08:54, 30 грудня 2021

У Львові презентували виставку до 116-річчя художника Гординського

Глядачам представлять повний процес втілення художнього задуму митця: від начерку-рисунку до проєкту, за яким згодом виконувались великі твори.

Баннер_С. Гординський.jpg
Фото: пресслужба музею

30 грудня у Національному музеї ім. Андрея Шептицького у Львові відкриють виставковий проєкт “Монументальне мистецтво Святослава Гординського: начерки, рисунки, проєкти”. Його присвятили 115-й річниці від Дня Народження митця.

Про це Локальній історії  повідомили у пресслужбі музею.

“Святослав Гординський – всебічно обдарований митець, який залишив багату спадщину в царинах малярства, поезії, літературної та мистецької критики, художнього перекладу, мистецтвознавства. Маестро Гординський був також визнаним майстром монументальних розписів на християнську сакральну тематику. Мозаїки, стінописи та іконостаси його авторства прикрашають 56 храмів у Європі, в Канаді, у США й Австралії”, – наголосили у музеї.

Там зазначають, що у березні 1944 року художник виїхавфї до США, бо з приходом радянської влади не бачив перспектив для своєї творчості. Саме на еміграції митець звернувся до церковних розписів. Стінописи його авторства прикрашають церкву Христа-Царя у Філадельфії, Церкву Св. Варвари у Відні, собор Покрови Пресвятої Богородиці та св. Апостола Андрія Первозваного в Мюнхені і багато інших.

IMG_20211230_083727.jpg
Фото: пресслужба музею

На виставці “Монументальне мистецтво Святослава Гординського: Начерки, рисунки, проєкти” глядачам представлять процес втілення художнього задуму митця: від начерку-рисунку до проєкту, за яким згодом виконувались монументальні твори.

Упродовж 2005 - 2013 років дочки митця Лада Гординська-Кая та Лариса Гординська передали в дарунок Національному музею у Львові ім. А. Шептицького 665 рисунків і начерків свого батька. Третину збірки становлять ескізи та проєкти монументальних розписів і мозаїчних панно. Саме ця частина колекції надихнула кураторку Оксану Гринів на створення виставкового проєкту.

Зокрема, на виставці представили по декілька підготовчих робіт на сюжети “Преображення Господнє” та “Розп’яття з пристоячими”, які передували проєктам мозаїк собору Св. Софії в Римі. Над оздобленням цього собору Гординський працював близько 25 років.

IMG_20211230_083751.jpg
Фото: пресслужба музею

Експоновані нариси та проєкти монументальних розписів храмів доповнили текстами про їхню історію і де їх експонують, про час і деякі подробиці праці над оздобленням інтер’єрів сакральних будівель. В експозиції також показали проєкти іконостасів Гординського до двох каплиць у США і до церкви Св. Івана Хрестителя в Нью-Йорку.

“Роботи, як і рисунки до проєктів стінописів чи мозаїк, засвідчують високу майстерність художника, якому були під силу і вишукані, мініатюрних розмірів, малюнки, і монументальні розписи, що збагачують інтер’єри українських католицьких та православних церков у діаспорі”, зазначили в музеї.

Виставка триватиме до 28 лютого.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що у США відкриють виставку українського мистецтва епохи перебудови.

Схожі матеріали

600.jpg

Митець затьмареного розуму. Никифор Дровняк

600.jpg

Козак українського гумору

prymachenko_800-500.jpg

Марія Примаченко. Залізна леді з Болотні

vesniani_klopoty.jpg

Віктор Зарецький — український Клімт

600.jpg

Останні дні Георгія Нарбута

trush 2 1200 900.jpg

“Острий полєміст, інтелігенція глибока”: Іван Труш і його шедеври

600х400.jpg

Драма розкошів і швидкоплинності Катерини Білокур

Мурашко_за роботою.jpg

Смерть Мурашка. Хто і за що вбив українського художника?

600.jpg

Безпредметне мистецтво Пархомівки