історик навів чотири аргументи, чому не можна переходити на латинку.

Зокрема, він підкреслив, що кирилиця є фундаментальним елементом нашої тисячолітньої культури та ідентичності. Відмова від неї позбавить українців унікальності та “відріже наступні покоління, які не читатимуть кирилицею, від культурної спадщини наших предків”.

Також він заперечив тезу про те, що відмова від кирилиці відгородить нас від Росії і наблизить до Європи.

“Насправді зміна письма може відіграти протилежну роль – посилення русифікації. Останні роки дедалі більше російськомовних громадян переходять на українську. Запровадження латинки створить додатковий бар’єр і зупинить багатьох із них. Більш того, така зміна може спровокувати рух в протилежному напрямку – звична кирилична російська для багатьох (особливо старших людей) буде простішою у використанні, ніж незнайома латинська українська”, – зауважив депутат.

Він наголосив, що найуспішнішим прикладом переходу на латинку в історії є турецький. Там цей процес тривав протягом двох місяців. Швидкість та ефективність реформи забезпечив тодішній політичний режим  – авторитаризм на чолі з Ататюрком. Якщо ж в Україні будуємо демократичну державу, то, на думку В’ятровича, відмова від кирилиці не має жодних шансів.

“Варіант плавного переходу, із паралельним використанням кирилиці та латинки, означатиме фактичну тримовність в країні – дві українські та російська. Тож замість потрібної єдності отримаємо ще одну лінію розколу”, – додав В’ятрович.

Більше про намагання латинізувати українську абетку читайте у матеріалі Азбучна війна.

Схожі матеріали

CEO_мова.jpg

Азбучна війна, або як кирилиця мало до коша не пішла

600.jpg

“Багато людей не знають про те, яким жахливо зневажливим було ставлення до українців в Канаді”, – професорка Альбертського університету Оленка Білаш

600.jpg

Гаківниця. Перша ручна вогнепальна зброя

800x500 obkladunka Grucenko.jpg

Коли з’явилась українська мова | Павло Гриценко

600.jpg

Кому "покидьок", а кому "коштовність": усі значення слова "бастард"

СЕО_600х400.jpg

Ігор Юхновський: “Найскладніші задачі я розв’язував українською мовою”

Bez nazwy-1.jpg

Шарварок

600.jpg

Бомбочки і фойси Бранзолії