16:35, 25 лютого 2021

У Львові показали унікальну світлину Лесі Українки із “зашифрованою” присвятою

За свідченням рідних письменниці, на цій світлині у Лесі найбільш властивий їй вираз обличчя.

lesya1.jpg
Фотопортрет Лесі Українки. Чернівці, 1901 рік Фото: Дім Франка
lesya2.jpg
Зворот світлини із Лесиним підписом Фото: Дім Франка

У “Домі Франка” у Львові показали унікальне фото Лесі Українки. Виставку однієї світлини провели до 150-річчя з дня народження письменниці. Про це повідомляє кореспондентка Локальної історії

Фото вперше експонують публічно. Це єдиний відомий на сьогодні оригінал фотопортрета 30-річної Лесі Українки, зробленого 1901 року у “Фотографічно-артистичному ательє” Яна Кржановського в Чернівцях (тепер вулиця Ольги Кобилянської).

“Унікальність фото полягає передусім у її автентичності – це справжня, оригінальна світлина розміром 10,8х6,4 см, а не пізніша копія чи передрук, а також в авторській присвяті на звороті – Леся Українка подарувала фото своїй подрузі, письменниці Ользі Кобилянській”, – розповів директор Львівського музею Івана Франка Богдан Тихолоз.

На звороті світлини Леся Українка залишила “зашифроване” звернення до Кобилянської – “Комусь від когось на спомин “літа на Буковині” 1901 р.” (точне означення дати й місця – Чернівці, 30 VІІ 1901. 

Також на світлині – авторський афоризм Лесі Українки: “Цвіт папороті можна дістати, тілько переживши найстрашнішу ніч”.

Як пояснює директор музею, йдеться про особисту втрату Лесі Українки. Перед поїздкою у Чернівці передчасно помер її близький приятель Сергій Мержинський, за яким Леся Українка доглядала до самого відходу. А також про інтимну біографії її подруги, Ольги Кобилянської, а саме розрив з Осипом Маковеєм, з яким буковинська письменниця прагнула пов’язати своє життя.

За свідченням рідних Лесі Українки, її чоловіка Климента Квітки та сестри Ізидори Косач, на цій світлині у Лесі найбільш властивий їй вираз обличчя. Сама письменниця іронізувала, що вигляд на цьому фото у неї занадто смиренний: “бараник Божий”.

Світлину закупили для фондів Музею Франка у 2001 році, проте тільки тепер фото отримало фахову наукову атрибуцію завдяки експертизі дослідниці біографії письменниці Тамари Скрипки.

За її припущенням, світлина походить із колекції Ольги Косач-Кривинюк, сестри і біографа поетеси, та, ймовірно, певний час зберігалася у фондах Наукового товариства імені Шевченка у Львові разом з іншими матеріалами особистого архіву Лесі Українки, а згодом, можливо, було в науковому опрацюванні відомої дослідниці життя і творчості Лесі Українки Марії Деркач.

Нагадаємо, до 150-річчя з дня народження Лесі Українки видали повне зібрання її творів та листів у 14 томах. Придбати його неможливо, увесь тираж передадуть бібліотекам. Проте у вільному доступі є електронна версія багатотомника.