"По оргазму щодня – без лікарень життя". Огляд книги "Пригоди в оргазмотроні" Крістофера Тернера

ezgif.com-gif-maker (1).gif
Go to next

21:20, 9 грудня 2021

Go to next

На обкладинці цієї книги є позначка "18+". І це не маркетинговий хід. Тут шістсот сторінок про життя науковця, який доводив, що найбільші людські лиха – від сексуального незадоволення. Відстоювання цього переконання зрештою звело його в могилу. Але шлях сірою зоною між наукою та псевдонаукою Вільгельма Райха, австрійського єврея з українського села, залишив одні з найдивніших слідів в історії мислителів минулого століття. Книга вийшла у Видавництві Старого Лева

Володимир Молодій.jpg

Володимир Молодій

журналіст

Вільгельм Райх народився 1897 року в селі Добряничі, що за 50 кілометрів від Львова. Тоді – Австро-Угорщина. Згодом подружжя Райхів переїхало, хлопець ходив до гімназії у Чернівцях. Відвоювавши на фронтах Першої світової війни, Райх почав вивчати психоаналіз у Відні та став улюбленим учнем Зигмунда Фройда. Відтак висував радикальні гіпотези.

"Якщо б люди були сексуально задоволеними, звільненими від ланцюгів суспільної репресивності й охоче полігамними, припускав він, не було б війн, садизму чи то інстинкту руйнації, а на зміну всьому цьому прийшла б генітальна утопія"

Райх відстоював таку ідею: що кращі та якісніші оргазми переживає суспільство, то менше ненависти буде в ньому. Також заохочував до сексу підлітків. Такі ідеї, ще й у час, коли оголену жіночу ногу суспільство сприймало як ледь не порнографію, доволі швидко відштовхнули його колег. А Фройд не відповідав на листи.

Однак Райх не збирався відмовлятися від своїх ідей. Невдовзі він заявив, що виявив енергію, яка є основою всесвіту, – оргон. Щоб її акумулювати, сконструював оргонний акумулятор – велику скриню, у якій людина з лікувальною метою повинна була провести деякий час. Опроміненням оргоном Райх взявся лікувати все, від раку до імпотенції. 

"Ми збиралися виростити наступне покоління дітей, які б відрізнялися від усіх інших, і лікувати пацієнтів, які впливали б на своїх дітей відповідним чином. Люди зростатимуть впевненими у собі, енергійними, вони будуть особистостями у власних очах"

Вже переїхавши до США на початку 1940-х, Райх намагався здобути підтримку Альберта Айнштайна. Однак той, спочатку зацікавившись "відкриттями" австрійця, коли дослідив їх, то як і Фройд, не виходив на контакт.

Райх писав у своєму щоденнику:

"Наука! Зараз я їй під зад закладу бомбу!.. Через п’ятдесят, максимум сто років вони зроблять з мене ідола"

Натомість заклав бомбу під самого себе. Останні його дні не можна назвати успішними, навіть за великого бажання. Помер Вільгельм Райх знеславленим в американській в’язниці 1956 року. Про останні роки його життя 2012-го вийшов фільм з відповідною назвою "Дивний випадок Вільгельма Райха".

Райх був одружений тричі і мав трьох дітей. Слова останньої подруги – Аврори Каррер, авторки його біографії, є такими, що ідеально змальовують його характер та амбіції:

"Якщо Вільгельм Райх не міг впоратися із чотирма жінками та трьома дітьми, (мені) цікаво, як він збирався врятувати світ?"

Однак навіть сьогодні ідеї Вільгельма Райха мають прихильників. Сотні аналітиків у всьому світі все ще практикують терапію за його методами. І досі все ще продають його оргонні акумулятори. Кілька років тому такий можна було купити в Німеччині за 1230 євро.

Книжка написана вільно й легко. Крім інтелектуальної історії Райха, тут йдеться про післявоєнні бентеги Європи, становлення психоаналізу, передумови нацистської катастрофи й початки сексуальної революції в Америці.

Книгу "Пригоди в оргазмотроні" можна купити тут.

Схожі матеріали

солід сео

Таємний суп. Уривок з книжки Юрія Скіри "Солід. Взуттєва фабрика життя"

1200_C6PW8K8.2e16d0ba.fill-1200x630

"Козацький Марс". Уривок з книжки Олексія Сокирка про державу та військо Козацького Гетьманату

1.Кавер_книги_1200х600_.jpg

“Кафе Європа”, “Збагнути Росію”: 10 історичних книжок 2020 року, які варто прочитати

Куромія 600х400.jpg

"Необачно трактувати Донбас як регіон, який є ворожим до цінностей Революції Гідності”, – Гіроакі Куромія

image

І знову геноцид. Уривок книжки Тімоті Ґартон Еша "Рідні землі"

3

"Культ російського імперіалізму". Уривок із книги про Михайла Демковича-Добрянського

Кн_колаж_1200x630 – кн2

"Дискримінація і нерівність" проти дискримінації та нерівності. Огляд книжки Томаса Совелла

7

Життєпис Євгена Коновальця від Олега Ольжича. Книжка 1941 року

Громенко_сео-1200х630

Короткий курс "Історії України" в Росії