Не "дике поле". Фортеця Тягинь

16:07, 10 липня 2023

тягинь

Десятки музеїв та культурних пам’яток України опинилися під водою внаслідок підриву російськими окупантами Каховської ГЕС. Серед них і залишки Тягинської фортеці, котра була зведена наприкінці XIV — на початку XV століть у селищі Тягинка Херсонської області. 

До початку повномасштабного вторгнення археологи встигли провести у Тягині дослідження. Знахідки підтверджують, що на Півдні України впродовж XIV—XVIII століть поєдналися культури декількох народів і цивілізацій — литовської, української і татарської. Але московських впливів на цій землі не знайшлося.

Які міфи російської пропаганди спростовують знахідки у Тягині, розповідає докторка історичних наук Світлана Біляєва.

denys.jpg

Дарія Денис

журналістка

Митниця і водогін

За Середньовіччя на Півдні України вздовж Дніпра проходили кордони Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського. Наприкінці XIV століття тут пролягав торговий шлях із північного заходу на південний схід, у прикордонні функціонували митниці та переправи. На території сучасної Херсонщини князь Вітовт розбудовував цілу мережу фортифікаційних споруд, однією з них була фортеця Тягинь.

Городище й фортеця розташовувалися у зручному стратегічному місці, між гирлом річки Тягинка і Дніпром. Контроль за цією локацією дозволяв стерегти і водний торговельний шлях, який проходив Дніпром, і сухопутний маршрут, що вів до Європи від Криму. 

Знахідки татарських і польських монет кінця XIV — першої половини XV століття підтверджують, що фортеця в Тягині виконувала функцію митниці на транснаціональному торговельному шляху європейського напрямку, що далі йшов і на Київ, і на Львів та Краків. 

Tiahyn_fortress_2018_2

Планування фортеці Тягинь

Фото: nas.gov.ua

— Вдалося знайти монети початку XV століття польського короля Владислава Варненчика, які карбували у Кракові. Крім того, виявили чимало різного посуду, який свідчить про високу цивілізацію на цих землях. Деякі вироби мають фрагменти напису грецькими літерами. Як вони з’явилися на посуді сграфітотехніка декорування керамічних виробів, що має візантійське походження — для нас залишається загадкою.

Археологам також вдалося знайти на території городища в Тягині деталі водогону та уламки глиняних труб — вони свідчать про те, що в кінці XIV століття на цих теренах був високий рівень цивілізації. Зі слів Біляєвої, це вщент розбиває міф російської пропаганди про те, що начебто до царської Росії Південь України був пусткою.

— "Дике поле" — це вигадка, тому що на Півдні України жили кочові народи, які мали своє мистецтво, свою історію. Тут Росії не було, до того часу, поки вони не завоювали північне Причорномор’я — а це сталося лише наприкінці XVIII століття під час російсько-турецьких війн.

Більше на цю тему слухайте у подкасті "Битва за Південь"

Кам’яна фортеця

004

Графічна реконструкція верхньої частини Тягинської фортеці

Фото: надала Лариса Кулаковська

Перші розкопки на території Тягині здійснив херсонський археолог Віктор Гошкевич ще 1914 року. Тоді під час археологічних досліджень відкрили лише частину фортеці — донжонквадратна вежа та залишки стін городища. З початком Першої світової війни роботи припинили. 

Понад сто років дослідження в Тягині були епізодичними. Лише у 2016-му Південна Середньовічна експедиція Інституту археології НАН України відновила вивчення пам’ятки у гирлі Тягинки. Експедицію очолила Світлана Біляєва.

Під час розкопок археологам вдалося відкрити кутову багатоярусну вежу. Її стіни були прикрашені фризом із сельджуцькимСельджуки є відгалуженням тюркської народності огузів. декором. На першому поверсі виявили дерев’яну конструкцію із залишками бомбардиодин із перших зразків артилерійської зброї.

— Якщо на півночі Київської землі наприкінці XIV століття будували дерев’яні фортеці, то на Півдні оборонні споруди зводили уже з каменю, — зауважує пані Біляєва. — Контрфорс і стіна Тягинської фортеці дуже нагадують литовську фортецю Тракай. Водночас вона мала і дерев’яні частини, які нагадують дерев’яні земляні конструкції часів Русі.

Фортеця належала до укріплень константинопольського планування. За формою споруда нагадувала трапецію. Загальна площа фортеці — 0,73 га, а цілого городища разом із схилами — майже 22 га.

Tiahyn_fortress_2018_3

Відкрита частина стіни фортеці

Фото: nas.gov.ua

На території фортеці існувало кілька окремих дворів, які були розділені мурами. У внутрішньому просторі є залишки цитаделі й кам’яних будівель. Збереглися фрагменти віконного отвору та дверей, а також декороване каміння.

Булава перших козаків

булава

Булава, віднайдена під час розкопок у Тягині

Фото: надала Лариса Кулаковська

Наприкінці XV століття Тягинь була одним із опорних пунктів для захисту від набігів татар. Споруда зазнала перебудови після того, як 1491 року кримський хан Менґлі I Ґерай захопив ці землі у Великого князівства Литовського.

У серпні 1492-го запорізькі козаки здійснили похід у Дніпровський лиман під проводом черкаського старости князя Богдана Глинського. Вони захопили татарський корабель і визволили невільників з полону. В історіографії це перша згадка про козацький похід, а сам 1492 рік часто використовують як дату заснування запорозького козацтва.

Під час археологічних досліджень у Тягині знайшли сенсаційну знахідку — залізну булаву XV століття. Світлана Біляєва припускає, що вона могла належати самому Богдану Глинському, на тоді — фактично гетьману Війська Запорозького.

— Булаву виявили у горілому шарі фортеці. Вона восьмикутна, з орнаментом, усередині залита свинцем. Це вперше серед північно-причорноморських артефактів знайдено залізну булаву XV століття.

І нічого російського

Під час досліджень у Тягині знайшли металеві аксесуари литовського походження — хрестоподібні накладки на шкіряні гаманці. Ймовірно, ці речі належали литовським чиновникам, які збирали мито на митниці. Такі накладки характерні для багатьох пам’яток Литви, зокрема, могильників ХІV—XVІ століття.

006

Накладки на сумку ХV століття

Фото: надала Лариса Кулаковська

Ще одна яскрава знахідка — висічений на камінні геральдичний знак старовинного роду з оточення князя Вітовта. Дослідники припускають, що цим каменем було оздоблено будинок чи маєток представника роду литовського князя, який жив у Тягині. Знахідку датують першою чвертю XV століття.

— На кам’яній плиті викарбовано літеру “V” — Вітовт. А також литовську геральдику — великий хрест та колюмни — один із найдавніших державних символів Великого Князівства Литовського, — розповідає пані Біляєва.

facebook_1686109890891_7072057459804006980

Плита з геральдичними знаками. Кінець ХІV—ХV століття

Фото: надала Лариса Кулаковська
315067041_571758424753379_3929349473816482200_n

Капітель колони декорована у сельджуцькому стилі. ХV століття

Фото: надала Лариса Кулаковська

Історикиня зауважує: знахідки підтверджують, що на Півдні України впродовж XIV—XVIII століть поєдналися культури декількох народів і цивілізацій — литовської, української і татарської. Але московських впливів на цій землі не знайшлося.

— Я досліджувала фортецю ОчаківМиколаївська область, місце впадання Дніпра у Чорне море, яка була на місці литовської фортеці Дашів, одинадцять років досліджувала Аккерманську фортецю Білгород-Дністровський, Одещина, шість років — Тягинську фортецю, п'ять років — Кінбурнську фортецю на Кінбурській косі у гирлі Дніпра, але від Росії там знаходили лише залишки зброї чи амуніції та монети — більше нічого. Тобто матеріальної чи етнічної російської культури на цих теренах не було.

Порятунок від війни

Артефакти, виявлені під час археологічних розкопок у Тягині, передали на зберігання до Херсонського краєзнавчого музею. За кілька місяців до війни важливі для історії України та Литви знахідки планували презентувати у Києві. Так, у січні 2022 року близько сотні експонатів передали для виставки в Археологічний музей Інституту археології НАНУ.

— 16 лютого 2022 року ми відкрили виставку у присутності Надзвичайного і Повноважного Посла Литовської Республіки в Україні Вальдемарас Сарапінаса, голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, директора Інституту археології НАН України члена-кореспондента Віктора Чабая — пригадує завідувачка Археологічного музею Лариса Кулаковська.  Експонати виставки відображають матеріальну культуру  часу існування фортеці: архітектурні деталі; озброєння (наконечники стріл, частини арбалету, фрагменти найдавнішої бомбарди); побутові речі, зокрема, фрагменти посуду XIV—XV століття; нумізматична колекція; знакові речі — булава, сумка литовського походження.

314949201_571758398086715_8248466869590595041_n (1)

Виставка в Археологічному музеї Інституту археології НАНУ

Фото: надала Лариса Кулаковська
314956832_571758514753370_4743902127485087656_n

Ядро гарматне ХV століття

Фото: надала Лариса Кулаковська

Коли почалося повномасштабне вторгнення Росії, виставкау довелося демонтувати та заховати.

— Повертати речі у окупований Херсон було б злочином. Тим паче, що до кінця року Херсонський краєзнавчий музей розграбували, найкращі експонати вивезли в Крим, а звідти, очевидно, в Росію. Тягинська колекція залишилася у нас і таким чином вона збереглася  — розповідає Лариса Кулаковська. 

Виставку "Фортеця Тягинь" оновили у листопаді 2022 року, з нагоди звільнення Херсона — в Археологічному музеї знову можна побачити унікальні артефакти з Херсонщини.

— Якби артефакти залишилися у Херсонському краєзнавчому музеї, ми б їх уже ніколи не побачили. Напевне, Бог нам допоміг її врятувати, — каже історикиня Світлана Біляєва. — Я дуже сподіваюся, що нам вдасться продовжити дослідження фортеці у Тягині та вивчати наші зв’язки з іншими цивілізаціями світу.

bezymjannyj22

Аерофотознімок ділянки фортеці

Фото: nppn.org.u

Схожі матеріали

Походження людей та народів | Леонід Залізняк

Походження людей та народів | Леонід Залізняк

shkola 1200.jpg

Що не так з уроками історії у школі? Пояснюють історики

02

Мандри мамонтового бивня з Трипілля

скіфи

Скіфи очима Геродота. Міфи і реальність

600.jpg

Сім варязьких знахідок в Україні

Фундаменти_собору_Успіння_Пресвятої_Богородиці_P1890395

Назад у майбутнє. Галина Пагутяк

600

Юрій Лукомський: "Якби Давній Галич не занепав, сьогодні це було б велике місто, як Київ"

Памятка_Атаки_І_1955

Затоплені археологічні пам’ятки Дністра

bez_b 800x500_1.jpg

Що хозари дали Київській Русі? | Олексій Комар