Військовий літак австро-угорської армії. Історія одного фото

1200.jpg
Go to next

15:12, 11 травня 2021

Go to next

Цей кадр – рідкісний знімок військового літака цісарсько-королівської армії Австро-Угорської імперії в небі. “Локальна історія” натрапила на цю світлину в особистому архіві Лукії Лесіцької зі села Унів, що під містом Перемишляни на Львівщині. Фотографію зроблено в 1910-х роках. У літаку – її батько, пілот Володимир Лесіцький. Це його перший політ

IMG_20240221_233819 (1)

Роксолана Попелюк

магістр історії, аспірантка Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича, дослідниця проєкту “Жива історія”

Напередодні Першої світової війни літаки використовували передовсім для розвідки. Кабіна примітивного літального апарата могла вмістити двох осіб. Решту простору займала техніка, що мала фотографувати ворожі шанці. Певно, саме з такого апарата і зробили цю світлину. Це єдине таке фото, на яке “Локальній історії” вдалося натрапити за сім років експедицій селами Західної України, – у повітряному флоті Австро-Угорської імперії випало служити небагатьом.

“Мій батько пішов на війну 1913 року. [Ішов] не на війну, а до призову, напередодні Світової війни – і повернувся додому вже в 1920-му. Він був пілотом. В Італії був у полоні, навоювався досить”, – розповіла пані Лукія.

Перед Першою світовою війною військово-повітряні сили Австро-Угорської імперії були одними з найслабших. Мали на озброєнні приблизно 40 літаків, 20 дирижаблів і повітряних куль. Боєздатність повітряного флоту забезпечувало майже 100 пілотів – серед яких, ймовірно, і Володимир Лесіцький. Провідні позиції належали авіаціям Росії та Німеччини – вони були приблизно всемеро чисельнішими.

Повернувшись з війни, Володимир Лесіцький опанував ковальську справу, отримав диплом спеціаліста. Із початком Другої світової війни його знову мобілізували. Під час служби Володимир Лесіцький захворів, а перед приходом німців втік з лікарні. Помер чоловік вдома у 1941 році.

“Мій батько казав: “Діти, ви будете жити в дуже переломний час, страшний! Тільки старайтеся про одне – щоб ви ніколи не втратили людської гідности!” – пригадала Лукія Лесіцька.

Схожі матеріали

lendliz 1200.jpg

Доброго вечора, ми з Америки: шість запитань про ленд-ліз у Другій світовій та в Україні

Андрій Харук 800x500

Як зародилася військова авіація в Україні | Андрій Харук

600авіа.jpg

Сім найбільших авіатрощ в українському небі

Антонов 1200

Батько “Анів”

600.jpg

Повітряний експрес для Директорії

Петро Франко 1200

Франко, син Франка. Легенда українського неба