Зелені свята не завжди можуть супроводжуватися лише тихими посиденьками за сімейним столом, чи десь на природі, вшануванням померлих предків, чи вслід за язичницькими традиціями задобрюванням духів природи.
Почасти в цей час можна потрапити і в справжню пригоду. Особливо, якщо ви принциповий вчитель. Та ще й педант. Не вірите? Тоді до вашої уваги гумореска “Пімста Ґнипика на Зелені Свята”, що побачила світ 8 червня 1930-го року на шпальтах газети “Діло”. Автор – Йосиф Застирець. Оригінальний правопис тексту зберегли. Статтю розшукав Павло Артимишин.
![Йосип_Застирець.jpg](/media/images/Yosip_Zastirets.2e16d0ba.fill-111x111.jpg)
Йосип Застирець
священик ГКЦ, письменник, філософ, громадський та освітній діяч на теренах Галичини, доктор філософії
Пан Петро Концепович мав щирого приятеля Влодка Педантовича, з яким зазнайомив і мене: Педантович був вельми освіченою людиною, притім наскрізь чесною. Я полюбив його як рідного брата. Та мав він тільки одну прибільшену чесноту: непомірну педантерію.
Бувало перед дверима Петра Концеповича чи перед моїм мешканням, видобуде він одну в трьох хустинок, які все носив при собі, обтріпує весь порох зі своїх черевиків, а навіть золівок, потім з задньої кишені сурдута добуде кусень оксамиту, вигладить ним обув аж блищить і аж тоді, як сховає свої косметичні причандали по кишенях, починає стукати в двері. Не хотів він дзвонити кажучи, що через дзвонення зуживається річно кількадесять кільоватів міської електрики, а притім і механізм дзвінка.
Під час одної гостини у панства Концеповичів просила мене пані дому, що була головою одного жіночого товариства, щоби в її імені запросити пана Педантовича на вечерниці товариства, назначені на наближчий четвер. Я й вчинив волю трудячої голови товариства пань, бо муж її мав полагодити якусь орудку у сусідів і за згодою її написав панови Педантовичови, що “мило мені в цей четвер вечором на “Бесіді” побачитись з ним, поговорити а може й ще потанцювати”.
![Poliany_Mykhailo Nastasiuk_Foto_022.jpg](/media/images/Poliany_Mykhailo_Nastasiuk_Foto_022_LoZhERo.max-1920x900.jpg)
Згромадження сестер Слугинь Пресвятого Серця Ісусового перед будівлею "захоронки" на Зелені свята. Священник Антін Пельвецький, м. Печеніжин Коломийського п-ту Станіславівського в-ва, 1929 р.
Особистий архів Василя ГаврищукаПедантович, учитель середньої професійної школи, хоч мав своїх 40 літ, був іще нежонатий. Та на вечерниці не прийшов і це мене здивувало. Три дні пізніше дістав я від нього листа, щоби бути в назначенім ним часі і місці. Яке було моє зачудування, коли той найліпший і ідеальний приятель, вручив пану Концеповичеви лист, кажучи: “Ось лист Вашої Пані, як видно, вас зраджує, коли назначує мені, вашому щирому приятелеви, сходини, де мала би зі мною мило поговорити і потанцювати”.
Ми глянули хвилинку на письмо і на нашого друга та оба наче на команду бухнули голосним сміхом.
“Цеж моє, а не добродійки письмо” – пояснив я збентеженому Педантовичови. “Я й сам стилізував його до Вас на прохання пані голови Союза, занятої передвечірковими приготуваннями”. Педантович почервонів попід вуха, а ми навчили п. вчителя, щоби не руководився в усіх справах надмірною педантерією, яку відраджував тоді навіть один з австрійських міністрів.
Та наша наука пішла в ліс, доказом чого його трагікомічна пригода, зааранжована йому його учнем Гриньком Ґнипиком. Був це тямущий молодець, що ходив на танці і знав, що пан Педантович їздить до панни Олени з підміського села, добре вчився, тільки з одною математикою не годен був дати собі ради. Саме п. Педантович поставив йому перед Зеленцем таке питання; “Що знаєш про Пітаґора, його катети і гіпотенузу”? Гнипик на це остовпів... Голова йому крутилася. Мовчав. Тоді вчитель до нього: „Повтори питання!”. Ґнипик зібрав усю свою математично-геометричну память і повторив:
“Питав’го раз з катедри гіпотези”... Кляса бухнула сміхом, а вчитель додав: “Я питав тебе вже вдесятеро цього півроку. На місце! На свідоцтві дістанеш двійку!”...
Бідний Гринь Ґнипик замість до своєї третьої лавки зайшов аж до останньої, ослячої, а сівши, сказав собі: “Пропало! Буду репетувати, але пімщуся”.
![Nyvytsi_Yevhen Kuts'_039.jpg](/media/images/Nyvytsi_Yevhen_Kuts_039_FHegigc.max-400x400.jpg)
Церковний хор під керівництвом Григорія Шпура, с. Нивиці Лопатинського р-ну Львівської обл., Зелені свята, 1956 р.
Особистий архів Євгена КуцаКоли на Зелені Свята в недалекім від столиці селі, панна Олена і всі громадяни були в церкві, тоді пан Педантович робив собі соняшну купіль проти ревматизму лівої ноги. Місце дібрав як найкраще, бо на галявці в трикутнику між високими коноплями, житом і загородженим садком. Одежу і білля поклав на дошку оподалік. Лежав на білім простиралі і глядів в сонце. Думав і про друге сонце: панну Олену, якій і бажав в це свято освідчитися так, щоби на феріях міг уже й звінчатися. Хоча вельми шановний автор недавнього, знаменитого фейлєтону “Діла” п. заг.: “Там, де нас нема” доказував наглядно, що повної втіхи в житті нема – то всупереч тому пан Педантович був вповні щасливий. Щасливий був і Гнипик, що приїхав до цього села до свойого дядька в гостину і розвинув тут неабияку конспіративну діяльність.
За його намовою “дурний Панько”, пастух Ґнипикового дядька, переступив крадькома конопельну “гіпотенузу” і забрав непостережно все вбрання і білля вчителя. Звязав все те шельками в один клунок і сховав в кінці конопель. За яких десять хвилин спішив в це купелеве місце п. Влодка весь громадський уряд з війтом (тестем Гнипикового дядька) на чолі. Був там і писар, що держав у руках “Львовску Ґазету” і “Вєк Нови”, яку Гринько Ґнипик привіз був до села. Перед ними йшло двох десятників чи польових, які доглянувши пана Педантовича, крикнули до інших членів громадського уряду: “Маємо його!”. Сказавши це, прискочили до математика і вхопили його крепкими руками за руки і ноги. Пан Педантович наляканий почав пручатися і кричати; “Що хочете, добрі люди, я державний урядник, з міста!”. На це сказав писар: “Він ще не зовсім стратив на умі! Газета пише, що втік з заведення без вбрання і може бути небезпечний, як дістане нападу. Його треба відвезти форшпаном”. “Бідна його жінка й діти!". – сказав польовий. “Я не маю ще жінки!" – кричав пан Влодко Педантович. – Я державний урядник! Пустіть мене!”.
“Він скаже, – далі озвався війт, – що він воєвода, або начальник якогось паньства – звичайно дурний і голий. Обвиніть простиралом і ведіть до громадського арешту, а потім до Кіндрата! Най їде форшпаном з дурним”.
![003_Kolomyya_Ivan Nykolaychuk.jpg](/media/images/003_Kolomyya_Ivan_Nykolaychuk.max-1920x900.jpg)
Церковна процесія на Зелені свята у с. Задубрівці Коломийського п-ту Станіславівського в-ва, кін. 1930-х рр.
Особистий архів Івана НиколайчукаКоли вели нещасного, рихолиди уже люди з церкви. Вийшла і панна Олена, а коли глянула, засоромилась і не знала, що сказати, тільки крикнула: “Таж це пан Педантович, вчитель, з міста!”. Тоді війт: “Який же учитель без штанів! Ось ґазета... Взивають урядово доставити його несповна-розуму туди, звідки втік!”. Родичі панни Олени, лісничі, просили аж панотця, щоби вставився в громаді за п. Педантовичем та щоби його випустили, бо війт дивно завзявся.
Сумно і невесело вертав пан Педантович до столиці. На ногах мав мешти його майбутньої тещі. Штани мав кратковані, в долині вузькі, бо були вони шиті до чобіт пана лісничого. Замість чорного сурдута мав на собі пожичену від пан-отця “клерикальну” папістику, замащену воском, яку добродій вживали, йдучи до пасіки. На голові мав стрілецький капелюх з перами, з хвоста дикого когута.
Та найгірше було з головою. Там сиділа розпука, яка йому договорювала: “Панна Олена зі сорому не показувалася ні на обід ні підвечірок... ще й веліла переказати, щоби сюди більше не приїздив. Може треба було бути на коліноприклонних молитвах?...”.
Не “там, де нас нема”, а там, де був Гринько Ґнипик була радість і шастя! Його дядько з тестем аж розцілувалися, бо тішилися, що покарали того пана, що переслідував, як казали, їх свояка, бідну селянську дитину.
За два дні доставив Гринько Ґнипик панови Педантовичеви, вчителеви, його вбрання і білля, яке, як казав – знайшов у коноплях пастушок Панько. Пан учитель чи з вдячности, чи з „інших" причин погладив Гринька, кажучи:
“Повтори-но собі добре про Пітаґора! Буду тебе ще раз питати... Я не бажав тобі давати двійку в свідоцтві. Ти знаєш, шо так часом професор з педантерії...”.
Та Ґнипик розумів. Він з великого щастя і радости, що ше буде мати “першу”, розповів у “тайні” про ту свою пімсту товаришам.
Гринько Ґнипик певно вірить і до нині, що шастя не там, де нас нема.
Посилання: Діло. 1930. Ч. 125. 8 червня. С. 2–3.
Схожі матеріали
![Читанка_СЕО_1.jpg](/media/images/Chitanka_SEO_1.2e16d0ba.fill-600x320.jpg)