Букет флоксів. Галина Пагутяк

11:01, 16 червня 2023

школа

У моєму дитинстві квіти у селі були скромні, навіть троянди не росли, тільки пелехаті ружі, з яких робили варення. Як починався навчальний рік чи іспити в школі, ми, діти, ходили по селі, випрохуючи квіти. Але в господарів були свої школярі, і нам здебільшого відмовляли, причому зверхньо і різко, бо так ставилися до всіх дітей, як чужих, так і своїх. Так би не мало бути. А перший сумнів, і перше розширення свідомості й усвідомлення власної емпатії навідало мене під час походу за квітами в сьомому класі.

galyna-pagutiak.jpg

Галина Пагутяк

письменниця, лавреатка Шевченківської премії з літератури

Нас, троє дівчаток, не могли випросити ні айстр, ні оргеній, таких з гострими пелюстками, і забрели геть далеко в Долішній кінець. Ми побачили велику стару хату в густому темному саду, з верандою, повитою виноградом, занедбану, там, здається, навіть грядок не було. Ми зрозуміли, що й квітів там нема і вже цофнулисявідступати назад до перекошеної фірткиНевеликі вхідні двері в паркані або у воротах., як раптом з хати вийшов дуже високий старий чоловік і покликав нас. Він спитав чиї ми, і сказав, що вчив колись мою маму. А дві мої коліжанки народилися в родині приїжджих вчителів. 

Старий заметушився, а потім подибав у хащі й виніс звідти букет лілових флоксів. Ми перезирнулися: флокси були плебеями навіть у небагатому на квіти селі, і в нас вдома росли під плотом. Проте ми взяли їх, бо щось у цьому старому було незвичайне. Лагідність, доброта. Наші вчителі ніколи не були до нас ні лагідними, ні добрими, в їхніх очах чаїлись недовіра й настороженість. Вони поводили себе так, як наші батьки, помічаючи дитину тільки, коли вона щось накоїть. А той лагідний старечий голос нас навіть трохи злякав і ми швидко пішли. Я вперше зрозуміла, що той старий вчитель самотній. Безнадійно і назавжди, і мені наче камінь впав на серце.

Це був Пилип Бандрівський, син вчителя Кароля, онук Пилипа, економа графині Гумницької в Урожі, нащадок давнього шляхетського роду. Через багато років після його смерті я знайшла в геть розграбованій розваленій хаті парні портрети його батьків, і родинний портрет, на якому були сфотографовані батьки, двоє синів і донька. Одягнені вони були за модою 1910—1920-х років, дуже стильно. Я передала портрети племінниці Бандрівського, вже старшій, але дуже енергійній жінці, яка шукає своє коріння. Мешкає вона у Львові. Бо єдиний син Бандрівського вже давно помер і не дав собі ради з  батьковим спадком. А продавати хату не хотів.

Я залишила собі картки, зроблені з обкладинок радянських зошитів, на яких з любов’ю і дуже старанно були вималювані чорнилом прописні літери — велика та маленька. Наочний матеріал. Перші повоєнні роки. Страшні й небезпечні. Мені розповідали, репресії не надто торкнулися Урожа. У Дрогобичі, тоді обласному центрі, село мало захисника при владі, й багато родин уникло виселення. І той невідомий захисник безперечно був учнем Бандрівського, і міг захистити свого вчителя від арешту чи депортації. Але від самотньої старості й забуття чиновник не врятує.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Дівочий альбом 1947 року

Справжній вчитель мусить залишатися дитиною в душі, щоб розуміти її потреби, допомагати зростати не як бур’ян, а як квітка. В основі культури — освіта і виховання. Тому в нас тепер культура й занедбана, недоглянута і недошанована, бо відірвана від освіти. А освіта відірвана від культури.

Моя мама стала вчителькою, першою і останньою в родині, як я потім дізналася, вона ніколи не забувала про Пилипа Карловича. Серед сміття в тій хаті я знайшла листівку 1972 року, де чудовим каліграфічним почерком мама привітала старого вчителя з Новим роком. Інші вчителі були не місцеві та не мали сентименту до вчителя старого гарту, який не лише отримав класичну освіту, знав кілька мов, а й відчував дитячу душу. Зате моє серце того останнього літнього дня зігрілося назавжди.

Навесні заледве вдалося знайти кущики флоксів на Привокзальному ринку й посадити їх під своїм вікном. Все частіше думаю про того старого чоловіка, який жив самотою у великому домі, повитому диким виноградом, жалкуючи, що не маю чим віддячити йому за невимушену і таку потрібну мені тоді доброту. Зрештою, щоразу, як я бачу кущики флоксів під парканом, то згадую Пилипа Бандрівського. Він напевно би дуже здивувався, дізнавшись про це.

Схожі матеріали

сео вбивство

Підручник убивства. Віталій Портников

арка дружби народів

Про історичну неєдність росіян та українців. Частина І: чи існувала спільна самосвідомість Русі?

IMG_0341

Бог не помер. Галина Пагутяк

УПА

Нове покоління нескорених

384385815_692485726243757_3618305173955194554_n

Аргонавт Криму: пам’яті Олекси Гайворонського

сео педагогічний

Від русинів до українців: освіта мого роду. Галина Пагутяк

Бережани сео

Бережанська святиня з реліквіями — храм Святої Трійці

borodianka shevchenko.jpg

Українська культура: постріл у потилицю. Галина Пагутяк

Олег_Вергеліс

Корифеї за лаштунками. Олег Вергеліс