Любов к отчизні де героїть, Там сила вража не устоїть, Там грудь сильніша од гармат, Там жизнь – алтин, а смерть – копійка.
Цей уривок з поеми “Енеїда” Івана Котляревського вдало описує життя командира УПА Петра Олійника (1909–1946). Любов до батьківщини й боротьба з її ворогами були життєвим кредо повстанця. Псевдо йому теж дісталося з цього твору – у підпіллі Петра знали як “Енея”.
“Еней” налагодив виробництво карт для УПА, створив повстанське поселення на Тернопільщині, очолював ОУН на сході України, командував повстанцями в одному із наймасштабніших боїв УПА під Гурбами.
Роксолана Попелюк
магістр історії, аспірантка Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича, дослідниця проєкту “Жива історія”
Уродженець повстанського села
“Високе чоло та вуса робили його трохи подібним до Івана Франка. Одягнений був у новеньку упівську форму кольору "хакі", а на голові — петлюрівка з тризубцем…”, – так описаний Петро Олійник на сторінках роману-хроніки Василя Щеглюка “…Як роса на сонці”. Таким же запам’ятав його і племінник Михайло Олійник. Полковник час до часу відвідував їхню домівку й носив маленького Михайла на плечах. Тому перше, що пригадав той під час зустрічі з дослідниками – високий зріст свого стрийка.
Народився Петро Олійник у селі Молодинче Жидачівського повіту. Звідси родом декілька діячів УПА: командир сотні “Сіроманці” Степан Коваль (“Косач”), члени крайового проводу ОУН Львівщини Михайло Левицький (“Жубер”) і Григорій Коваль (“Перський”). А ще – десятки юнаків, які загинули у вирі боротьби. Селяни вступали до підпілля цілими родинами – хтось вів збройне протистояння, інші допомагали їжею та одягом.
Петро ще в юнацькі роки приєднався до “Пласту”, у 20 років став членом ОУН. Закінчив гімназію імені Володимира Великого в Рогатині, вступив на факультет права Львівського університету. За активну громадську діяльність його відрахували з навчального закладу, здобув освіту в Кракові. Очолював юридичну фірму “Мемор”. Одружився з Марією Затіркою, яка супроводжувала його і в підпіллі.
Нова влада – нова в’язниця
Наприкінці 1930-х Петро Олійник потрапив до польської в’язниці. Вийшов на волю після початку Другої світової війни. Німецька окупація – і нове ув’язнення. Вибратися з тюрми допомогли побратими. Під час “других совітів” завдяки успішній конспірації вдалося уникнути арешту.
У складі похідних груп організовував роботу ОУН на теренах Східної України, став обласним провідником на Дніпропетровщині. Відтак очолив військову округу УПА ВО “Богун”. Його штаб в урочищі Дігтярня на Тернопільщині перетворився на повстанське поселення: діяли підстаршинські школи, хлібопекарня, м’ясопереробний цех, ремонтні зброярні, шевська майстерня, миловарня, школа медсестер-санітарок, виходила газета “Повстанець”. У селі Дермань на Рівненщині з ініціативи “Енея” створили Картографічний інститут УПА, який забезпечував повстанців мапами.
3 жовтня 1943 року підрозділи УПА ВО “Богун” під командуванням Петра Олійника атакували німецький табір в Дубно. Вдалося звільнити понад 5 тисяч радянських військовополонених. Частина з них потім вступила в УПА.
Нерівна боротьба
21–25 квітня 1944 року біля села Гурби на Рівненщині відбувся один із наймасштабніших боїв УПА. Проти п’яти тисяч повстанців, якими командували Петро Олійник і Василь Кук, виступили п’ять бригад НКВС і окремі частини Червоної армії, підсилені бронепотягами, авіацією і легкими танками – всього майже 30 тисяч осіб.
Кук стверджував: УПА втратила під Гурбами не більше 100 людей, натомість знищила 900 ворогів і ще стільки ж поранила. Радянські документи подають інші цифри, з перевагою своїх солдатів. “Червоні” захопили в полон майже 100 повстанців. Їх стратили після допитів і катувань.
Після тієї сутички УПА змінила свою тактику. Командири розуміли: відкрито протистояти добре озброєним загонам буде важко. Тож групам УПА-Захід та УПА-Північ наказано розподілити свої сили на загони по 2–3 сотні та відступити до Карпат або густіших лісів. Вони мали вести бої на добре знаній території, фактично заманюючи ворога в пастку.
Петро Олійник став провідником Східного краю ОУН на Північно-західних українських землях, був організаційним референтом Західного краю. На початку 1945-го, після загибелі Дмитра Клячківського ("Клима Савура"), виконував обов’язки командира УПА-Північ. Загинув у бою поблизу села Рудники на Волині. Місце поховання невідоме.