"Маловтішне то заняття — штудіювати історію: розквіти держав на крові й падіння держав на крові, переможні криваві війни і криваві поразки... Після війни перепочинок, доки діти виростуть у солдатів; після перепочинку — війна…"
Григір Тютюнник "День мій суботній", 1981 рік
596 загиблих, 1741 поранений, 2016 зниклих безвісти, 19 546 депортованих. За даними Міністерства національної єдности України, це кількість поіменно встановлених дітей, які постраждали внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Попри виразну жаскість, ці цифри лише частково відображають кардинальні зміни в житті 7 348 531 дитини, що мешкали в Україні на початку 2022 року. І йдеться не лише про точну кількість дитячих жертв, яку неможливо встановити через бойові дії й окупацію частини України. Найскромніша статистика стверджує, що на середину 2024-го прихисток у ЄС отримали 4,1 млн українців. Третина з них — діти. За даними організації SOS Children’s Villages, серед сотень тисяч внутрішньо переміщених дітей 77% з них стали свідками обстрілів і бомбардувань, майже 30% — пережили окупацію, 8% — голодували, а ще 4% — пройшли через російські фільтраційні табори. Декому з українських дітей довелося взяти до рук зброю, як-от 16-річним Тігранові Оганнісяну та Микиті Ханганову, які загинули в Бердянську. За останні три роки чимало з них досягли повноліття та долучилися до Сил оборони, а когось з окупованих територій уже мобілізували до російської армії.
Більше про дитинство у випуску журналу "Локальна історія".
Замовити можна тут
Років 25 тому в львівській маршрутці я вперше почув вислів "діти війни". Якась бабуся намагалася цими словами достукатися до совісти водія, який безапеляційно вимагав у неї 80 копійок за проїзд. Врешті-решт, той не узяв від неї грошей, але пані ще довго ремствувала на свою долю. Я ж, попри цілком природний жаль до неї, не цілком розумів, а чому ж ця пані так ревно захищає свій статус. Ну народилася вона під час війни, ну пережила ті лихоліття, але хіба це може зрівнятися із труднощами безпосередніх учасників Другої світової. Тепер, коли вже підростає покоління мого десятирічного сина, у якого не було життя без війни, моє розуміння таки більшає. Розуміння, що війна з усіма її видимими та невидимими травмами в дитячих головах буде й після війни. І що це стане не лише персональними проблеми кожної дитини, а й України, яку вони будуватимуть за кільканадцять років.
Як війни формують прийдешні покоління — підказує історія. Згідно з уже класичною теорією Штрауса — Гоува, люди, народжені між 1901-м та 1924 роком сформували генерацію GI, або ж Найвеличніше покоління (за словами генерала Джеймса Ван Фліта), яке коли-небудь існувало у США. Ці діти Першої світової не зневірилися у часи Великої депресії і хоробро воювали на фронтах Другої світової. Саме вони відбудовували повоєнний світ, а також розвинули модель держави загального добробуту, що забезпечила соціальні гарантії, пенсії та доступну освіту. У США їхня політика привела до економічного буму 1950-х, зростання середнього класу та розквіту вже кінематографічних передмість. Саме вони створили ООН і НАТО та вели холодну війну проти комуністичного режиму. Їхні сини та доньки, так зване Мовчазне покоління1925/1928–1945, також зростали у воєнних й економічних негараздах, але Другої світової. Проте пам’ять про важкі дитячі роки і страх перед загрозою нового глобального конфлікту сформували в них обережність, прагматизм та конформізм. Вони прагнули будь-якою ціною адаптуватися до усталеного світу й не прагнули змінювати його. Їх мало цікавила політика. Недарма єдиним представником Мовчазного покоління на посту президента США став Джо Байден, тоді як семеро президентів належали до Найвеличнішого покоління, а четверо репрезентували вже генерацію бебібумерів.
Після російсько-української війни ми потребуватимемо не лише відбудови, а й глибокої — політичної, економічної та психологічної — перебудови країни. Ця справа не одного десятиліття, яка вимагатиме сміливих рішень та правдивих лідерів. Покоління наших дітей ніколи не позбудеться усіх травм війни. Але заради майбутнього воно має позбутися страху перед нею. Бо ж перепочинок, якого ми всі так чекаємо, на превеликий жаль, може бути надто коротким. Ще коротшим, аніж між Першою та Другою світовими. Хочеш миру — готуйся до війни. Нехай це стане гаслом нашого прийдешнього покоління, Найвеличнішого в нашій історії.
Дочитали до кінця? Підтримайте редакцію "Локальної історії" на Patreon!
Схожі матеріали
