Заборонений Гімн України на фестивалі "Червона Рута-1989"

Гімн України у виконанні Василя Жданкiна, Віктора Морозов й Едуарда Драча на фестивалі "Червона Рута", 1989 рік youtube.com
Go to next

19:20, 24 вересня 2022

Go to next

24 вересня 1989 рік. Перший фестиваль української сучасної пісні та популярної музики "Червона рута" у Чернівцях добігає кінця. На сцені переможець конкурсу — бард Василь Жданкін, який отримав найвищу нагороду — "Гран-прі". Хоч на його кобзі порвалася струна, Василь Жданкін несподівано для усіх починає співати заборонений тоді славень "Ще не вмерла Україна". Це було перше публічне виконання гімну в Радянській Україні.

denys.jpg

Дарія Денис

журналістка

Відкриття першого фестивалю "Червона рута", який був присвячений Володимиру Івасюку, відбулося 17 вересня 1989-го під звуки трембіт. Упродовж восьми днів у місті Чернівці на стадіоні "Буковина" виступили близько півтисячі виконавців із України, Канади, Аргентини, США, Польщі, тодішніх Югославії і Чехословаччини. Лауреатами першої "Червоної рути" стали Віка Врадій (сценічне ім’я "Сестричка Віка"), "Кому вниз", "Брати Гадюкіни", Едуард Драч, Віктор Морозов, Тарас Курчик, Андрій Миколайчук та ще з десяток митців.

трембіти

Відкриття фестивалю "Червона рута", 17 вересня 1989 року

Фото: life.nv.ua

Утім свято української музики тривало під пильним контролем радянських органів держбезпеки та правоохоронців. Міліція пильнувала біля трибун стадіону та на входах на фестиваль, — поділився своїми спогадами з "Локальною історією" бард Едуард Драч: "Синьо-жовті прапори, звичайно, тоді були заборонені і міліція дуже нервово й різко реагувала на них. Уперше міліції роздали "демократизатори"— гумові кийки, якими міліціянти "умовляли" не носити української символіки. Коли ми йшли на заключний концерт, перед нам йшла група львів’ян з прапорами, на яку напала з кийками міліція. Василь Жданкін вступився за них і ми мало не отримали разом зі львів’янами добру порцію "вмовлянь". З-поза наших спин виринули люди в цивільному, тицьнули свої "корочки" міліціянтам під ніс, сказавши коротко: "Лауреати! Не трогать!". Ті лівою рукою віддавши честь, розвернулися від нас і продовжили "гумовий діалог" із львів’янами".

7FDA9C0E-2895-40BF-BBFF-3ED7B29797C3_w1597_n_r0_st_s

Під час фестивалю "Червона рута", Чернівці, 1989 рік. На фото (зліва направо): співаки Андрій Панчишин, Віктор Морозов, Василь Жданкін та громадський діяч Юрій Волощак

Фото: radiosvoboda.org

Проте це не стало на заваді Василю Жданкіну заспівати "Ще не вмерла Україна" перед десятками тисяч глядачів фестивалю. Підтримати співака вийшли на сцену лауреати конкурсу Едуард  Драч та Віктор Морозов.

"Це ж тільки 1989 рік — "саюз нєрушімий" ще здається таким непорушним, всевладність КДБ ще практично не піддається сумнівам, а його співробітники, майже не криючись, зафіксовують усе, що відбувається, на плівку для майбутніх, цілком можливо, арештів. Тож можете собі уявити рівень адреналіну в мене і в Едіка Драча, коли ми піднімалися на головну сцену після Василевого запрошення. Та й сам Василь, очевидно, був не на жарт схвильований значущістю цієї миті, бо почав співати гімн із дещо зміненою мелодією (яка, зрештою, тоді ще ні в кого не була на слуху), і лише згодом "упіймав" її. Пізніше ми вже роздобули ноти славня і виконали його, як годиться, і також уперше, зі сцени львівської філармонії у виставі "Не журись!" "Повіяв вітер степовий", — пригадує Віктор Морозов.

595202e-581978-3-w-1000

Василь Жданкін на сцені фестивалю "Червона Рута-1989"

Фото: life.pravda.com.ua

У момент виконання славню глядачі підвелися і почали підспівувати майбутній гімн незалежної України. Люди розгорнули синьо-жовті прапори. Коли голоси співаків стихли, на стадіоні "Буковина" у Чернівцях долинали вигуки "Слава Україні!", "Героям слава!". Одразу ж після цього на сцені згасло світло, — розповідає Едуард Драч: "Міліціонери перерубали сокирою електричний кабель до сцени і вичавили людей з трибун стадіону. В цей час із гучномовців звучала "Червона рута". Артистів оточив натовп міліціянтів з кийками й тільки наявність серед нас іноземних журналістів (зокрема Марти Зілик з Радіо Свобода) не дала здійснити розправу".

Без имени-1

Міліція відтісняє зі стадіону відвідувачів фестивалю "Червона рута-1989"

Фото: life.nv.ua

Тотальний контроль і репресії не дали радянській владі очікуваного результату. Відтоді фестиваль "Червона Рута" проводять що два роки. А в серпні 1991-го, у день проголошення незалежності України, гімн "Ще не вмерла Україна" урочисто залунав у залі Верховної Ради.

Схожі матеріали

Hram Arhystratyga Myhaila.jpg

Республіка Святого Саду – острівець свободи у Радянському Союзі

008-From-Volodymyr_Voyt-A26I9871

Харківська бандура. Незакритий гештальт

Щедрик 1200 діти

Повернення “Щедрика”. 100 років по тому

600.jpg

Автор відомих колядок і засновник "Маслосоюзу". Чим прославився Остап Нижанківський?

івасюк 600

Заново відкритий Володимир Івасюк

600.jpg

Ув’язнена пісня

попович сео

"Дивлюсь я на небо": Перший український хіт

Без назви-1.jpg

Українські корені американської Квітки

сео

"Першим визволився Микола Лисенко". Спогад про композитора