Нарбут і три валети. Кого зобразив художник на українських гральних картах?

Ред
Георгій Нарбут. Проєкт гральних карт Фото надала авторка

11:28, 13 березня 2025

Go to next

Бароковий Георгій Нарбут любив алегорії та символи, і кращої кандидатури на творця українського гербу й грошей годі було шукати. Уже в листопаді 1917 року він разом з графіками Олексієм Красовським, Амбросієм Жбахою та Василем Кричевським починають працювати над  важливим проєктом державної ваги. Адже держава без символіки — не держава. Та мало хто знає, що Георгій Нарбут створив колоду українських гральних карт, одну з трьох (дві інші створили Амбросій Жюаха і Олексій Красовський). 

galyna-pagutiak.jpg

Галина Пагутяк

письменниця, лавреатка Шевченківської премії з літератури

Валети у картах символізують васалів, молодих лицарів. Георгій Нарбут намалював своїх персонажів у стилі козацького портрету "парсуни". Королями у нього були гетьмани, як і годиться для українських гральних карт, а валетами він призначив себе і своїх найближчих друзів — геральдистів Вадима Модзалевського і Владислава Лукомського, книгу яких "Малоросійський гербовник" він ілюстрував. Вийшла вона в Петербурзі у 1914 році, і ще донедавна репринтне видання 1993 року можна було купити за безцінь у книгарнях. Українці не надто цікавляться своєю історією, до слова "Історія русів" теж залежувалася роками на полицях. Озброївшись власним примірником "Гербовника", я вирішила встановити, хто є хто з чотирьох валетів, бо в кожного за плечима був родовий герб. Про портретну схожість не йшлося — всі чотири валети були вусаті, але вуса в кожного були інші, голояк і одежа, очевидно, XVII століття. 

62166775_1b6bfc50_1.max-800x600

Георгій Нарбут (1886—1920)

Фото: wikipedia.org

Чому із  сотень гербів Нарбут обрав саме ці чотири? Найперше мою увагу привернув герб Гербурт, відомий ще з ХІІІ століття, який у Моравії отримав ще одну назву Павезавидозмінене ім’я онука Герборда із Фульма. Виявляється, що козацькі старшини Модзалевські з Чернігівщини, теж мали стосунок до славних Гербуртів, очевидно, подільської гілки, бо галицькі мали замість трьох мечів — два. Отже, валет дзвінковий — Вадим Модзалевський. Це, мабуть, найкрасивіше зображення, яке асоціюється з козаком Мамаєм, із-під розстебнутого жупана виглядає сорочка, вишита взором з калиною. На ній є також ініціали Г.Н. — Георгій Нарбут.

2

Проєкти гральних карт Георгія Нарбута

Фото: wikipedia.org

Валет чирва — це сам Георгій Нарбут, герба Тромба — переплетення трьох рогів-труб. У нього в руках квадратна пляшка, а на голові волохата шапка-кучма. Валети ще й символізують пори року, чирва — зиму.

Наступний — піковий валет — Владислав Лукомський, або як він сам себе називав — Ольгердович-Лукомський, нащадок литовських князів Гедимінів. Відомий геральдист, автор "Родословника", герб Тупа Підкова. В руках пікового валета — лук зі стрілами, натяк на прізвище — Лукомський.

І четвертий валет хрестовий — Олексій Красовський, син поміщика з Лебедина. Художник стискає в руках шаблю, герб Ястршембець.

Кольори гербів встановити неважко, є їхній опис. А як виглядали самі карти в кольорі ми вже не дізнаємося. 

Як би ми не ставилися до картярських ігор, але самі карти були творінням мистецтва, якщо їх створювали художники. Чому уряд УНР доручив створення українських карт у такий складний час? Бо вони могли принести прибуток, наповнити скарбницю молодої держави. На жаль, всі три колоди так і не дочекались друку. З відомих причин. Однак, згадуючи творчість Григорія Нарбута, який народився в один день з Тарасом Шевченком, попри герб, Абетку, паперові гривні, поштову марку, треба згадати і колоду українських гральних карт.

Дочитали до кінця? Підтримайте редакцію "Локальної історії" на Patreon!

Схожі матеріали

Мурашко_за роботою.jpg

Смерть Мурашка. Хто і за що вбив українського художника?

грушевський сео

Путівник Грушевського

Pic_I_V_Ivasiuk_Mykola_Bohdan_Khmelnytskys_Entry_to_Kyiv

Віддав картині 38 років життя. Спогад доньки про художника Миколу Івасюка

сео плакат

"Бий більшовика". Польські плакати 1920-го

trush 2 1200 900.jpg

“Острий полєміст, інтелігенція глибока”: Іван Труш і його шедеври

Unia_Lubelska.jpg

Ян Матейко "Люблінська унія"

мечеть

Між Візантією і авангардом

горська 960

“Вперше присутня на власному похороні”, – Алла Горська

кульчицька

Білим по білому. Портрет сестри Олени Кульчицької