10:10, 18 червня 2021

“Cправа Фрідловського”: Одеський історик знайшов нові документи про масові розстріли НКВС

Матеріали базуються на кримінальній справі судмедексперта Івана Фрідловського, який у 1942 році був членом комісії з розслідування звірств НКВС.

201221637_4204430409596212_637059360149007099_n.jpg
facebook.com/aleksander.babich

Одеський історик-дослідник Олександр Бабич знайшов в архіві СБУ документи, які підтверджують масові розстріли й таємні поховання громадян “трійками” НКВС у районі місцевого аеропорту. Події відбувались протягом 1937-1940 років.

Про це повідомляє Укрінформ.

Архівні документи про так звану “справу Фрідловського” Бабич опублікував на своїй сторінці у Facebook.

“Бінго! Еврика! Перелопатив десятки папок румунських фондів, але все-таки знайшов матеріали щодо місць розстрілів у районі “6 км” (Овідіопольського шосе, – ред.). У матеріалах архівної кримінальної справи завідувача судмедекспертизою Одеси Івана Фрідловського (його за участь у цій роботі співробітники НКДБ посадили в січні 1945 року на 6 років)”, – зазначив Бабич.

Він подякував працівникам архіву, які допомогли знайти “кримінальну справу Фрідловського”. З документів випливає, що у квітні-травні 1942 року в районі 6-го кілометра Овідіопольської дороги Одеси (поруч з аеропортом) проводили розкопки та ексгумації сотень виявлених трупів.

Так, згідно із свідченнями Фрідловського, якого допитували у 1945 році, судмедексперти виявили на місці таємних поховань близько 270 трупів з вогнепальними пораненнями.

“На початку травня 1942 року мене викликали в медико-санітарну дирекцію до лікаря Шапочкіна... Разом із ним ми поїхали до місця, де були виявлені могили, розташовані біля дороги в село Татарку – за аеродромом. Ми побачили могили зі скелетованими трупами. Трупів в одній могилі налічувалося приблизно 15-20. У цей момент ми з трупами не робили нічого... А приблизно за два дні нами був проведений вторинний огляд трупів”, – вказав на допиті колишній завідувач міським моргом Фрідловський.

За його свідченнями, медекспертам потрібно було “встановити причини смерті, які поранення були на трупах і чим було завдано, з якої відстані були нанесені поранення і давність смерті".

“Ми встановили, що поранення були нанесені вогнепальною зброєю на близькій відстані, про давність смерті дати висновок ми не змогли”, – сказав на допиті Фрідловський.

Із протоколу випливає, що Фрідловського допитували як “члена комісії з розслідування звірств НКВС”. У статті наголошують, що саме за підписані спільно з іншими лікарями висновки про причини смерті розстріляних “трійками” НКВС у 1945-му чоловіка засудили до 6 років позбавлення волі.

За словами історика Бабича, Фрідловському все-таки вдалося вижити – “він спочатку у в'язниці був лікарем, а потім в Узбекистані на поселенні”.

Згідно з архівними даними, протягом 1935-1941 років "трійки" НКВС винесли вироки про розстріли 8 тисяч 633 осіб.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що біля Одеси в районі 6-го кілометра Овідіопольського шосе виявили поховання жертв більшовицького терору. Роботи тоді ініціював Олександр Бабич.

Після цього в Одеській міськраді створили міжвідомчу робочу групу з питань увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій, похованих у районі 6-го кілометра Овідіопольської дороги.

Також історики вирішили створити мапу “Місця скорботи Одеси”, на якій позначити  усі місця масових страт, а також військові та цивільні групові могили в межах міста.

 

У 1930-1940 роках в Овідіопольському районі біля Одеси функціонував спецоб'єкт НКВС, де проводилися масові страти. 

Історики припускали, що там поховано від 5 до 20 тисяч жертв Великого терору. 

У 2007-му під час пошукових робіт на території виявили останки 1086 розстріляних.

Сьогодні влада міста планує перемістити туди гаражні кооперативи, які заважають розширювати територію для аеропорту. 

Схожі матеріали

600-.jpg

657 украдених днів Івана Багряного

600.jpg

Саліна: територія страху

Новый проект (4).jpg

Крим без обличчя. Як кримські татари стали ворогами СРСР

Без назви-2.jpg

42 дні Кенгірського повстання

hitar2.jpg

(Не)вирване коріння. Репортаж із "партизанської столиці" — Хітара

600_ДЕП.jpg

“Забирайтесь, бо знову репресуємо!”. Історія висланої на Сибір родини Голиків

600репр.jpg

Від Сосюри до Забужко. Українські письменники “під прицілом” КДБ

pidmohylnyi_1200-600.jpg

36 зі 120: парадокси Валер’яна Підмогильного

600+1.jpg

Кількісні докази геноциду українців