Поет на мільйон. Сучасні переспіви Шевченка

14:00, 9 березня 2021

rfdth.jpg

Тараса Шевченка переспівували ще за життя – потім ці пісні часто сприймали як народні. Сучасні українські музиканти вже не сприймають Шевченка в межах патетичного шаблону, що витворився в радянські часи. Його бачать воїном, бардом, панком і навіть анархістом. Один із кліпів на його рядки набрав 1,5 мільйона переглядів на Youtube. Пропонуємо пригадати, які виконавці зверталися до творчости Кобзаря

Кокора

Анна-Лілія Кокора

журналістка

"Кому Вниз"

Лідери української готиксцени ділять свою історію на два періоди. На початках "Кому Вниз" співали тільки російською, встигли записати один альбом. 1989-го гурт вирішив взяти участь у фестивалі "Червона рута", де обов’язковою умовою був українськомовний твір. Підготували три пісні, дві з яких – "Суботів" і "До Основ’яненка" – на слова Тараса Шевченка. Отримали другу премію у категорії "Рок-музика".

 

До творчости Шевченка гурт звертався і надалі. 2014-го – з нагоди сторіччя від дня народження поета – видали альбом "4". Туди входить чотири пісні та "речитативний постскриптум" на його вірші.

– Ми від початку ставилися до творчості Шевченка як до сублімації фізичної, духовної сили, – говорив лідер "Кому Вниз" Андрій Середа на презентації альбому. – Як і він, вважаємо себе відповідальними і причетними до того, що твориться в Україні. Ми б ніколи не бралися до Шевченка, якби думали, що він більш трагічний, інфернальний, ніж життєлюбний. Шевченко – це страшенне світло.

 "Мандри"

Наприкінці 2017-го "Мандри" презентували пісню "Думи мої" у стилі реґі-ґоспел. У кліпі використали живопис, графіку та рукописи Шевченка. На Youtube відео переглянули 41 тисячу разів

"Мертвий півень"

Гурт створили студенти Львівського університету імені Івана Франка. Від початку для пісень брали тексти українських поетів – сучасників і класиків. Пісня il Testamento з однойменного альбому – це Шевченків "Заповіт", перекладений італійською мовою. Також поклали на музику Тарасові "Садок вишневий коло хати" і "Реве та стогне Дніпр широкий". У цьому останньому рядок "ще треті півні не співали" трансформували на "ще мертві півні не співали".

– Поет повинен писати, стрілець – стріляти, кінець – кінчати, – говорить вокаліст "півнів" Михайло Барбара. – Не треба перетворювати Шевченка на трибуну революції. Безперечно, він – небуденна та важлива постать. Але камон, він не є святий. Шевченко був мрійником, інтелектуалом, на сучасний лад – рок-н-рольником, панком. Можливо, навіть трохи анархістом. Любив випити смачного алкоголю. Моє улюблене з його: "Вип’єш перву – стрепенешся, вип’єш другу – схаменешся, вип’єш третю – в очах сяє, дума думу поганяє". Такий вірш не заспіває хор Вірьовки. Цей текст він написав вугликом на стіні корчми – тож можемо називати Шевченка ще й першим українським графітником.

Ot Vinta!

Перший у світі гурт, що працює у жанрі "украбілі", бо поєднують американське рокабілі та український фольк. Року 2015о виконали уривок з поеми "Катерина" – "Кохайтеся, чорнобриві". У кліпі музиканти Ot Vinta! миються у лазні, навколо них танцюють напів роздягнені дівчата. Відео зібрало 1,5 мільйона переглядів. "Ох, як же я не люблю, коли з Шевченка роблять ікону. А він може звучати і так", – пишуть у коментарях на Youtube.

"Піккардійська терція"

У 2008 році вокальна формація "Піккардійська терція" отримала Шевченківську премію. Грошову винагороду – 130 тисяч гривень – витратили на благодійність й обладнання для виступів. На той час гурт не мав жодної пісні на слова Тараса Шевченка. Сьогодні таких дві – "Утоптала стежечку" і "Ой по горі роман цвіте".

– В нас досі сприймають Шевченка за шаблонами, що виникли у радянські часи, – каже музичний керівник формації Володимир Якимець. – Мені подобається пам’ятник у Вашингтоні. Там немає жодних пафосних текстів. Тільки два слова: "Бард України". Це дуже влучно. Революція Гідности дала поштовх для його переосмислення. Пробуємо омолодити, з’явилася нова графіка, меми. Хоча, можливо, жив би Тарас у наш час, він би не став популярним. Масова, ширвжиткова культура скинула б його в андеґраунд.

"Тартак"

Пісню "Косар" записали для проєкту "Шевченко проРОК", до участи в якому гурт запросив режисер Сергій Проскурня. До того музиканти не вдавалися до творчости поета. Виходило "надто пафосно і не зовсім щиро", пояснював фронтмен "Тартака" Олександр Положинський.

"Сестри Тельнюк"

Дует киянок Лесі та Галі Тельнюк сформувався 1986 року. Перші пісні були на вірші Павла Тичини, творчість якого досліджував їхній батько. Видали 18 платівок. Серед яких – "Тельнюк: наш Шевченко" – створена під час Революції Гідности. До неї увійшло 13 пісень на вірші Шевченка. У рамках презентації відбулося понад 30 концертів – від зони АТО до Канади. Сестрам акомпанували оркестри різних міст.

– Ми росли з Шевченком, а "Кобзар" вдома стояв біля Біблії, – коментує Галя Тельнюк. – Люди такої сили і такого духу залишаються людьми в будь-яку епоху. Думаю, сьогодні Шевченко був би праведником світу, Нобелівським лавреатом, але водночас – великим воїном. Він би кидав блискавки і громи на тих, хто порушує справедливість. Стояв би з нами на Майдані. На всіх Майданах. Можливо, у нього б і поцілили кулі.

"Холодне Сонце"

Пісню "І Архімед, і Галілей" лідер гурту Василь Гоцко написав 2014 року. Планували презентувати її на День Конституції, але музикант мав проблеми зі здоров’ям, переніс операцію на серці. Опублікували запис на сторінках "Холодного Сонця" в соцмережах. 2016-го Гоцко повернувся до активної творчої діяльности. Пісню спочатку видали як синґл, а потім долучили до альбому "Чорне вино".

Більше матеріалів про Шевченка читайте у номері журналу Локальна історія

Схожі матеріали

059

"Шевченко на засланні" Корнила Устияновича. Історія створення картини

лоцмани сео

Лоцмани. Підкорювачі дніпровських порогів

600.jpg

Трахтемирів: благословляв козаків, палив олігархів

Шевченко сео

Пам'ятник до 100-річчя від дня народження Шевченка. Проєкт Михайла Гаврилка

113

Чому радянська влада боялася 22 травня?

IMG_0449

Перше видання "Кобзаря" Тараса Шевченка. Факти і міфи

1.Кавер_жінки_600х400.jpg

Жінки, які знали Шевченка

Vasyl_Shternberg_-_The_Estate_of_Hryhorii_Tarnovskyi_in_Kachanivka_-_1837

Курорт для богеми. Історія картини "Садиба Г. С. Тарновського в Качанівці"

800x500 obkladunka Grucenko.jpg

Коли з’явилась українська мова | Павло Гриценко