20:40, 5 липня 2021

Facebook заблокував акаунт авторки Локальної історії через допис про звірства НКВС

Акаунт заблокували без права на поновлення.

FB_IMG_1625505826135.jpg
Фото Устини Стефанчук

Сьогодні, 5 липня, Facebook заблокував акаунт журналістки та дослідниці українського походження, авторки Локальної історії Устини Стефанчук, яка зараз мешкає в Канаді. Причиною став допис про злочини радянської армії та катування в'язнів у львівських тюрмах в липні 1941 року.

Про це повідомив народний депутат, колишній керівник Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

“Фейсбук пропонує забути нашу історію тому, що вона, на його думку, “порушує стандарти спільноти“? Тому, що вона надто складна і трагічна? Ми вже належали колись до спільноти, яка не хотіла, аби ми говорили про наше минуле. Ця спільнота виявилася менш живучою, як наша пам’ять”, – обурювався В'ятрович.

Водночас сама Устина Стефанчук розповіла виданню Твоє місто, що акаунт, який створида 12 років тому, заблокували без права на поновлення. 

Вона зазначила, 3 липня на своїй сторінці у Facebook написала  про свою родинну історію, історію звірств щодо українського народу і оприлюднила фото жінки у вишитому вбранні.

“Фотографія, яку я виклала, також була зроблена 3 липня, але 1941 року. Це дуже відома в мережі фотографія з дівчиною у вишитому строї, яка увійшла в одну з тюрем для розстрілу та знищення в’язнів. Мова про 1941 рік. Я написала коротку історичну довідку про це і написала про досвід своєї родини. Зокрема, як моя бабця, ще будучи підлітком, їздила ровером по місту і шукала найближчу шкільну товаришку. Вона не знала, що та була одна з тисяч тіл, яких скинули на одну купу в тюрмі Бригідок”, – розповідає Устина Стефанчук.

Пост стали поширювати та обговорювати сотні людей. За словами Стефанчук, усі коментарі під дописом були чемні, у межах наукової дискусії. Більше того, у коментарі зголосилася жінка, яка зазначила, що на оприлюдненому фото зображена її мати. Вона також розповіла свою історію і це ще один цінний факт. Проте вже сьогодні вранці (за київським часом) акаунт Устини Стефанчук заблокували.

“Спочатку мені прийшло повідомлення від колеги з питанням – чи я його заблокувала, бо той не може зайти на мою сторінку. Звісно, відповіла, що ні. Коли ж зайшла сама подивитися на сторінку, аби зрозуміти, що відбувається, Фейсбук одразу прислав повідомлення, що мене заблоковано на 30 днів за гейт спіч, тобто мовоненависть”, – розповіда дослідниця.

За кілька хвилин на електронну пошту Устини Стефанчук прийшло повідомлення про те, що її акаунт видалили без права на поновлення.

Це вже не перше блокування сторінки дослідниці, проте минулі рази вони були нетривалі – на 30 днів або 2 місяці. Уляна Стефанчук каже, що також за історичні дописи, які стосувалися обставин “не конче популярних з історії України”. Усі попередні рази сторінку розблоковували швидше зазначеного терміну, а востаннє навіть вибачилися, як зазначає дослідниця “за помилкове звинувачення у розпалюванні міжнаціональної ворожнечі”.

Устина Стефанчук уже написала листа до преставництва Facebook в Україні із прохання роз’яснити і поновити її сторінку.

Більше про ці події літа 1941 року читайте у спецпроекті Локальної історії Кривавий червень. Масові розстріли у тюрмах НКВС.

Схожі матеріали

600-.jpg

657 украдених днів Івана Багряного

600.jpg

Саліна: територія страху

Новый проект (4).jpg

Крим без обличчя. Як кримські татари стали ворогами СРСР

Без назви-2.jpg

42 дні Кенгірського повстання

hitar2.jpg

(Не)вирване коріння. Репортаж із "партизанської столиці" — Хітара

600_ДЕП.jpg

“Забирайтесь, бо знову репресуємо!”. Історія висланої на Сибір родини Голиків

600репр.jpg

Від Сосюри до Забужко. Українські письменники “під прицілом” КДБ

pidmohylnyi_1200-600.jpg

36 зі 120: парадокси Валер’яна Підмогильного

600+1.jpg

Кількісні докази геноциду українців