Викрадення Руси. Віталій Портников

14:08, 24 жовтня 2023

портников

Року 1862 у новгородському Кремлі на ознаменування тисячолітнього ювілею літописної дати покликання варягів на Русь встановили пам’ятник "Тисячоліття Росії". Серед постатей на монументі можна побачити російських імператорів, московських князів, Івана Сусаніна та Михайла Ломоносова. І поряд — київських князів, литовського, псковського, а також Петра Могилу, Миколу Гоголя, Дмитра Бортнянського… Так імперія стверджувала нерозривність своєї історії, її початки від легендарного Рюрика та Ярослава Мудрого, її продовження у вихідцях із новгородських, псковських, литовських, українських земель. 

Віталій Портников

Віталій Портников

публіцист, телеведучий, лауреат Шевченківської премії

У справедливості цієї історичної парадигми досі впевнена переважна більшість жителів Російської Федерації. Вона стала й ідеологічним обґрунтуванням нападу на Україну для "пересічної людини". Але це ще пів біди: одна з наших головних проблем у тому, що саме так на історію Руси донедавна дивилася більшість наших співвітчизників. 

Ще одна проблема — впровадження цього дискурсу у європейську свідомість, не лише наукову та політичну, а й побутову. З погляду людей, які сприймають територію колишньої Російської імперії крізь призму російського "розуміння", наша країна — просто околиця Росії, яка з незрозумілих причин вирішила розлучитися з метрополією. І, звісно, будь-який житель цієї околиці, який стверджує, що вона ніколи нічого спільного з метрополією не мала — "націоналіст".

Приклад того, як працює це мислення, я виявив у біографії володимиро-суздальського князя Всеволода Юрійовича Велике Гніздо, нещодавно виданій у Москві. Автор, Олексій Карпов, фахівець з історії Володимиро-Суздальського князівства, цитує літописця, який розповідає, що в березні 1187 року після смерти переяславського князя Володимира Глібовича "про нього Україна багато постона", і тут же стверджує, що йдеться про "південну околицю" Руської землі, "окраїну".

1280px-Новгород._Памятник_1000-летие_России_(с_Соф.соб.)_1883г_513344_orig06268u_e1t3b_fhd

Пам’ятник "Тисячоліття Росії", Новгород, 1883 рік

Фото: wikipedia.org

Але це очевидна історична брехня! Переяславль, що лежав неподалік Києва, — не околиця. Околицями Руської землі якраз стали Володимир і Великий Новгород. А Київ… Київ був центром і символом, тому що в ньому, як і раніше, стояв великокнязівський престол.

І ось як працює російський історик. Він оприлюднює незаперечний літописний факт, який свідчить, що та частина історичної Руси, яка тепер називається Україною (і тисячу років тому в сучасників називалася Україною) — слов’янський край, країна. І тут же звично зводить усе до пересічної російської околиці, попри те, що в домонгольську епоху Володимир і Суздаль все ще були цивілізаційною глушиною порівняно з Києвом, а Москва — достеменно тільки-но заснована і відігравала роль хіба що прикордонної фортеці — найпровінційнішої "окраїни" щодо Ростова та Володимира, навіть не до Києва.

Усвідомити це досить важко передусім через те, що Московське князівство, Московське царство й Російська імперія буквально знищили історію Руси — і з погляду інтерпретації та приховування фактів, і з погляду знищення самої цивілізації.

Ніякого Великого Новгорода немає — більшість його населення знищив Іван Грозний; від знаменитої давньоруської республіки залишилися хіба що храми часів Ярослава Мудрого та його сім’ї. Жодної Рязані немає — князівство знищено, його жителів вигнано або вбито; навіть обласний центр сучасної Рязанської области розташований в іншому місті, тільки названому Рязанню, а від справжньої Рязані залишилося саме городище. Жодної Твері немає, навіть пам’ять про тверських князів, які, на відміну від московських колабораціоністів, намагалися протистояти Орді, замовчують. 

А як щодо Володимиро-Суздальського князівства, спадкоємицею державности якого стала Москва? А нічого. Суздаль і Ростов — лише скансени, Володимир — пересічний обласний центр, у якому про минуле нагадують хіба що собори домонгольської епохи. Якщо ти живеш у Росії, то де побачиш Русь і зрозумієш, що вона була? У кількох дивом уцілілих церквах, що губляться на тлі культових споруд московського Кремля чи жахливого храму Христа Спасителя?

Ми не пережили повністю цього історичного геноциду тільки тому, що українські землі спочатку опинилися не в Москві, а в Литві. Коли Москва прийшла до України, її тодішні правителі вже навчилися не нищити, а присвоювати. Саме тому ми повинні нарешті зрозуміти одну просту річ: вважати домонгольську Русь єдиною державою тільки на підставі того, що головний стіл був у Києві, а князі всіх уділів були родичами — те саме, що вважати єдиною державою Європу Карла Великого. 

IMG_3652
Ілюстрація Альбіни Колесніченко

Але, як і Європа, давня Русь була складним різноплемінним та багатонаціональним конгломератом: слов’яни, печеніги, половці, чорні клобуки — кого там тільки не було! Навіть самі князі походили з різнонаціональних шлюбів, а про підданих я вже й не кажу. І, зрозуміло, ніякого "одного народу", ніякої "колиски трьох братніх народів" там не було і близько. Відрізнялися діалекти, відрізнявся і державний устрій — Великий Новгород і Псков були повноцінними торговельними республіками, тоді як Київ та інші князівства — вічевими монархіями (щодо устрою у Володимирі, то він уже за Андрія Боголюбського зробив перші кроки до диктатури, яка розквітла за Золотої Орди). 

Тільки-но ми почнемо сприймати Русь не як "колиску", а як континент, усе відразу ж стане на свої місця, і ми точно побачимо те місце, де вже тисячу років як існує Україна. 

Для простоти сприйняття звернімося до недавньої історії Європи, коли Гітлер завойовував "життєвий простір" для німців — або, якщо точніше, для арійців. Уявімо, що фюрер досяг успіху, усе завоював, оголосив Райхом… Чи означає це, що Європа зникла б, а імперія Карла Великого стала б "колискою" цього "тисячолітнього Райху"?

Отож Москва від початків своєї експансії впроваджувала на підкорених землях політику, яку впроваджував і Гітлер. Вона знищила все, що змогла і не змогла — старовинні князівства, Казанське ханство, Астраханське ханство, Сибірське ханство, відторгла й маргіналізувала частину територій Китайської імперії, поглинула Інгерманландію, зруйнувала спадщину Кенігсберга, тепер от доїдає Білорусь як цивілізацію, тобто остаточно розправляється із недоступним їй за часів Руси Полоцьким князівством. А територію знищеного субконтиненту Москва оголосила своїм тисячолітнім Райхом — Росією.

От тільки з Україною Москва прорахувалась. "Окраїна" так і не спромоглася захопити центру.

Схожі матеріали

bez_b 800x500_1.jpg

Що хозари дали Київській Русі? | Олексій Комар

Спасо-Преображенский_собор_в_Переславле-Залесском_на_Красной_площади

Ембріон Росії: поява Залісся

shkola 1200.jpg

Що не так з уроками історії у школі? Пояснюють історики

600.jpg

Сім варязьких знахідок в Україні

сео хрещення

Влада чи Церква, закон чи благодать? Початки російської автократії та української демократії

Vasnetsov_Bapt_Vladimir_fresco_in_Kiev

Князь Володимир між християнством та ісламом

Сергій Плохій Без брому 800

“Руський проєкт” після Русі | Сергій Плохій

Звенигородська_берестяна_грамота_2.jpg

Берестяна грамота зі Звенигорода, якій майже тисяча років

громенко сео

Джерела російської автократії та української демократії. Частина перша: Русь