09:19, 11 листопада 2021

На Рівненщині перепоховали 25 жертв НКВС, серед яких були жінки та діти

Дослідники з'ясували, що цих людей піддали тортурам, а потім розстріляли.

Q4izC1636547489EGjEq.jpeg
Фото: Павло Подобєд

У місті Костопіль, на Рівненщині, відбулась урочиста церемонія перепоховання останків 25 людей, які стали жертвами НКВС.

Про це повідомляє Український інститут національної пам'яті.

Зазначають, що мешканці Костополя понад 70 років не знали про масове захоронення жертв радянських карально-репресивних органів на території місцевої військової частини. Підтвердити чутки і перекази старожилів вдалось завдяки зверненню до Українського інституту національної пам’яті рівнянина Юрія Гака, який повідомив, що на початку 1990-х років, під час земляних робіт на подвір’ї колишньої частини НКВД, виявили людські останки. Яму зі страшною знахідкою закопали. Дослідження розпочали у 2020 році з ініціативи і коштом Українського інституту національної пам’яті.

Фахівець Меморіально-пошукового центру “Доля” Володимир Харчук, який здійснював дослідження ділянки розповів, що в тюрмі проводили допити з катуваннями.

“Є сліди того, що ці люди зазнали тортур, а потім їх розстріляли”, – зазначив Володимир Харчук.

kab1636547321fHr.jpeg
Фото: Павло Подобєд

“Загалом вдалось ексгумувати останки 25 осіб, які були страчені НКВД у 1944-1947 роках. Серед них – вояки УПА і звичайні цивільні – зокрема жінки та діти. Вбивали ударами кольби або пострілом в голову. На жаль, встановити імен жертв радянських карателів не вдалося”, – розповів директор Меморіально-пошукового центру “Доля” Святослав Шеремета.

Антропологиня Ольга Мінейко наголосила, що на обстеженій ділянці виявили останки 12 чоловіків, 10 жінок і трьох неповнолітніх дітей віком приблизно 10, 12 та 17 років. Можливо, вони були членами сімей повстанців. Дослідження показали, що особливо жорстокого поводження в тюрмі зазнали жінки. Усіх розстріляних кинули в яму долілиць і закопали.

Церемонія перепоховання відбулась за участі почесної варти Збройних Сил України, представників Українського інституту національної пам’яті, депутатського корпусу Костопільської міської ради, ветеранів російсько-української війни і громадськості.

“Історики знають багато про радянську окупацію із документів. Однак сьогоднішня подія розповідає нам про окупацію не в цифрах чи абстрактних виразах, а в людських долях. Одна справа, коли ти знаєш, що російські більшовики окупували УНР, а через 20 років – і Західну Україну. Натомість, коли стоїш над розстрільною ямою, в якій не лише українські повстанці, але й жінки та діти – зникають будь-які сумніви: Радянський Союз, як і Третій Рейх – це окупаційний режим, який і поводився відповідно на українських землях”, – підкреслив начальник відділу обліку та збереження місць пам’яті Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд.

Поховали віднайдених жертв НКВД у 25 окремих трунах на Костопільському міському кладовищі, поряд із захисниками, які загинули а нинішній російсько-українській війні. 

1wh1636547273B7b.jpeg
Фото: Павло Подобєд

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що в Одесі виявили одне із найбільших в Україні поховання жертв НКВС.

Схожі матеріали

600.jpg

Не пережив СРСР. Пережила музика

Ярослав Когут

“В'язні пішли на солдатів голіруч”. 94-річний Ярослав Когут про участь в Норильському повстанні

Пані 600

“Вмирати дозволяли мовчки”. Сторічна українка – про Голодомор, заборону молитися і нацистський полон

600.jpg

Саліна: територія страху

Jurij Prohasko 600.jpg

“Кожне покоління українців має травму від росіян”, – психоаналітик Юрко Прохасько

семенко сео

Чому Семенко палив Шевченків "Кобзар"?

кочур 1200

Григорій Кочур. Людина, яка знала все

Без назви-2.jpg

Воркутинське повстання. Разом і до кінця

торгсин сео

Коштовності в обмін на їжу