Михайль Семенко. Я палю свій “Кобзар”

13:00, 4 березня 2021

cover.jpg

Основоположник українського футуризму Михайль Семенко одним з перших критикував авторит Тараса Шевченка. Він намагався скинути з постаменту образ класика. Навіть назвав свою збірку творів "Козбар". Однак його сучасники неодноразово висміювали в карикатурах такий вчинок поета.

500.jpg

Михайль Семенко

поет, редактор, основоположник і теоретик українського футуризму

B34-2-Semenko-Kobzar2.jpg

"Кобзарі". Дружній шарж Бориса Фридкіна

Фото: litakcent.com

Ей ти, чоловіче, слухай сюди! Та слухай же — ти, чудовий цілком! Я хочу сказати тобі декілька слів про мистецтво й про те, що до нього стосується, — тільки декілька слів. Немає нічого ліпшого, як розмовляти з тобою про мистецтво, чоловіче. Я берусь руками за боки й регочусь. Я весь тремчу від сміху — вигляд твій чудовий, чоловіче! Ой, та з тобою ж пекельно весело

unnamed.jpg

"Кобзар" (1924) Михайля Семенка, на обкладинці портрет роботи Майї Симашкевич

Фото: litakcent.com

…Ах, з тобою страшенно тоскно… Я не хочу з тобою говорити. Ти підносиш мені засмальцьованого “Кобзаря” й кажеш: ось моє мистецтво. Чоловіче, мені за тебе соромно… Ти підносиш мені заялозені мистецькі “ідеї”, й мене канудить. Чоловіче. Мистецтво є щось таке, що тобі й не снилось. Я хочу тобі сказати, що де є культ, там немає мистецтва. А передовсім воно не боїться нападів. Навпаки. В нападах воно гартується. А ти вхопивсь за свого “Кобзаря”, від якого тхне дьогтем і салом, і думаєш його захистить твоя пошана. Пошана твоя його вбила. Й немає йому воскресіння. Хто ним захоплюється тепер? Чоловік примітивний. Якраз вроді тебе, показчиком якого є “Рада”. Чоловіче. Час титана перевертає в нікчемного ліліпута, і місце Шевченкові в записках наукових товариств. Поживши з вами, відстаєш на десятиріччя. Я не приймаю такого мистецтва. Як я можу шанувати тепер Шевченка, коли я бачу, що він є під моїми ногами? Я не можу, як ти, на протязі місяців витягувати з себе жили пошани до того, хто, будучи сучасним чинником, є з’явищем глибоко відразливим. Чоловіче. Я хочу тобі сказати, що в сі дні, коли я отсе пишу, гидко взяти в руки нашу часопись. Якби я отсе тобі не сказав, що думаю, то я б задушився в атмосфері вашого “щирого” українського мистецтва. Я бажаю йому смерти. Такі твої ювілейні свята. Отсе все, що лишилось від Шевченка. Але не можу й я уникнути сього святкування.

Я палю свій “Кобзар”.

Лютий 1914-го

Більше матеріалів про Тараса Шевченка читайте у номері журналу Локальна історія

Схожі матеріали

The_death_of_Oleg_of_Drelinia_(Taras_Shevchenko)

"Смерть князя Олега" у виконанні Тараса Шевченка

1003937

"Назар Стодоля": українське кіно у розпал сталінських репресій

шевченко

Нова книга до Шевченківського свята. Галина Пагутяк

600.jpg

"Моя зброя потужніша, ніж звичайний автомат", – Юрій Журавель

ТГШ 1200

Дитина, яка назавжди залишилася в Шевченкові

сео віхров

"Кобзар" і "Робінзон Крузо" у луганському степу

Taras_Shevchenko-photo_by_V.Vysotsky (1)

Київський фотограф Тараса Шевченка

800x500 Boron.jpg

Що у Шевченка під кожухом | Олександр Боронь

Пам'ятник Шевченку Ромни

Перший пам’ятник Шевченкові в Україні