09:53, 17 червня 2021

На Прикарпатті знайшли таємне місце таборування загадкової сотні УПА

Про загін командира із позивним “Вікторія” дослідники знають дуже мало - наразі нічого невідомо ані про його керівництво, ані про учасників. 

табір вікторії.jpg
hromadske.radio

На Прикарпатті віднайшли місце таборування сотні УПА особливого призначення під командуванням підпільника із позивним “Вікторія”.

Про це повідомляє Громадське радіо.

Дослідники розповідають, що у лісі біля села Тисів на Болехівщині близько 140 стрільців проходили вишкіл з військової топографії, також здійснювались вишколи медсестер Червоного Хреста ОУН, бойові та ідеологічні підготовки. Загін був настільки засекреченим, що інформації про нього дуже мало навіть в архівах.

Про місце таборування сотні жителю села Тисів Миколі Зваричу розповідав його дідусь, який будував для бійців бараки. У лісі залишились рештки двох напівземлянок – житла повстанців, виритого в землі глибиною метр і накритого дахом.

“Мій дідусь був 1907 року народження. Він був майстром будівничим – хати будував дерев’яні по окружних селах. І за те його сюди взяли – тут так просто не брали кого-небудь. Він розказував за ту сотню “Вікторія”. Страх був, бо про цю сотню небагато людей знали в той час. Вже як пішла сотня звідси, то думав: “Слава Богу, що пішла. Бо, не дай Боже, прийдуть НКВДисти. Точно візьме мене на допит Служба безпеки”. Каже, що було страшно”, – розповів Микола Зварич.

Пошуковці обшукали ліс навколо напівземлянок на відстані 2,5 км. Знайшли обмурований камінням бункер та кулеметні точки, предмети побуту і зброю.

 “Тут карабіни, і штик-ножі знайшли. Досить гарний екземпляр запальнички, що наші хлопці використовували. Також є докази, що тут використовували зброю Дехтярьова. Є документи, що знайшли в ящику. Кожну річ діставали з такими зусиллями – полегеньку копаємо, розгрібаємо ту купку – а нам потроху показуються шматки скла чи ще щось. Тяжка праця направду”, – каже місцевий мешканець Василь Дуб.

 

повстанка.jpg
hromadske.radio

Учасниця ОУН Катерина Гаврилів з позивним “Зелена” тоді робила повстанцям щеплення від тифу та  уколи від “скул” – наслідків переохолодження. За її словами, табір розташовувався у глибині Танівського лісу, який росте навколо кількох сіл Болехівщини.

“У 1944 році перший раз була на цій площі, де в той час була сотня “Вікторії” . Вона була сильно законспірована, бо безпосередньо підпорядковувалася “Лицареві” – командирові УПА. Я тоді при обласному проводі працювала. Так прийшов крайовий обласний Федір, сказав, що в Танівському лісі є сотня “Вікторії”, сказав, що треба йти, сказав», – розповідає Катерина Гаврилів.

У свою чергу директор КП “Пам’ять” Василь Тимків наголошує, що інформації про те, хто був командиром та учасником цієї сотні, наразі немає. Фахівці вивчають кримінальні справи та спогади з архівів. У деяких з них згадують про загін “Крилаті” під командуванням сотенного з позивним “Вікторія”.

 

загін вікторії3.jpg
hromadske.radio

Науковці відновили частину знайденого на місці таборування архіву. З’ясували, що сотня охороняла штаб УПА “Захід-Карпати” та командира Української повстанської армії Олексу “Дору” Гасинового. Також в документах знайшли матеріали з історії України.

На віднайденому місці таборування повстанців встановили пам’ятну дошку та хрест. У подальших планах, каже очільник пошуково-історичного клубу “Тустань” Віктор Савчук, відновити частину табору.

“Хочемо відновити хоча б один з бараків, щоб було наочно видно. І обов’язково бункер. Цей бункер – надзвичайна знахідка. Це командирський бункер, який мав свою охорону. Це місце, яке потрібно шанувати”, – наголошує Савчук.

Активісти розмірковують і над тим, щоб об’єднати усі віднайдені місця, пов’язані з УПА, в туристичний маршрут.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що у Тернополі презентували документальну книгу про архів УПА.

Схожі матеріали

1.Кавер_головна_1200х600_.jpg

“Честь Божій дитині!”: якими були колядки УПА

hitar2.jpg

(Не)вирване коріння. Репортаж із "партизанської столиці" — Хітара

karaimy800.jpg

Ребека-Ольга-Лонгина. Життя однієї черниці

seo_image.jpg

“З автомата стріляти не можу. Моя зброя – різець”, – Ніл Хасевич

600.jpg

Гуцулка з Криворівні, яка стала легендою

600.jpg

Полювання на президента

Lvivskyi viddil «Soiuzu ukrainok»_005.png

Союзниці України: історія найбільшої жіночої організації ХХ століття

1200х600.jpg

"Про ідею, час якої настав". Огляд книги "Останній командир УПА" Аліни Понипаляк

сео 600х400.jpg

“Нас визволили, і нема на то ради”. Як відбувалась окупація Галичини "першими совітами"