Миколаївський костел в Рогатині. Золота галицька провінція

10:34, 27 серпня 2022

Рогатин

Костел святого Миколая в Рогатині — дуже поставна і шляхетна споруда, яку видко звідусіль. Святиню бачить кожен, хто мандрує зі Львова в Івано-Франківськ і навспак, бо вона височіє над гостинцем в самісінькому серці давнього міста.

voloshyn.jpg

Богдан Волошин

публіцист

На цьому місці ще з ХV століття стояв костел, але дерев’яний. Кам’яну споруду збудували десь століттям пізніше. Хоча в датуванні фахівці досі губляться — називають кілька дат побудови. Зрештою, це не важливо, бо храм має готичні обриси — стрільчасті вікна, контрфорси, склепінчату стелю, але й ренесансні оздоби фасаду і фронтону. 

Рогатин
Усі фото: Богдан Волошин

Та найбільше вражає у Миколаївському костелі височезна дзвіниця при вході, що мала бойовий ярус і слугувала спостережним пунктом для оборонців міста. Ця функція дзвіниці була зовсім не зайвою, бо Рогатин не раз потерпав від набігів завойовників, які плюндрували місто і його святині.

Але після кожного нападу святиня поставала з руїн. Реставрували костел у ХІХ столітті і в міжвоєнний період. Із приходом "визволителів" зайшла мова про знищення святині. На щастя, костелу знайшли нове призначення — у ньому облаштували музей атеїзму. І це його врятувало від руйнації. Нова влада храм навіть відремонтувала і він не зяяв пусткою, як величезна кількість костелів в Україні.

Із Незалежністю святиню повернули римо-католикам, які ґрунтовно поремонтували будівлю і відновили вівтар. Спекотного дня тут так добре сховатись від міського гамору і пекучого сонця! Чудове, намолене місце, варте відвідин. Будете мандрувати у бік Галича зі Львова, чи навспак — обов’язково знайдіть хвилинку, щоб навідатись у цю чудесну святиню, що пережила століття лихоліть і досі служить людям.

Схожі матеріали

Волошин_СЕО

Костел святого Станіслава Єпископа і Мученика у Липівці

600.jpg

Каплиця в розчахнутому дереві. Золота галицька провінція

600.jpg

Дерев’яне диво. Михайлівська церква у Комарному. Золота галицька провінція

бортники млин 02

Фахверковий млин у Бортниках. Золота галицька провінція

600+.jpg

Великомостівська синагога – пам’ятник жертвам Голокосту. Золота галицька провінція

600.jpg

Лісова криївка поблизу Шпильчини. Золота галицька провінція

600.jpg

Новосілки: село легенд та скарбів. Золота галицька провінція

600.jpg

Бережанська Швейцарія. Золота галицька провінція

01.jpg

Турецький цвинтар у Лопушні. Золота галицька провінція