"Білосніжка і семеро гномів"

295_L'viv_Lyubomyr Polyuha_new
Вистава "Білосніжка і семеро гномів" за участі дітей "Рідної Школи". Львів, 1936 року Фото: з особистого архіву Ярослави Полюги
Go to next

15:49, 7 лютого 2024

Go to next

Виставу за мотивами відомої казки братів Грімм зіграли діти "Рідної Школи" імені князя Лева в Народному домі у Львові 1936 року. Школа містилась на вулиці Круп’ярській, 12 і 15. Світлина з домашнього архіву Ярослави Полюги, у заміжжі Мельничук1929–2018. Тут ми бачимо її семирічною дівчинкою, яку вдома лагідно називали Сяйця, і стоїть вона друга ліворуч. Постановкою цієї, як і інших вистав "Рідної Школи" займалась Ярославина мама – Іванна Полюга, випускниця театральної студії під керівництвом Леся Курбаса.

пуківський.jpg

Юрій Пуківський

кандидат історичних наук, заступник головного редактора журналу "Локальна історія"

"Рідна Школа" розвивала українське шкільництво в умовах Габсбурзької імперії, а згодом ІІ Речі Посполитої. Року 1937 у її структурі налічували 768 захоронок дитячих садків, де перебувало майже 30 тисяч дітей. Крім того, організація охоплювала 33 початкові школи, 12 гуманітарних і дві торговельні гімназії, 11 ліцеїв. А ще — 145 драматичних гуртків, 113 хорів, 71 курс крою та шиття, курси українознавства, 10 оркестрів, 653 самостійні бібліотеки, три книгарні. Після окупації Галичини радянськими військами у вересні 1939 року товариство припинило свою діяльність. 

А вже наступного року заарештували Ярославиного батька — Івана Полюгу, колишнього старшину УГА, одного із засновників Українського таємного університету. Старший брат Ярослави — Любомир Полюга1925–2016 — став особистим охоронцем головного командира УПА Романа Шухевича. Заарештований і засуджений на десять років таборів ГУЛАГу. 

полюга

Любомир Полюга, середина 1940-х років

Фото: з особистого архіву Любомира Полюги
2179-portrait_former

Ярослава Мельничук (дівоче Полюга)

Фото: Територія Терору

Ярослава Полюга під час навчання у Львівському медінституті співпрацювала з ОУН, допомагала підпіллю медикаментами. Вперше заарештована 20 жовтня 1948 року, вдруге — 16 червня 1949 року. Засуджена за статтями "зрада батьківщини" та "участь в контрреволюційних організаціях" Кримінального кодексу УРСР. Покарання відбувала в таборах ГУЛАГу Амурської области РРФСР. Року 1956 повернулася до Львова і працювала лікаркою.

Схожі матеріали

Лесь Курбас

Довга дорога на схід Леся Курбаса

800x500 obkladunka Ostapowuch.jpg

Музична культура Галичини понад 100 років тому | Іван Остапович

сео

Зі сцени — на футбольне поле

тигролови сео

Партитура для "Тигроловів"

Олег_Вергеліс

Корифеї за лаштунками. Олег Вергеліс

якуб

Різдвяна зоря Якуба Гаватовича

Maria_Zankovetska 1200-600.jpg

Фінський старт Марії Заньковецької

сео

Ідейно (не)правильний театр

600.jpg

"У свідомості українців відсутнє розуміння, що знати свою сучасну культуру – дуже важливо", – Владислав Троїцький