Вокаліст The Doors Джим Моррісон у вишиванці від Енді Воргола

Jim-Morrison1
Джим Моррісон у вишиванці Фото: rockphotographymuseum.com
Go to next

10:40, 31 січня 2024

Go to next

До середини 1960-х років Гай Вебстер здобув славу фотографа зірок рок-н-ролу. З ним співпрацювали The Rip Chords, The Rolling Stones, The Mamas and the Papas, Боб Ділан, Simon & Garfunkel. Врешті, коли 1965-го вигулькнув гурт The Doors, Вебстер розпочав співпрацю і з ним. Під час однієї з фотосесій вокаліст Джим Моррісон з’явився у… вишиванці. Напередодні сорочку йому подарував один із творців стилю поп-арт Енді Воргол. А той купив сорочку на подарунок в українській етнокрамниці на Мангеттені "SURMA".

DSCN3425.JPG

Павло Артимишин

кандидат історичних наук, науковець, дослідник проєкту "Локальна історія"

У липні 1910-го 15-річний юнак-мігрант Мирон Сурмач пересікав Атлантику у пасажирській каюті третього класу, назавжди покидаючи рідний Желдець на Галичині. По прибутті до США нове життя вирішив розпочати у містечку Вілкс-Барре в Пенсильванії. Та через кілька років переїхав до Нью-Йорка, де у 1918 році відкрив невеликий магазин на Мангеттені. 

21surmach2

Мирон Сурмач біля крамниці "SURMA" , 1981 рік

Фото: day.kyiv.ua

У крамничці Сурмач продавав платівки, книги, пресу, одяг та смаколики, загалом усе, пов’язане з українською тематикою та діяльністю української громади в еміграції. Власник замовляв їх з Батьківщини (наприклад, видання НТШ чи вироби народних майстрів), та купував у місцевих виробників,  представників діаспори.

Заклад отримав назву "SURMA" — на честь українського автентичного дерев’яного духового інструменту, водночас обігруючи прізвище засновника. 

Крамниця декілька разів змінювала розташування — втім весь час в межах нижньомангеттенського Іст-Вілледжу. Врешті у 1943 році "SURMA" отримала постійний осідок за адресою 11 E 7th St — у кам’яниці, збудованій 1900-го року.

Заклад став важливою частиною "Маленької України" — сформованого українськими мігрантами етнічного анклаву на Нижньому Мангеттені. З крамниці можна було пішки дійти до Української католицької церкви Святого Юра, українських ресторанів "Веселка", "Київ", "Одеса", Українського музею, мистецького клубу, культурного центру… Тож клієнтів ніколи не бракувало, здебільшого це були емігранти з України або Східної Європи. 

"Золотим" часом для продавців стали 60-ті, коли у США поширилася мода на автентичний, народний одяг. Справи у Мирона Сурмача та його сина — спадкоємця сімейного бізнесу Мирона-молодшого пішли вгору. Серед їхніх покупців були такі зірки як Джиммі Хендрікс, Роберт Редфорд, Кендіс Берген, Вуді Аллен, Дженіс Джоплін. Найпопулярнішим товаром крамниці стала українська вишиванка.

myron-surmach

Мирон Сурмач в крамниці

Фото: seedsandroots.net
myron-surmach-z-druzhynoyu-830x1024

Мирон Сурмач з дружиною

Фото: seedsandroots.net

Частим гостем був і виходець із лемківської родини Ендрю Воргол — один із творців поп-арту, культова постать сучасного мистецтва. Якось Воргол придбав у крамниці вишиванку та подарував солісту щойно створеного гурту The Doors Джиму Моррісону. Вони познайомилися на одній із відомих на весь богемний Нью-Йорк вечірок, які митець організовував на своїй студії "Фабрика".

Саме цю вишиванку лідер The Doors одягнув на фотосесію із Гаєм Вебстером 1966 року. На той час у його портфоліо вже була співпраця із The Rolling Stones, The Rip Chords, Бобом Діланом, обкладинки для The Mamas & the Papasдебютний альбом "If You Can Believe Your Eyes and Ears" та Simon & Garfunkel культовий альбом "Sounds of Silence".

FwZYSg0XwAM1rbb

Джим Моррісон у вишиванці

Фото: rockphotographymuseum.com
моррісон
Фото: rockphotographymuseum.com

Коли 1965-го на небосхилі американського року з’явилися The Doors, учасники гурту для швидкої промоції вирішили скористатися послугами вже відомого в музичних колах Вебстера. Він і створив першу обкладинку студійного альбому групи, що побачив світ 1967-го.

На жаль, фото Моррісона у вишиванці (як соло, так і з іншими членами команди) туди не потрапили, залишившись у приватному архіві фотографа на довгі десятиліття. Загалу вони стали відомими лише нещодавно. Нагадуючи про світ, який вже відійшов: Моррісон помер у липні 1971-го, не доживши до 28 років, Гай Вебстер — у лютому 2019-го в каліфорнійському Охаї, а засновник і багаторічний очільник "SURMA Ukrainian book and music store" Мирон Сурмач відійшов у засвіти у травні 1991-го.

Справу батька продовжив спершу його син Мирон-молодший, а пізніше — й онук Маркіян. Однак високі податки на майно, утримання крамниці та поширення дешевих спеціалізованих товарів в інтернеті упродовж у 2000-х призвели до занепаду раніше прибуткового бізнесу. У 2016 році магазин закрили, перетворивши на історію одну з локацій, які колись формували "Маленьку Україну" у серці Нью-Йорка.

Схожі матеріали

гуменюк сео

Павло Гуменюк. Король українських скрипалів у США

016_28843181_Фотоотпечаток- Внутренний вид хаты_4813-48-1_1

Ікони та вишиті рушники. Як жили українські переселенці Зеленого Клину

600.jpg

Не пережив СРСР. Пережила музика

ориняк

У пошуках Єви. Історія про війну, чуму та еміграцію

сео піч

На Далекий Схід із українською піччю

mullok 1.jpg

Остання корейська принцеса – українка за походженням

600

"У США українці мають імідж найсильнішої нації", — Марія Климчак

Оксана Забужко 800_500

Українська політична еміграція | Оксана Забужко

Без назви-1.jpg

Українські корені американської Квітки