"Трагедія Карпатської України". Фільм 1940 року

"Трагедія Карпатської України", 1940 рік, режисер Василь Авраменко Відео: youtube.com
Go to next

15:30, 15 березня 2023

Go to next

Весна 1939-го. На Закарпаття зі США прибув український політичний емігрант Каленик Лисюк із 19-літнім сином Петром. 

Спорадичні зйомки закарпатського повсякдення переросли у документування політичного життя краю. У результаті постала майже півторагодинна англомовна кінострічка – про проголошення української держави. Режисером став Василь Авраменко, монтували відео на його студії у Нью-Йорку. Прем’єра відбулася навесні 1940 року, коли Карпатську Україну вже окупували угорці. 

Стрічці "Трагедія Карпатської України" судилося стати чи не єдиним історичним відео документом про буремні події березня 1939-го на Закарпатті.

DSCN3425.JPG

Павло Артимишин

кандидат історичних наук, науковець, дослідник проєкту "Локальна історія"

foto1_kalenyk_lysyuk

Лисюк Каленик ( 1889 — 1980)

Фото: khm.gov.ua

У часі Української революції Каленик Лисюк був військовим Армії УНР, брав участь у Першому зимовому поході. Він міг загинути в денікінському полоні, де його вже засудити до розстрілу. Але вдалося врятуватися втечею. Після поразки українських визвольних змагань емігрував спочатку до Західної Європи, а потім — до американської Каліфорнії. 

Лисюк обіймав чільні посади у кількох українських інституціях в діаспорі: дипломатичний кур’єр уряду УНР в екзилі, отаман Закордонної станиці Українського вільного козацтва на Північну і Південну Америки, директор Українського музею в містечку Онтаріо неподалік Лос-Анджелеса. Він неодноразово фінансово підтримував ще одного мігранта — хореографа Василя Авраменка. Вважав, що таким чином пропагує український танець, а отже й українську культуру. 

Коли на Закарпатті українці почали готувати проголошення незалежної держави, Авраменко і Лисюк задумали зняти про це кіно. У березні 1939-го на сході тодішньої Чехословаччини вже декілька місяців існувала автономна республіка Карпатська Україна. З 26 жовтня 1938-го її уряд очолював колишній директор учительської семінарії в Ужгороді, отець-доктор Августин Волошин. А вже 15 березня 1939 року у Хусті відбулася перша (і остання) сесія Сойму Карпатської України.

сойм

Склад Сойму Карпатської України

Фото: wikipedia.org

Каленик Лисюк зі своїм сином Петром приїхали у Хуст на початку березня. Їм вдалося зафіксувати на плівці повсякденне життя місцевого населення. У стрічці можна побачити кадри із закарпатського весілля20.41–21.42, церкви, монастирі та замок у Мукачевому 21.43–21.59, лісосплав22.46 – 24.10, випас корів породи біфало — гібрида домашньої великої рогатої худоби та американського бізона25.00–25.15; 26.10–26.33.

Лисюки знімали сутички "Карпатської Січі" проти чехословацьких загонів під командуванням Лева Прхали в Хусті та околицях. Під час однієї зйомки Петро Лисюк отримав смертельне поранення і помер 14 березня 1939. Про цей трагічний інцидент у репортажі для The New York Times згадала журналістка Енн Маккормік, яка приїхала на Закарпаття, щоб описати посилення кризи у Європі.

лисюк

Петро Лисюк (з фотоапаратом) на вулиці в Хусті

Фото: istpravda.com.ua

Попри горе Каленик вирішив завершити справу, заради якої приїхав до України. Наступного дня після смерті сина таки зняв сесію новообраного Сойму Карпатської України, яка відбулася у стінах Хустської гімназії. У фільмі глядачі мають можливість побачити та почути чільних діячів та лідерів Карпатської України: Августина Волошина 29.28–29.34, Юліяна Ревая29.35–29.41, Августина Штефана29.41–29.46, Михайла Бращайка29.46–29.50, Степана Клочурака29.51–29.54, Степана Росоху29.54–30.00. На відео є історичні моменти: проголошення самостійності Карпатської України, виконання гімну "Ще не вмерла Україна!", Президент Карпатської України доктор Августин Волошин складає присягу, депутати приймають Конституції Карпатської України49.32–1.08.30.

Однак зйомки довелося зупинити. Ще у ніч на 14 березня угорська армія невеликими силами почала просування углиб території Карпатської України. А вже вранці 16 березня, через добу після проголошення незалежності, українська влада була вимушена покинути Хуст. Сам Каленик Лисюк виїхав до Словаччини, а звідти — до США. 

1fa7a34-7- (1)

Каленик Лисюк біля кінокамери з січовиками — учасниками реконструкції. Словаччина, квітень, 1939 рік

Фото: istpravda.com.ua

У Нью-Йорку студія "Авраменко Фільм Продакшн" продовжила роботу над фільмом.  Композитором фільму став Антін Рудницький, монтажером — Джек Кемп, режисером і продюсером — Василь Авраменко. Оператором у титрах зазначили Калинка Лисюка.

До відео із Закарпаття додали англомовний блок із коротким нарисом історії України (на карті, до речі, позначили, що Кубань українська). Прем'єра кінокартини відбулася 15 квітня 1940-го у Нью-Йорку. В той час вся територія Карпатської України вже понад рік була окупована Угорщиною. В Європі тривала Друга світова війна. Втім американська публіка того квітневого вечора могла (багато хто вперше) побачити, що існує такий народ  — українці — зі своєю тривалою історією та культурою. І який буде відстоювати своє право на власну державу навіть у часто нерівній боротьбі зі супротивниками.

"Ми сподівалися, — зазначав продюсер фільму Василь Авраменко, — що камери запишуть розвиток нашої вільної держави, але доля розпорядилася по-іншому... Цей фільм створений не для розваги глядачів, а для запевнення всіх українців, що наше натхнення не знищене, що ми зберігатимемо наші сили для боротьби проти загарбників"

Схожі матеріали

Бльондин сео

Місія Волтера Бльондина

карпатська україна сео

"Карпатська Україна тримається довше, ніж очікувалось". Репортаж The New York Times 1939 року

800x500 obkladunka Pagiria.jpg

Карпатська Україна | Олександр Пагіря

600.jpg

Яблуко розбрату

600.jpg

Полювання на президента

hust_tekst-39.jpg

Втрачена столиця – Хуст

600.jpg

Давид проти Голіафа. Як постала Карпатська Україна